ثبت ۴ اثر فرهنگی، ‌تاریخی همدان در فهرست میراث فرهنگی و تاریخی ملی ایران

مراتب ثبت چهار اثر تاریخی استان همدان در فهرست میراث فرهنگی‌- تاریخی ملی از سوی وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی به استاندار همدان ابلاغ شد.


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان همدان ؛ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: این آثار شامل «خانه فاطمی» در نهاوند، «خانه کهزادی» در تویسرکان، «حمام چالو» در کبودراهنگ و «مسافرخانه کتابی» در ملایر است که در نامه عزت‌الله ضرغامی به علیرضا قاسمی‌فرزاد ابلاغ شده است.

محسن معصوم علیزاده افزود: اثر فرهنگی- تاریخی «خانه فاطمی» به شماره ۲۳۸۵۱، «خانه کهزادی» به شماره ۲۳۸۴۵، «حمام چالو»به شماره ۳۳۸۴۷ و «مسافرخانه کتابی» به شماره ۳۳۸۴۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان اضافه کرد: خانه فاطمی نهاوند در بافت تاریخی این شهر و متعلق به خانواده فاطمی از بزرگان شهر نهاوند و بنای آن مربوط به اواخر قاجار و اوایل پهلوی با تزئینات آجری فاخر است.

وی به سوابق تاریخی حمام چالو اشاره کرد و گفت: این بنا در روستای چالو در شهرستان کبودراهنگ قرار دارد که از حمام های دوره قاجار با معماری سنگی دوره قاجار است.

معصوم‌علیزاده خاطرنشان کرد: خانه کهزادی از آثار اوایل پهلوی با معماری و تزئینات فاخر در بافت تاریخی شهر تویسرکان و مسافرخانه کتابی در جداره میدان امام خمینی(ره) شهر ملایر و روبروی بازار تاریخی و از معدود بناهای تاریخی باقی مانده در شهر است.

وی یادآور شد: براساس نامه ابلاغی وزیر به استاندار همدان این آثار تحت حفاظت و نظارت این وزارت است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود، برابر مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده جرم محسوب می شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر، تنها با تأیید و نظارت این وزارت ممکن خواهد بود.

به گزارش خبرآنلاین، استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین بیش از ۱۸۰۰ اثر تاریخی و گردشگری دارد.

غارعلیصدر، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، تپه هگمتانه و گنبد علویان، حمام حاج آقا تراب نهاوند، خانه لطفعلیان ملایر، خانه مسعودی، آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی، آرامگاه استرومردخای و بقعه حیقوق نبی(ع) از مهمترین آثار تاریخی، گردشگری و باستانی این استان است که همه ساله مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد.

آبشار و سنگ نوشته های گنجنامه، کلیساهای آنجلی و گریگوری، حمام قلعه، سراب گیان و گاماسیاب، کاروانسرای صفوی، آب انبارها، خانه های قدیمی و باغ نظری در همدان وصدها اثر تاریخی، فرهنگی و گردشگری، از دیگر آثار تاریخی مورد توجه گردشگران است.


۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1790274

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =