«سیه‌مار»؛ کبرای کشنده‌ سیستان و بلوچستان/ عکس

شب گذشته مار سمی از خانواده کبری با ورود به خانه‌ای در روستای کندز شهرستان سرباز ۳ کودک تبعه افغان را نیش می‌زند که بلافاصله دو کودک دختر ۶ و ۱۰ ساله فوت می‌کنند، به زبان بلوچی به این گونه از مار "سیه مار" می‌گویند و بیشتر در کوهستان‌های شهرستان سرباز یافت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این گونه مار متعلق به جنس Bungarus است و نام انگلیسی آن Krait است که در زبان محلی به آن 'سیاه مار' می گویند، این مار به ثبت جهانی رسیده‌است. جنس Bungarus سیاه مار متعلق به خانواده مارهای کبری است که به شدت سمی هستند، پیش از ثبت جهانی سیه‌مار، ۱۳ گونه مختلف از آن به ثبت رسیده‌ بود.

بیشتر بخوانید:

عکس | شورولتی که سوپراسپرت‌های امروزی را خجالت زده می‌کند!

دکمه‌ای که لمس آن مساوی با مرگ بود!

پراکنش عمده خانواده مارهای کبری در جنوب و جنوب شرق آسیا است و اساسا به عنوان یک گونه شبه قاره هند شناخته می شود که در هند، سریلانکا، بنگلادش و اندونزی پراکنش وسیعی دارد. گونه هایی نیز از این جنس در پاکستان و افغانستان پراکنش دارند بنابر این گونه 'سیاه مار ایرانی' به عنوان چهاردهمین گونه از این جنس تلقی می شود.

«سیه‌مار»؛ کبرای کشنده‌ سیستان و بلوچستان/ عکس

در ایران تاکنون دو گونه خشکی زی از این خانواده، یعنی مار کبری و کفچه مار به ثبت رسیده بود و با ثبت این گونه جدید تعداد مارهای خانواده کبری در کشور به سه مورد رسید که به شدت سمی بوده و همانند سایر اعضای هم خانواده خود سم آن از نوع موثر بر اعصاب است.

تفاوت ظاهری عمده این گونه با سایر گونه های نزدیک خود در تعداد فلس های روی بدن و سر است، با توجه به اهمیت و بعد علمی این یافته در سطح ملی و بین المللی مطالعات و بررسی بر روی جنبه های مختلف زیستی و پراکنشی آن در حال برنامه ریزی است.

این مار فوق العاده سمی است و پادرهرش در ایران وجود ندارد و به محض اینکه فردی را نیش بزند کمتر از ۸ ساعت می‌میرد.

۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1782932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =