۰ نفر
۱۴ تیر ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۵
مقتدی صدر به دنیای سیاست برمی‌گردد

ایسنا نوشت: یک رسانه عرب زبان اعلام کرده است، شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند رهبر جریان صدر عراق پس گذشت یک سال از کناره‌گیری از دنیای سیاست، درحال بررسی بازگشت تدریجی به صحنه سیاسی این کشور با حضور در انتخابات محلی (شوراهای استانی) است.

روزنامه العربی الجدید در این باره نوشته است: حادثه سوزاندن قرآن در سوئد توسط یک پناهجوی عراقی در روز چهارشنبه گذشته، مناسب‌ترین فرصت را برای مقتدی صدر، رهبر جریان صدر جهت بازگشت مجدد به عرصه سیاسی پس از حدود یک سال دوری فراهم کرده است و طی روزهای گذشته، وی اظهارات سیاسی خود را تشدید و مجدداً تریبون‌های رسانه‌ای را فعال کرده است.

طبق این گزارش، بازگشت احتمالی مقتدی صدر به صحنه سیاسی عراق با آغاز روند ثبت نام کمیساریای عالی انتخابات از ائتلاف‌های انتخاباتی برای حضور در انتخابات شوراهای استانی همزمان شده است؛ انتخاباتی که قرار است در پایان سال جاری میلادی برگزار شود.

مقتدی صدر همچنین طی روزهای اخیر و پس از اهانت به قرآن در سوئد اظهاراتی را خطاب به دولت و احزاب سیاسی کشورش بیان کرد و حامیان وی نیز اواخر هفته گذشته تجمع‌های گسترده‌ای را در شهرهای جنوبی و مرکز عراق برگزار کردند و به نظر می‌رسید حامل پیامی برای مخالفان صدر باشد.

در همین زمینه، یکی از اعضای برجسته جریان صدر در بغداد به العربی الجدید گفت که رهبر این جریان به طور جدی شرکت در انتخابات محلی را بررسی می‌کند تا از کنترل کامل چارچوب هماهنگی شیعیان بر شوراهای استانی در استان‌های مرکزی و جنوب عراق جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: تظاهرات حمایت از قرآن توسط صدری‌ها در روزهای جمعه و شنبه گذشته و واکنش‌های محلی پیرامون آن‌، شواهدی مبنی بر بازگشت تدریجی رهبر جریان صدر به صحنه سیاسی است.

این عضو جریان صدر ادامه داد: تیم‌های انتخاباتی در جریان صدر به‌صورت اعلام‌نشده شروع به آماده‌سازی اعضای خود برای حضور انتخابات استانی کرده‌اند و بازگشت صدری‌ها به عرصه سیاسی به معنای مطرح شدن دوباره مطالبه برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق و اجازه ندادن به تداوم فعالیت دولت محمد شیاع السودانی به مدت یک دوره کامل است.

یک سیاستمدار برجسته در جریان حکمت ملی عراق به رهبری سید عمار الحکیم نیز درباره بازگشت صدر به عرصه سیاسی عراق گفته است: این تصمیم قبلا گرفته شده بود و در انتظار فرصت مناسبت بود با حادثه سوزاندن قرآن فراهم شد.

وی که حاضر به افشای نامش نشده است، تصریح کرد: واکنش جریان صدر به قرآن سوری و انتقاد آن از عملکرد دولت در این زمینه، به این معنا است که وی دیگر نمی‌خواهد بیشتر از این برای بازگشت به صحنه سیاسی کشور منتظر بماند و از این اتفاق برای بازگشت استفاده کرده است.

«عائد الهلالی»، یکی از اعضای ائتلاف چارچوب هماهنگی شیعیان عراق در مصاحبه با العربی الجدید در این باره معتقد است: بازگشت جریان صدر به صحنه سیاسی برای همه قابل پیش‌بینی بود.

الهلالی اشاره کرد که همه شواهد نشان می‌دهند که جریان صدر در انتخابات محلی در پایان سال جاری شرکت خواهد کرد.

 وی ازسرگیری گفت‌وگوهای جریان صدر با چارچوب هماهنگی و برخی احزاب آن پس از برگزاری انتخابات استانی  را بعید ندانست.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر شهریور سال گذشته در بیانیه‌ای غیرمنتظره اعلام کرد برای همیشه از فعالیت سیاسی کناره‌گیری کرده است.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1785732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =