چرا دولت رئیسی در برابر چین و روسیه منفعل است؟

روسیه بعد از چین به عنوان دومین ابرقدرت شرقی، از حق امارات بر جزایر سه گانه ایران، حمایت کرد. در این میان وزیر خارجه و سخنگوی دولت رئیسی بدون نام بردن از روسیه، در توئیتی از حق ایران بر این جزایر دفاع کردند.

به گزارش خبرآنلاین، هنوز دو ماه از اظهارنظر مدیربیمه‌های اجتماعی وزارت کار دولت رئیسی درباره فروش جزایر سه گانه برای پرداخت بدهی بازنشستگان نگذشته است که بیانیه پایانی نشست کشورهای شورای‌ همکاری خلیج‌ فارس و روسیه، به شکل رندانه‌ای از مذاکره و حل سوءتفاهم‌ها با ایران سخن گفته اما در بندی دیگر، از تلاش‌های امارات برای ایجاد راه‌حل مسالمت‌آمیز برای مسئله جزایر سه‌گانه تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی از طریق گفت‌وگوهای دوجانبه و یا دادگاه عدل بین‌المللی بر اساس قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل حمایت شده است.

آذرماه سال ۱۴۰۱ بود که دولت چین هم طی بیانیه‌ای مشترک با کشورهای حاشیه خلیج فارس، ضمن تردید ضمنی در مورد مالکیت جمهوری اسلامی بر جزایرسه‌گانه، خواستار حل مسالمت‌آمیز این مناقشه ساختگی از سویدولت‌های خلیج فارس شده است.

در بند ۱۲ بیانیه مشترک چین و سران کشورهای خلیج فارس آمده بود: «رهبران از تلاش‌های مسالمت‌آمیز شامل ابتکارها، پیشنهادهای امارات برای رسیدن به راهکار صلح آمیز برای مسأله سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، از راه مذاکرات ۲جانبه بر مبنای قوانین بین‌المللی حمایت می‌کنند».

اما حالا روسیه به عنوان دومین قدرت شرقی که جزء دوستان ایران صورتبندی می شود، در اقدامی بی سابقه، با حضور در همان نشستی که سال قبل اعراب از چین برای حضور دعوت کرده بودند حاضر شد و از حق امارات بر جزایر سه گانه در خلیج فارس دفاع کرد.

چرا دولت رئیسی در برابر چین و روسیه منفعل است؟

بیشتر بخوانید:

مطهرنیا: روسیه می‌خواهد با قربانی کردن ایران از انزوا خارج شود

ابوطالبی: عجیب است با دشمنی روس‌ها در برجام باختیم

هشدار فلاحت‌پیشه درباره موضع روسیه علیه جزایر سه‌گانه ایران

واکنش منفعلانه مسئولان در برابر روسیه

در واکنش به این موضع گیری روسیه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتی نوشت: «بر سر استقلال، حاکمیت و تمامیت‌ ارضی ایران، با هیچ طرفی تعارف نداریم.» در همین راستا علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت نیز در توئیتی با اشاره به موضوع جزایر سه گانه نوشت: «بر سر منافع ملی و خاک کشور با احدی تعارف نداریم.»

بررسی این دو توئیت نشان می دهد دو مقام عالی رتبه دولت رئیسی در واکنش ها به اقدام روسیه علیه ایران و اعلام حق امارات بر جزایر سه گانه، حتی از نوشتن نام «روسیه» در توئیت خود امتناع کردند.

اگرچه در همان روز، وزارت خارجه ایران، سفیر روسیه را احضار و مراتب اعتراض ایران را به او اعلام کرد که سفیر روسیه در ایران بعد از احضار گفته بود:مراتب را در اسرع وقت به مسکو منتقل خواهد کرد.

این در حالی است که محسن رضایی و علی اکبر ولایتی که کمتر موضع انتقادی نسبت به روسیه داشته اند نیز لب به انتقاد گشودند. محسن رضایی در توئیتی نوشت: ‌ «روسیه، چین، آمریکا و انگلیس بدانند ‌ایران به دوران قاجار و پهلوی بر نمی گردد. جمهوری اسلامی با تمام قدرت از سرزمین، حقوق و ملت خود دفاع می کند. ‌روسیه مواضع خود را اصلاح کند» علی اکبر ولایتی که اکنون مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب است نیز در واکنش به بیانیه مشترک روسیه و شورای همکاری خلیج‌فارس تاکید کرد: «به دوستان روس خود می‌گوییم که سادگی نکنند.»

آیا ایران تصویر واقعی از چین و روسیه دارد؟

موضع گیری های دو کشور چین و روسیه در به رسمیت شناختن حق اعراب بر جزایر سه گانه، در زمانی انجام می شود که سیاست خارجی دولت رئیسی توجه کشورهای ابرقدرت شرقی به عنوان تکیه گاهی برای ایجاد اتحادهای راهبردی و ایجاد دیوارهای دیپلماتیک در برابر امریکا است.

تحلیل گران سیاسی معتقدند «ایران در یک «بن بست سیاست خارجی» قرار دارد. چین و روسیه تصور می‌کنند، هر اقدامی که انجام دهند، حتی اگر به ضرر ایران باشد، ایران نمی‌تواند کار زیادی انجام دهد و با یک بیانیه و اعتراض لفظی، مسئله تمام می‌شود. درواقعیت نیز وقتی چین این رفتار مشابه را انجام داد و مالکیت جزایر سه گانه را متعلق به ما ندانست، اقدام خاصی انجام ندادیم. چرا این کار را کردیم؟ چون ما در تحریم شدید قرار داریم و بیشترین صادرات نفت را به چین انجام می‌دهیم و اغلب وارداتمان نیز از همین کشور است. روسیه نیز بیش از بحث تجاری در بعد نظامی و تسلیحاتی با ایران همکاری دارد.»

در همین راستا دکتر«محمدجواد ظریف، وزیر خارجه سابق ایران گفت: «برای ایران ضدروس و ضدآمریکا بودن خطرناک است. زیرا باید منافع ملی‌مان را اولویت قرار دهیم و سپس مخالفت با سلطه آمریکا را مدنظر قرار دهیم.» وی همچنین گفت که امروز نباید منتظر ظهور قطب‌های جدید باشیم، بلکه هر قدرت بزرگ و موثری می‌تواند در بخشی خاص ظهور و بروز داشته باشد.»

آیا ایران در نهایت توسط شرکای خود منزوی خواهد شد؟

دولت رئیسی در شرایطی تلاش می کند حفظ روابط تجاری و امنیتی خود با چین و روسیه را حفظ کند که اکنون مسئله تحریم های امریکا علیه ایران به اهرم فشاری از سوی اعراب، روسیه و چین علیه ایران تبدیل شده است.

اهرم فشاری که تا آستانه دست گذاشتن بر تمامیت ارضی ایران پیش روی کرده و به نظر می رسد دولت رئیسی با انفعال دیپلماتیک در برابر این دو کشور، بعد از آنکه ابتکار عمل در مسئله برجام را از دست داد، حالا با اتخاذ راهبرد سیاست همسایگی و تمایل به شرق، بدون ارزیابی زمین بازی بین الملل و روابط چین و روسیه با بازیگران خاورمیانه و امریکا، در تحلیلی ساده انگارانه، انعقاد قراردادهای ۲۵ساله با چین و روسیه را شرطی کافی برای همسویی این کشورها با ایران می داند.

این در حالی است که پاسخ چرایی رفتار چین و روسیه با ایران را بایستی در ضعف ایران در تبادل تجاری با این دو کشور و انزوای جهانی آن ارزیابی کرد. انزوایی که کارت های بازی ایران را محدود کرده و در برابر رفتار چین و روسیه و حمایت از حق اعراب بر جزایر ایرانی، ابتکار عمل برای واکنش سخت تر را از ایران گرفته تا آنجا که مدیران عالی رتبه دولت رئیسی در نام بردن از «روسیه» در توئیتهایشان احتیاط می کنند.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1789018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 132
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  غربگدایان بفهمندکه؛ ایران دهها سال است که مورد حجومها و تحریمهای همه جانبه ی آمریکا و غرب است به این خاطر در برابر آنها موضع دفاعی و تهاجمی دارد.اما چین و روسیه مدت زبادی است که دارند با ایران همکاری می کنند ایران هم در برابر اینها موضع همکاری دارد.
 • محمد IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  این هم نتیجه گرایش به شرق وقتی تمام تخم مرغها را تو سبد شرقی ها بگذاریم همین میشه
 • بی نام IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  یعنی منفعل تر از دولت روحانی؟
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  عاقبت کج فهمی از سیاست
 • محمدولایی بازنشسته IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  دولت ومجلس محترم ایران؟؟؟؟ دیدید یکدستی شما کار دستتان داد؟؟؟؟ عاشق روس وپکن:::: ودیگران باتجربه را بخاطر صندلی غربی خود یار مهربان ((( ))-فرض کرده بودید؟؟؟؟؟ دوکشوری که خود در محاصره غربند
 • ایرانسرا IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  ضعف سیاسی وناتوانی در ارتباط قوی بین المللی بعلت افت محبوبیت داخلی است واز دست دادن افراد کار امد در بیشتر بخشها که دلیل آن خود خواهی است ودر نهایت به انزوا وشکست بین المللی می انجامد
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  از ظواهر اینطور مشخص هستش که جزایر سه گانه فروخته شده ،قشم و کیش هم در نوبت فروش هستش .
 • اتحاد استراتژیک IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  چون ما با این دو کشور کمونیسم و شرق و شرک پرست و کافر عهد اخوت و برادری بستیم
 • ناشناس IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  طرف دیگر و روبروی ایران و چین و روسیه ، امریکا ، انگلیس و اسراییل و امثالهم است ، این طرف نباشی یعنی آن طرفی و وقتی خودتان تصویر واقعی از کشور خودتان ندارید ، چگونه در خصوص کشورهای دیگر خواهید ، داشت ؟ ایران ضد یا طرف هیچ کشوری نیست آنها هستند که میزان همراهی و ضدیت ایران را با خود تعیین میکنند ، شما رک و راست دارید میگویید که با که همراه هستید ، اگر با مملکت خود همراه باشید بقیه راه را پیدا خواهید کرد .......
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  دولت های اصولگرا پایگاه اجتماعی خوبی ندارند و دولتهای دیگر این را می دانند و برانند تا امتیاز بیشتری بگیرند. در زمان کاندیداتوری اجمدی نژاد هم روزنامه هاآرتص؟ مقاله ای با همین مضمون نوشته بود و در رسانه های داخلی هم ترجمه ان پخش شد.
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  بر سر استقلال، حاکمیت و تمامیت‌ ارضی ایران، با هیچ طرفی تعارف نداریم.این صحبت امیر عبداللهیان در مقابل روس و چین یه شوخیه
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  این هم نمونه ای از قطار پیشرفت هستش.
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  این درست نیست که مملکت را دودستی به روس ها دادیم!! تاریخ قضاوت خواهد کرد که چه خیانت هایی صورت گرفته!
 • ناشناس IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۳
  حتی در برابر جیبوتی و ونزوئلا منفعلیم. چین وروسیه که جای خود دارد!