نزدیک ۱۵ سال از کشورهای همسایه عقب مانده‌‎ایم/ جهان در آستانه انقلاب دیجیتالی است؛ ایران به فکر فیلترینگ

علی قنبری گفت: دریچه‌های توسعه در جهان در دوره‌های کوتاه دو تا پنج ساله باز و بسته می‌شود و اگر کشوری از این فرصت بهره نبرد، چند دهه عقب‌ماندگی را باید بپذیرد .

زهرا علی‌اکبری - برنامه هفتم توسعه در حالی مراحل بررسی را در مجلس شورای اسلامی طی می‌کند که بررسی‌ها نشان در متوسط تحقق اهداف برنامه‌های توسعه پیشین چیزی در محدوده ۳۷ درصد بوده است.

این بدان معناست که بخش مهمی از اهداف برنامه‌های توسعه محقق نشده و مغفول ماندن احکام سبب شده است ایران نه تنها به توسعه دست یابد، بلکه حتی در محدوده‌ی کنونی قرارگیری‌اش در میان کشورهای در حال توسعه نیز زیر علامت سئوال بزرگی باشد.

بیشتر بخوانید:

مخالفان همسان‌سازی حقوق بازنشستگان معرفی شدند/ همسان‌سازی جدید در راه است؟

کاهش ۵ تا ۱۵۰ میلیونی قیمت خودروها/ بازار خودرو در انتظار چیست؟

علی قنبری با تاکید بر اینکه ایران در تله‌ی توسعه‌ی صوری افتاده است، گفت: توسعه به معنای تقویت زیرساخت و مهیا شدن شرایط کشور برای توزیع رفاه و بهبود وضعیت اقتصادی و فرهنگی و ارتقای نظام حکمرانی و ... است در حالی که نتیجه اجرای شش برنامه‌ی توسعه در ایران چنین چیزی نیست و صرف اعداد و ارقامی که نشان دهد رشدهای اقتصادی محدودی حاصل شده، نشان‌دهنده رسیدن به توسعه نیست.

نزدیک به ۱۵ سال از کشورهای همسایه عقب مانده‌‎ایم/ جهان در آستانه انقلاب دیجیتالی است؛ ایران به فکر فیلترینگ

او با تاکید بر اینکه برنامه هفتم توسعه، به رغم آن‌که بسیار دیر ارائه شد، فاقد نوآوری، خلاقیت و تغییر رویکرد است، گفت: در این برنامه نیز همان مواردی پیش‌بینی شده که در برنامه‌های قبل وجود داشت و محقق نشد.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی گفت: این برنامه به چند سئوال مهم پاسخ نمی‌دهد. ایران قرار است با تحریم چه کند؟ آیا تکلیف اف‌ای‌تی‌اف روشن خواهد شد؟ مشکل و بحران اصلی ایران بلاتکلیفی در مذاکرات است و باید طراحان این برنامه بگویند که بالاخره تکلیف احیای برجام چه می‌شود؟

وی گفت: ما امروز با دو بحران بسیار بزرگ داخلی و خارجی روبرو هستیم. عدم توجه به بخش خصوصی و بی‌توجهی به خواسته‌های مردمی در کنار بحران بین‌المللی ایران، مشکلات فراوانی را ایجاد کرده و هر دلسوز این آب و خاک را بیش از پیش نگران کرده است .

فرصت‌ها از دست رفت

قنبری در توضیح این مطلب ادامه داد: امروز در حالی درباره رشد هشت درصدی اقتصاد و تورم بیست و پنج درصدی و ... صحبت می‌کنند که گویی فرصت توسعه ابدی و ازلی است. همین حالا ما دچار یک عقب‌ماندگی پانزده ساله از کشورهای همسایه خودمان هستیم. در حالی این اهداف را ردیف می‌کنیم که سرتاسر برنامه‌ی هفتم را بگردید ننوشته‌اند برای جذب سرمایه‌ی خارجی چه برنامه‌ای دارند و چه فکری بابت حل مشکلات بین‌المللی کرده‌اند. مگر می‌شود این وضعیت را ادامه داد. ما در خوشبینانه‌ترین حالت ده سال و در واقع‌بینانه‌ترین حالت پانزده سال از کشورهای اطرافمان مثل عربستان و ترکیه و ... عقب مانده‌ایم و حالا نیز فرصت اندکی برای توسعه داریم .

معاون اسبق وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: جهان در آستانه‌ی انقلاب تکنولوژیکی است. هوش مصنوعی در حال تغییر مناسبات جهانی است، ما یک دهه بیشتر فرصت نداریم که از امکاناتمان استفاده کنیم و خودمان را به جهان برسانیم والا دچار فاصله‌ی غیرقابل جبرانی با جهان خواهیم شد اما متاسفانه به جای اینکه برنامه داشته باشند چگونه باید همراستا با تکنولوزی روز دنیا شویم، به فکر فیلترینگ و ... هستند و دائم به فضای مجازی حمله می‌کنند.

جهان پیش رفت و ما ایستادیم

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر اینکه از میانه‌ی دهه هشتاد فرصتی برای توسعه ایجاد شد و درآمدهای هنگفت نفتی در این دوران می‌توانست به کمک توسعه در ایران بیاید، گفت: بسیاری از کشورهای نفت‌خیز مانند عربستان و امارات و ... از همین فرصت بهره بردند. ما نیز در این دوره می‌توانستیم جهان را وادار کنیم که ما را بپذیرد. کافی بود با زبان اقتصاد با جهان صحبت می‌کردیم. در این صورت سرمایه‌ها راهی ایران می‌شدند اما متاسفانه فرصت‎ها از دست رفت و حالا این فاصله‌ی بزرگ و عظیم خود را نشان می‌دهد .

او گفت: در ذهن کسی نمی‌گنجید کشوری مثل ترکیه روزگاری قدرت رقابت با ایران را داشته باشد، اما امروز بیش از درآمدهای نفتی ما سرمایه‌ی خارجی جذب می‌کند. می‌بینیم که با توریسم چگونه چهره‌ی اقتصادش را عوض کرد. عربستان امروز همه‌ی تلاش خود را بر گسترش توریسم گذاشته اما ما سر جا ایستاده‌ایم و عبور دیگران را نظاره می‌کنیم.

بخش خصوصی را به هیچ گرفتند

او گفت: در چنین فضای خطرناکی که جهان در آستانه انقلاب دیجیتالی و تکنولوژیکی است، ما یک فرصت کوتاه دیگر در اختیار داریم که بتوانیم خودمان را وفق بدهیم و با جهان همراه شویم.

او در توضیح این مطلب ادامه داد: متاسفانه بخش خصوصی در همین برنامه هفتم به هیچ گرفته شده است. بخش خصوصی زیر سلطه‌ی دولت مد نظر سیاستگذار است و حتی در این محدوده نیز ابزاری در اختیار این حوزه نیست. ببینید بر سر یک انتخابات اتاق چه غوغایی به پا کرده‌اند. به جای تمرکز بر توسعه‌ی بخش خصوصی، همین میزان حضور را هم تحمل نمی‌کنند و همین‌ها نشان از یک بحران جدی در اقتصاد ایران دارد.

قنبری تاکید کرد: ما یک دهه بیشتر برای عبور از این بحران وقت نداریم، اگر این فرصت را دریافتیم که هیچ، اگر درنیافتیم، متاسفانه به جزیره ای منزوی و عقب‌مانده در جهان بدل خواهیم شد. کشوری با طبقه‌ی متوسط کوچک و انبوه فقرا.

او گفت: امیدوارم همزمان با حل مشکلات خارجی، آزادی‌های فردی و اجتماعی نیز در داخل به رسمیت شناخته شوند تا شاهد کاهش موج مهاجرت از ایران باشیم. ایرانیان در طول تاریخ پرافتخارشان نشان دادند که علاقمند و عاشق کشورشان هستند، در این فضا حتما حل مشکلات داخلی و خارجی در نهایت نفع کلی کشور و آینده این سرزمین را در پی خواهد داشت و امیدوارم غفلتی از این مهم رخ ندهد هر چند عزمی در حل مشکل مشاهده نمی‌شود.

۲۲۳۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1789725

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  1 9
  باز این روشنکرنماها با آمار و ارقام من درآوردیشون شروع کردند! خود ترکیه ای ها از این آمارها خبر ندارند اما روشنفکران غرب پرست ایران خبر دارند
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  0 0
  بی خیال
 • IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  4 0
  کو گوش شنوا.......
 • آمیرزا US ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  2 0
  سفر های دوره ای مسئولین که از زمان احمدی نژاد باب شده به بوریکنافاسو و ونزوئلا و اوگاندا فقط باعث عقب موندگی کشور میشه حکایت این کارا مثل حکایت استفاده از شارژر قلابی بجای شارژر اصل برای یک دستگاه گرون قیمته مثلا خودشون حاضرن برای گوشی آیفون خودشون از شارژر ساخت بورکینا فاسو استفاده کنن؟ البته مثل عرض کردم چون بورکینا فاسو و آنگولا و ونزوئلا و کوبا ازشارژر قلابی هم نمی تونن بسازن بهتره برن سراغ شارژر اصلی که همون آمریکا باشه که بنفع مردم-مسئولین-آمریکا هم هستش والسلام
 • مجتبی IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  3 0
  انتظار دارید با اینا به کجا برسید
 • IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  1 0
  ای بابا
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  4 0
  آورین آورین ! ما رکورد زدیم
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  1 0
  زهی......
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  2 0
  خدا رحمت کند خیر النسا را!!!!!!
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  1 0
  عجب
 • IR ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  4 0
  این که می‌فرمایید درسته اما، درد این است که ما از خودمان هم جا ماندیم.جای افسوس است که شاخص‌های توسعه و رفاه و جایگاه بین‌المللی را هم که با پیش از انقلاب می‌سنجیم ناامید می‌شویم.
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  5 0
  تا سال 2050 تمام وسایل نقیله برقی خواهند شد و پشتوانه دلار نفتی برای اقتصاد نخواهیم داشت فکر اون روز باشیم
 • من سحرم IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  1 4
  اینارو از کجا درمیارید خودتون خندتون نمیگیره ملتو چی فرض کردین، مثلا الان فرانسه به خاطر اعتراضات فیلترینگ کرده جز انقلاب دیجیتالیه؟
 • IR ۲۲:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۴
  1 0
  احسنت عالی بود
 • حسین IR ۰۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  4 0
  آقا کجای کاری حداقل دویست سال از اعراب خلیج فارس و هزار سال از کشور های توسعه یافته عغب هستیم کشور در حال رسیدن به اتیوپی وسومالی سودان هستیم به جایی میرسیم که بگوییم خوش به حال بنگلادشی‌ها مشکلات اقتصادی زیست محیطی بحران آب و غذا در پیش است
 • IR ۰۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  1 0
  با این دستوری که دادی واسه فیلترینگ
 • IR ۰۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  3 0
  قربون اینا اومدن که ویران کنن بعد شما انتظار داری این حضرات به فکر پیشرفت و رفاه اجتماعی باشن
 • IR ۰۵:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  2 0
  هنوزمسئولین درکنترل قیمت تخم مرغ درمانده اند وفقط بلدن شعاربدهند .مثل طبل توخالی هستن .هر روز بدتر از دیروزمان میشود
 • IR ۰۷:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  4 0
  آنهایی که باعث عقب افتادگی مملکت در تمام سطوح شده اند همچنان طلبانه صحبت میکنند و هیچگاه پاسخگو نبوده اند. امکان ندارد رئیس جمهوری ترکیه به کشورهای عقب افتاده آفریقایی سفر کند ولی آقای رئیسی به این سفرهای پر هزینه و بی حاصل افتخار میکند.
 • ناشناس IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۵
  2 0
  خون دل خوردیم گریه کردیم کسی به داد ما نرسید ما تکنو لوژی را برآب عقب ماندن نمی‌خواهیم ما فن آوری را برای یه سر و گردن بالاتر بودن لازم داریم حتی من خانه دار