۰ نفر
۲۴ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۰
قوانین جدید چین برای هوش‌مصنوعی

دیجیاتو نوشت:‌ چین اولین کشوری است که قوانین گسترده‌ای را درزمینه هوش مصنوعی ارائه کرده.

چین دستورالعمل جدیدی را درزمینه خدمات هوش مصنوعی مولد منتشر کرده است که موجب محدودسازی استفاده‌های عمومی و افزایش توسعه تجاری این فناوری می‌شود. این دستورالعمل اطمینان می‌یابد که هوش مصنوعی تابع ایدئولوژی‌های سوسیالیستی پکن باشد.

خبرگزاری رویترز می‌گوید سازمان فضای سایبری چین (CAC) دستورالعملی را برای شرکت‌های ارائه‌دهنده هوش مصنوعی مولد به عموم مردم در نظر گرفته است. این دستورالعمل می‌گوید خدمات هوش مصنوعی مولد باید «پیرو ارزش‌های اصلی سوسیالیسم» باشد و علیه اقتدار دولت یا نظام سوسیالیستی آن اقدامی نکند.

این قوانین همچنین بر اهمیت حقوق مالکیت فکری درزمینه داده‌هایی تأکید می‌کند که برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌شوند. دولت چین استفاده از الگوریتم‌ها، داده، سکوها و سایر ابزارها را برای پیاده‌سازی انحصارطلبی و تخریب شرایط رقابت در بازار ممنوع کرده است.

قوانین جدید چین برای هوش‌مصنوعی

هوش مصنوعی باید با منابع مجاز از نظر دولت آموزش پیدا کند

تمام داده‌های لازم برای آموزش این مدل‌های هوش مصنوعی باید از منابعی تأمین شوند که از نظر دولت مجاز هستند. سرویس‌دهندگان نیز باید درخواست اشخاص برای بررسی یا اصلاح اطلاعات گردآوری‌شده توسط هوش مصنوعی را بپذیرند.

قبلاً پیش‌نویسی از این قوانین منتشر شده بود که با انتقادات زیادی روبه‌رو شد. برای مثال، در آن پیش‌نویس گفته شده بود که شرکت‌ها باید دقت داده‌های تمرینی برای مدل‌های هوش مصنوعی را تأیید کنند. ولی نسخه نهایی این دستورالعمل از برخی از این الزامات عقب‌نشینی کرده است. به‌علاوه، این مقررات شامل شرکت‌هایی نمی‌شود که قصد عرضه عمومی مدل‌های خود را ندارند.

«هلن تونر»، رئیس واحد استراتژی دانشگاه جورج‌تاون، می‌گوید با قوانین جدید چین اگر محصولات هوش مصنوعی عمومی شرکت‌ها مشکل‌ساز شوند، پکن می‌تواند سازنده آن‌ها را بازخواست کند. بااین‌حساب اکثر شرکت‌ها، به‌خصوص شرکت‌های کوچک‌تر، احتمالاً به‌جای عرضه ابزارهای هوش مصنوعی عمومی، به سراغ تولید ابزارهای تجاری خواهند رفت.

چین اولین کشوری است که چنین قوانین گسترده‌ای را درزمینه مدل‌های هوش مصنوعی مولد ارائه می‌کند. البته انتظار می‌رود که این قوانین در آینده توسعه یابند؛ چرا که در عنوان دستورالعمل فعلی از واژه «موقت» استفاده شده است.

227227

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1789850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =