کوثری:پوتین تضعیف نمی‌شود / اتفاقات روسیه کار نفوذی ها غرب میان نیروهای واگنر بود

دیده‌بان ایران نوشت:کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درخصوص تاثیری که اتفاقات داخلی روسیه بر روابط ایران با این کشور می‌گذارد، گفت: «ارتش روسیه به دستور پوتین درجهت سرکوب آن‌ها دارد اقدام میکند...به نظر ما این موضوع قابل حل است و روسیه این توانمندی را دارد که در آنجا مسلط شود.»

عصر روز جمعه ۲۳ ژوئن، روز شورش «یوگنی پریگوژین»، فرمانده ارتش خصوصی واگنر علیه پوتین بود که تا همین چند وقت پیش، تحت فرمان او در لیبی، سوریه و اوکراین می‌جنگیدند.

سردار اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درخصوص تاثیری که اتفاقات داخلی روسیه بر روابط ایران با این کشور می‌گذارد، به دیده‌بان ایران گفت: «ارتش روسیه به دستور پوتین درجهت سرکوب آن‌ها دارد اقدام میکند و اصلا اینکه بخواهیم بگوییم به روابط ایران و روسیه ارتباطی پیدا می‌کند، باید بگوییم که چندان تاثیری در روند رابطه ندارد. به نظر ما این موضوع قابل حل است و روسیه این توانمندی را دارد که در آنجا مسلط شود.»

وی همچنین درباره تاثیر این شورش بر تضعیف جایگاه و اعتبار پوتین، عنوان کرد: «خیر، بعید می‌دانم. با توجه به اطلاعاتی که دارم و مواردی که در این یکی دو روز پشت سر گذاشته‌ایم، اینطور نیست که جایگاه ایشان را تضعیف کند.»

این نماینده مجلس همچنین درباره نقش غربی‌ها بر شورش واگنر علیه پوتین، گفت: «قطعا غربی‌ها افراد نفوذی در بین این نیروها دارند و باید بگویم که بی‌تاثیر نیست. غربی‌ها از اقداماتی از این قبیل انجام می‌دهند تا بتوانند جبهه روسیه را تضعیف کنند اما این موضوع به ضرر خودشان تمام خواهد شد.»

کوثری در واکنش به تحلیل برخی از رسانه‌های داخلی مبنی بر اشتباه دولت در اتحاد با روسیه، به دیده بان ایران گفت: «بحث متحد بودن به معنای تابع روسیه بودن، نیست. بالاخره دو کشور نسبت به هم تعهداتی دارند و در زمینه‌های مختلف توافقاتی می‌کنند.آن موقع که شما با امریکا پیمان برجام را بستید به کجا رسیدید؟ در صورتی که ما به هیچ وجه تابع هیچ کشوری نیستیم بلکه مستقل هستیم. خودمان تصمیم می‌گیریم و کارهایمان را جلو می‌بریم تا آنجایی که منافع ملی برای ملت و کشور تضمین شده باشد.»


بیشتر بخوانید:


۲۱۶۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1782013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =