پشت‌پرده محدودیت واردات آیفون ۱۴/ حمایت خاص از انحصار سامسونگ!

تجارت نیوز نوشت:شائبه وجود رد پای انحصارطلبان واردات سامسونگ در انجمن زمانی رنگ و بوی جدی می‌گیرد که نگاهی به اتفاقات سال گذشته داشته باشیم؛ یعنی زمانی که واردات آیفون ۱۴ به کشور ممنوع شد.

گزارش‌ها حاکی از استعفای قطعی سه عضو انجمن واردکنندگان موبایل به دلایل درست و شفاف نبودن عملکرد انجمن و حتی مسائل شخصی است؛ اما شنیده‌ها حاکی از اعتراض این افراد به حمایت یکی از اعضای مؤثر انجمن از انحصارطلبی برخی از شرکت‌های بزرگ واردکننده برند سامسونگ است.

طی روزهایی اخیر نامه استعفای سه عضو انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، از جمله رئیس این انجمن منتشر شده است. شنیده‌ها حاکی از این است که دو عضو دیگر نیز از این انجمن نیز استعفا داده‌اند، اما هنوز نامه‌ای منتشر نشده است. گویا پای محدودیت واردات آیفون و ممنوعیت رجیستری آیفون ۱۴ حالا به انجمن باز شده است.

در نامه‌های استعفایی که تاکنون منتشر شده، دلایلی همچون نبود تفاهم و صداقت، عملکرد نادرست، غیرشفاف و بی‌عدالت انجمن و حتی مسائل کاری عنوان شده است.

اما شنیده‌ها حاکی از این است که علت این موارد استعفا، شائبه‌ی حمایت از انحصارطلبی برای برخی از شرکت‌های بزرگ واردکننده برند سامسونگ از سوی یکی از اعضای اصلی انجمن است. شاید با نگاهی به فهرست افراد استعفادهنده بتوان به هویت فرد انحصارطلب پی برد.

رد پای واردکنندگان سامسونگ در محدودیت واردات آیفون

شائبه وجود رد پای انحصارطلبان واردات سامسونگ در انجمن زمانی رنگ و بوی جدی می‌گیرد که نگاهی به اتفاقات سال گذشته داشته باشیم؛ یعنی زمانی که واردات آیفون ۱۴ به کشور ممنوع شد.

در واقع از ابتدای پاییز سال قبل رجیستر شدن یا نشدن آیفون ۱۴ در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. اما در نهایت مسئولان ابتدا به صراحت اعلام کردند که واردات تجاری این موبایل ممنوع است و پس از مدتی هم واردات آیفون ۱۴ و مدل‌های جدیدتر از رویه مسافری نیز ممنوع شد.

این تصمیم باعث شد قیمت آیفون ۱۳ به دلیل داشتن رجیستری و گارانتی، از آیفون ۱۴ قاچاق هم بیشتر شود. در این بین ترجیح عده‌ای این بود که با پول کمتر، از آخرین تکنولوژی، یعنی آیفون ۱۴ بدون رجیستری استفاده کنند و در کنار آن، با استفاده از یک موبایل ارزان‌قیمت سیم کارت خود را فعال نگه دارند.

اما این تمام ماجرا نیست و برخی فروشندگان مدعی هستند که ساخت و یا واردات آنتن دائمی در دستور کار قرار دارد. برخی هم با وعده رجیسترشدن آیفون ۱۴، این موبایل‌ها را که عمدتاً از مسیر قاچاق وارد شده و سرنوشت آن‌ها مشخص نیست را به مشتریان می‌فروشند. هرچند شنیده‌ها حاکی از این است که بخشی از موبایل‌های آیفون ۱۴ که تاکنون وارد شده هنوز فعال بوده و قطع نشده است.

در تمام این مدت مقامات رسمی هم از اظهار نظر در این رابطه خودداری کرده‌اند و هنوز مشخص نیست آیا تصمیم ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و مدل‌های پس از آن دائمی است یا خیر؟

همچنین مشخص نیست تکلیف کسانی که پیش از خبر نهایی ممنوعیت واردات از رویه مسافری آیفون ۱۴ به همراه خود و برای مصرف شخصی آورده‌اند، چه می‌شود؟

البته ابهاماتی هم از سوی برخی مسئولان مطرح شده است. برای مثال حجت‌الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، پیش از این گفته بود که باید مجموعه‌های اجرایی به این موضوع پاسخ دهند که چه تفاوتی بین واردات تلفن همراه سامسونگ وجود دارد که جلوی واردات گوشی مدل آیفون ۱۴ به بعد را گرفته‌اند. موضوعی که تاکنون پاسخی نداشته است.

حاشیه‌های دیگر واردات آیفون

تنها حاشیه بخش واردات موبایل در ماه‌های اخیر به آنچه گفته شد محدود نمی‌شود. بخش دیگری از ماجرا هم مربوط به استفاده از ارز حاصل از صادرات برای موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار است.

علت این وضعیت مصوبه‌ای است که بر اساس آن واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار باید با ارز حاصل از صادرات خود وارد شود، نه مانند سایر موبایل‌ها ارز تالار دوم مرکز مبادله ارز و طلا. همین مصوبه باعث شده نظارتی هم بر قیمت این موبایل‌ها نباشد.

دو نفر از اعضای انجمن در ماه‌های اخیر گفته بودند که این رویه باعث شده موبایل‌های رفرش مدل ۱۳ به قبل آیفون، به قیمت بالا فروخته شود. در اصل واردکنندگانی که اتفاقا واردکننده موبایل هم نیستند و فقط برای رفع تعهد ارزی به این بازار وارد شده‌اند، آن‌ها را به قیمت پایین‌تر در بازارهای جهانی می‌خرند و به قیمت بالا در بازار داخل می‌فروشند.

اما موبایل رفرش چیست؟ وقتی موبایل آیفون خراب می‌شود، فروشگاه‌های اپل در دنیا این موبایل را از مشتری می‌گیرند و یک محصول نو به آن‌ها ارائه می‌دهند. بعد از مدتی وقتی دوره عرضه موبایل‌های قدیمی تمام می‌شود، موبایل‌هایی که خراب شده بازسازی و با برچسب RF به معنی رفرش عرضه می‌شود.

البته این محصول در بازار کشورهای دیگر هم عرضه می‌شود و قیمت آن پایین‌تر است. اما چون در ایران نمایندگی اپل وجود ندارد، این برچسب روی کالا تغییر می‌کند. البته این موبایل‌ها تقلبی نیست و در خود شرکت اپل تولید شده است.

بیشتر بخوانید:

۲۱۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1784203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =