ناگفته‌هایی درباره‌ی لمینت دندان و کامپوزیت دندان؛ روش‌های اصلاح طرح لبخند

توجه به دندان باید در تمامی مراحل زندگی باشد. هر انسان از مرحله ی جنینی تا سالیان زیادی پس از زندگی همچنان دندان هایش در حال رشد و تکامل هستند. بنابراین مراقبت از آن همیشه اهمیت دارد.

برای رفع مشکلات دندان راه کارهایی در سال های اخیر به وجود آمده است که بهترین آن ها لمینت دندان و کامپوزیت دندان است. لمینت دندان و کامپوزیت دندان طرفداران بسیاری پیدا کرده است زیرا اساسا انسان به دنبال زیباتر شدن می رود و دندان هم تاثیر زیادی در چهره دارد و داشتن طرح لبخند زیبا، صورت را جوان تر و شاداب تر و زیباتر نشان می دهد. طرح لبخند برای کسانی که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت زیادی می دهند، راهکاری بسیار زیبا است.

لمینت دندان و کامپوزیت دندان یکی از محبوب ترین روش‌ های اصلاح ناهنجاری‌ های مربوط به دهان و دندان است. برای رفع بسیاری از ایرادات ظاهری مانند فاصله بین دندان‌ ها، دندان‌ شکسته و دندان‌ بد رنگ به کار می رود.

لمینت دندان چیست؟

لمینت که به آن ونیر هم می گویند لایه ی نازکی است با پوشانندگی یکدست، سطح بیرونی دندان‌ های بالا و پایین را به شکلی زیبا فرم می دهد. لمینت معمولا برای همه دندان ها نیست و فقط برای دندان های جلویی بالا و پایین تا جایی که هنگام خندیدن دیده می شود، انجام می شود. دندان لمینت فقط برای زیبایی به کار نمی‌رود، بلکه مقاومت مینای دندان را افزایش داده و طول عمر مفید دندان را بالا می‌برد.

برای انجام لمینت معمولا دندان های طبیعی فرد تا حد بسیار کمی تراشیده می شود ولی این مورد همیشه نیست و برای بعضی از افراد به تشخیص دندانپزشک انجام می شود. قرار دادن لمینت روی دندان نه درد دارد و نه سخت است. لمینت دندان را با استفاده از مواد مخصوص روی دندان می چسبانند و سپس با لیزر محکم می کنند.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یکی دیگر از روش‌ های اصلاح طرح لبخند است و جنبه ی درمانی هم دارد که طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. کامپوزیت، رزین و یا مواد چسبناکی هستند که پیوند قوی بین عاج و مینای دندان ایجاد می کند. کامپوزیت دندان هم برای پوشاندن عیوب دندان است. کامپوزیت علاوه بر احیای دندان‌ های پوسیده به زیبایی دهان و دندان افراد نیز کمک خواهد کرد.

قیمت ونیر کامپوزیت دندان

کاربرد لمینت و کامپوزیت دندان در اصلاح طرح لبخند

مشکلات مختلف مربوط به دهان و دندان و ناهنجاری های دندانی، عاملی است که هر فردی را مجبور می کند تا برای اصلاح طرح لبخند خود تصمیم بگیرد. هر چقدر فرد به زیبایی و چهره ی خود اهمیت بیشتری بدهد، این تصمیم جدی تر می شود.

 • رفع ناهنجاری دندان
 • زیبایی دندان
 • رفع لک و رنگ های بد و تیره
 • رفع شکستگی دندان
 • مشکلات مادرزادی
 • رفع کوتاهی دندان
 • رفع فاصله ی بین دندان ها

عمر لمینت یا کامپوزیت دندان چقدر است؟

لمینت دندان نسبت به سایر روش های اصلاح طرح لبخند ماندگارتر هستند اما همیشگی نیستند. حتی دندان های طبیعی هم با گذشت زمان دچار مشکلات و آسیب هایی می شوند. میانگین طول عمر لمینت چیزی حدود 10 الی 20 سال است. دوام لمینت دندان بیشتر به نوع مراقبت شما و رعایت بهداشت، همچنین جنس لمینتی که انتخاب می کنید، بستگی دارد. برای کامپوزیت هم مراقبت نقش اساسی را ایفا می کند. اما در کل کامپوزیت نسبت به لمینت طول عمر کمتری دارد؛ یعنی چیزی حدود 5 تا 7 سال. با رعایت موارد زیر می توانید طول عمر لمینت دندان را افزایش دهید:

 • انتخاب درست لمینت و کامپوزیت با کیفیت
 • مراقبت بعد از لمینت و کامپوزیت
 • رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان
 • نجویدن مواد غذایی سفت
 • نشکستن مواد غذایی سفت با دندان
 • انتخاب دندان پزشک با تجربه
 • درمان دندان های طبیعی قبل از لمینت یا کامپوزیت
 • نخوردن غذاهای حاوی رنگدانه زیاد
 • عدم استفاده از دخانیات

طرح لبخند

مراحل لمینت و کامپوزیت و تفاوت ها

لمینت دندان و کامپوزیت دندان مراحلی تقریبا شبیه به هم دارند و در موارد جزئی با هم فرق دارند که با هم بررسی می کنیم:

مشاوره و عکس رادیولوژی

دندانپزشک ابتدا از شما عکس رادیولوژی دندان می خواهد. پس از مشاهده ی عکس به شما می گوید که شرایط انجام لمینت دندان را دارید یا کامپوزیت. سپس آسیب های دندانی شما را بررسی می کند.

درمان آسیب های دندان

اگر دندان ها دچار پوسیدگی و یا هر نوع خرابی و حتی مشکلات مربوط به لثه باشند، اول ترمیم و درمان می شوند تا مشکلی برای لمینت دندان و کامپوزیت دندان به وجود نیاید.

آماده سازی دندان های طبیعی

بعضی از لمینت ها به دلیل نازکی و یا نوع طراحی که دارند نیاز است که دندان های طبیعی ذره ای تراشیده شود. اما در کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان نیست و روی دندان های طبیعی وصل می شوند.

انتخاب رنگ

پس از آن با توجه به سلیقه فرد و نظر دندانپزشک، رنگ مناسب دندان انتخاب می شود.

قالب گیری

در این مرحله دندانپزشک به وسیله خمیر مخصوص، قالبگیری را انجام می دهد و برای ساخت به لابراتوار ارسال می کند. ساختن کامپوزیت یک تا دو هفته زمان می برد. ساختن لمینت نیز بسته به جنس آن بین یک هفته تا یک ماه زمان لازم دارد.

چسباندن لمینت و کامپوزیت

آخرین مرحله چسباندن لمینت و کامپوزیت به دندان‌ها است. قبل از این مرحله باید تمامی مراحل سلامت دندان، چک کردن رنگ لمینت و کامپوزیت و شکل نهایی آن چک شود تا مشکلی برای فرد به وجود نیاید. کامپوزیت دندان در صورتی که مشکلی داشته باشد بعد از چسباندن قابل جدا کردن و ترمیم است ولی لمینت دندان پس از جدا شدن قابل نصب مجدد نیست. به همین دلیل ساخت آن دقیق تر است.

انواع لمینت یا کامپوزیت دندان

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی خود انواع مختلفی دارد و بسیار نازک است؛ حدود ۰.۵ . این لمینت روی سطح خارجی دندان قرار خواهد گرفت. لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت بسیار طبیعی است و از بهترین راه های اصلاح طرح لبخند است. قیمت لمینت سرامیکی دندان کمی گران است اما به دلیل طول عمر بالا و زیبایی بیشتر، مقرون به صرفه است.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت از نوعی پلاستیک محکم به نام رزین ساخته می شود. برای کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان های نیست. قیمت کامپوزیت نسبت به قیمت لمینت ارزان تر است به دلیل همین ارزان تر بودن قیمت کامپوزیت نسبت به لمینت دندان طرفدار بیشتری دارد.

لمینت بدون تراش

بعضی از لمینت ها به دلیل نازکی بسیار زیادی که دارند، نیازی به تراشیدن دندان های طبیعی ندارند ولی انجام این لمینت ها زمان بیشتری می برد زیرا در کشور خودمان ساخته نمی شود و سفارش و ارسال آن در خارج کشور بوده و حدود یک ماه زمان نیاز دارد.

لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک همان طور که از اسمش پیداست، ثابت نیست و قابل جدا شدن است. به گونه ای که هر موقع بخواهید می توانید آن را روی دندان های خود بگذارید و یا جدا کنید. جنس لمینت دندان متحرک از نوعی پلیمر بوده که تا حدودی عیوب دندان‌ ها را پوشش می دهد. لمینت دندان متحرک به صورت پیش ساخته است و ممکن است به خوبی روی دندان هر شخصی ننشیند. دندانپزشکان این روش را توصیه نمی کنند زیرا با استفاده از لمینت متحرک، دندان ها درمان نمی شوند و فقط ظاهر را می پوشاند.

دکتر تقوایی متخصص زیبایی دندان از دانشگاه جنوا ایتالیا و دارای سرتیفیکیت های مختلف لمینت دندان است که کامپوزیت دندان و ایمپلنت دندان را نیز به خوبی انجام داده و در این موارد تخصص دارد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1781947

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =