افزایش رشد گیاه با استفاده از کود ورمی کمپوست ویژه

ورمی کمپوست، کود با ارزشی است که در مصر باستان برای رونق کشاورزی استفاده می‌شد.‌ امروزه اهمیت استفاده از ورمی کمپوست برای افزایش رشد گیاه بر کسی پوشیده نیست.

در کشورهای صنعتی، از کود ورمی کمپوست برای تولید محصولات کشاورزی ارگانیک و افزایش رشد گیاه استفاده می‌شود. محصولاتی که با این کود رشد پیدا می‌کنند، کاملاً سالم هستند. به همین دلیل، طرفداران زیادی دارند و سود زیادی به شما می‌رسانند.

افزایش رشد گیاه با استفاده از ورمی کمپوست

ورمی کمپوست از دو کلمه ورمی (به معنای کرم خاکی) و کمپوست (به معنای کود آلی) تشکیل شده است. کرم‌ها، قارچ‌ها، باکتری‌ها و اکتینومیست‌ها در یک در فرآیند نیمه هوازی با 80 درصد رطوبت، کود ورمی کمپوست را تولید می‌کنند. این کود به سرعت جذب می‌شود و با طبیعت سازگار است.

کود ورمی‌کمپوست، در واقع ترکیبی از فضولات کرم خاکی قرمز به همراه مواد آلی و اجساد تجزیه شده آن‌هاست. این کود، یک منبع غنی و سرشار از مواد مفید برای افزایش رشد گیاه و محصولات کشاورزی به حساب می‌آید. از آنجایی که استفاده از ورمی کمپوست بدون بو است، می‌توانید از آن در گلدان و باغچه‌های خانگی خود برای افزایش رشد گیاه خود از آن استفاده کنید.

مزایای استفاده از کود ورمی کمپوست چیست؟

مزایای استفاده از ورمی کمپوست عبارتند از:

غنی از مواد مغذی: ورمی کمپوست یک کود آلی بسیار غنی از مواد مغذی است. این کود، حاوی مواد مغذی ضروری گیاهی مانند نیتروژن (N)، فسفر (P)، پتاسیم (K)، کلسیم (Ca)، منیزیم (Mg) و عناصر کمیاب است. مواد مغذی موجود در ورمی کمپوست، به شکلی هستند که به راحتی توسط گیاهان جذب شده و باعث رشد و نمو آن‌ها می‌شوند.

بهبود ساختار خاک: ورمی کمپوست با افزایش توانایی خاک در حفظ رطوبت و مواد مغذی، به بهبود ساختار آن کمک می‌کند. علاوه بر این، تخلخل خاک را افزایش می‌دهد و امکان هوادهی بهتر و نفوذ آب را نیز فراهم می‌کند. بهبود ساختار خاک؛ رشد ریشه، جذب مواد مغذی و سلامت کلی گیاه را تضمین خواهد کرد.

افزایش رشد گیاه: محتوای مواد مغذی و مواد آلی موجود در ورمی کمپوست، رشد و بهره‌وری گیاه را تحریک می‌کند. علاوه بر این، با تقویت ریشه، منجر به افزایش جذب مواد مغذی و ترسیع رشد گیاه می‌شود. گیاهانی که با ورمی کمپوست رشد می‌کنند، اغلب ساقه‌های قوی‌تر، شاخ و برگ‌های بزرگ‌تر و مقاومت بالاتری از خود نشان می‌دهند.

افزایش حاصل‌خیزی خاک: استفاده از ورمی کمپوست باعث افزایش حاصل‌خیزی خاک در طول زمان می‌شود. این کود، خاک را با مواد آلی، هوموس و میکروارگانیسم‌های مفید، غنی می‌کند. این امر باعث ارتقای سلامت خاک، حاصل‌خیزی و پایداری طولانی مدت می‌شود و نیاز به کودهای مصنوعی و اصلاحات شیمیایی را کاهش می‌دهد.

جلوگیری از آفات و بیماری‌ها: ورمی کمپوست، حاوی میکروارگانیسم‌های مفیدی از جمله باکتری‌ها، قارچ‌ها و اکتینومیست‌ها است که به سرکوب بیماری کمک می‌کنند. این میکروارگانیسم‌ها می‌توانند از رشد پاتوژن‌های گیاهی جلوگیری کرده و باعث کاهش بروز برخی بیماری‌ها و بهبود مقاومت گیاه شوند.

سازگار با محیط زیست: ورمی کمپوست یک کود سازگار با محیط زیست است که بازیافت ضایعات طبیعت را ترویج می‌کند. در واقع، زباله‌های آلی به یک منبع ارزشمند تبدیل می‌شوند. استفاده از ورمی کمپوست به عنوان کود، وابستگی به مواد شیمیایی مصنوعی را کاهش می‌دهد و تأثیر منفی استفاده از کود در کشاورزی را بر محیط زیست و آب‌های زیرزمینی، به صفر می‌رساند.

ایمن و غیر سمی: ورمی کمپوست، ایمن و غیر سمی است. برخلاف کودهای مصنوعی، خطر سوختگی شیمیایی یا تجمع سم در گیاهان یا اکوسیستم اطراف را به همراه ندارد. ترکیب طبیعی این کود، آن را برای شیوه‌های کشاورزی ارگانیک و پایدار و افزایش رشد گیاه مناسب می‌کند.

مزایای استفاده از کود ورمی کمپوست چیست؟

کود ورمی کمپوست را از کجا تهیه کنیم؟

ورمی کمپوست را بایستی از مراکز تولید معتبر فوش تهیه کرد. بسته‌بندی مناسب باعث راحتی حمل و نقل و امکان نگهداری طولانی مدت در محل مناسب است. انواع کود ورمی کمپوست برای افزایش رشد گیاه عبارتند از:

  • کود ورمی کمپوست معمولی
  • کود ورمی کمپوست غنی شده
  • کود ورمی کمپوست سوپر PLS

این کودها در بسته‌بندی‌های ٤٠،١٠،٤،٢ و ۲۵ کیلویی ارائه می‌شوند. فروش و قیمت کود ورمی کمپوست، با توجه به کیفیت محصول محاسبه می شود.

انواع کاربرد ورمی کمپوست برای افزایش رشد گیاهان

  • برای گلدان گیاه خانگی و آپارتمانی ( خاک ورمی کمپوست + خاک گلدان )

استفاده از ورمی کمپوست یک پانسمان برای افزایش رشد گیاه گلدان شما است که باعث تقویت مواد مغذی و مفید موجود در خاک گلدان شما می‌شود. می توانید خاک ورمی کمپوست را با خاک گلدان مخلوط کنید یا می توانید آن را با کود کوکوپیت قاطی کنید تا یک ترکیب فوق العاده برای بذردهی گلدان گیاه آپارتمانی شما ایجاد شود.

  • برای درختان میوه

ورمی کمپوست برگرفته شده از کود گاو، ضایعات مواد غذایی بازار و ضایعات کاغذ بازیافتی، در زمین‌های کوچک تکراری درخت میوه گوجه‌فرنگی و گیاه فلفل دلمه‌ای به میزان ۱۰ تن در هکتار یا ۲۰ تن در هکتار استفاده شد. بازده گوجه‌فرنگی قابل فروش با کود ورمی کمپوست به طور مداوم بیشتر از عملکرد قطعات تیمار شده با کود معدنی بود. افزایش قابل توجهی در وزن اندام درخت، سطح برگ و عملکرد کل و قابل فروش میوه گیاهان فلفل تیمار شده با ورمی کمپوست در مقایسه با بخش هایی از زمین که فقط با کود معدنی تیمار شده بودند، مشاهده شد.

  • برای باغات و باغچه ها

استفاده از ورمی کمپوست تأثیر عمیقی بر گیاهان باغ و باغچه شما دارد. مواد مغذی موجود برای گیاهان را افزایش می دهد، به دانه ها کمک می‌کند تا سریعتر جوانه بزنند، سریعتر رشد کنند، ریشه های بهتری داشته باشند و عملکرد بالاتری نصیبتان کنند. این به معنای گل بیشتر، میوه بیشتر و سبزیجات تازه است. توضیحات بیشتری در مورد میزان مصرف ورمی کمپوست در باغات ارائه خواهد شد.

  • برای تغذیه و پرورش آبزیان زینتی و غیرزینتی مانند تیلاپیا

برای تغذیه و پرورش آبزیان زینتی و غیرزینتی مانند تیلاپیا

کرم خاکی ورمی پروتئین بسیار بالا نسبت به انواع گوشت دارد و البته در نگهداری این ارزش غذایی و پروتیین نسبت به دیگر گوشتهای مناسب تغذیه آبزیان بهتر عمل می کند. یکی از این نوع کرمها، کرم ایزینیا فوتیدا کالیفرنیایی است که ترکیبات اسید آمینه‌ی دارد که براحتی توسط آبزیان و ماهی‌هایی مثل تیلاپیا جذب می شوند. از این کرم به عنوان غذای ماهی تیلاپیا می توان استفاده کرد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1790676

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =