سوغات وزیر عمان برای بازار فردوسی/ سکه و دلار ارزان می شود؟

اکوایران نوشت:برخی از فعالان سیاسی و اقتصادی می‌گفتند بعد از آمدن خان، حال نوبت وزیر عمان شده تا ترس به جان بازار ارز و سکه ایران بیندازد.

سکه‌بازان دیروز با نوسان تقریبا افزایشی قیمت دلار توانستند فلز گرانبهای داخلی را از سطح ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۲۷ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان برسانند.

در معاملات پشت خطی دیشب هم قیمت سکه نوسان قابل ملاحظه‌ای را ثبت نکرد و در همان محدوده روز دوشنبه به فروش رسید.

در شرایط فعلی برخی از معامله‌گران با اشاره به سفر وزیر خارجه عمان به تهران می‌گفتند دوباره سیگنال‌های عمان در بازار دلار و سکه به چشم می‌خورد.

۷ خرداد امسال بود که هیثم بن طارق آل سعید سلطان عمان در صدر هیاتی بلندپایه به تهران سفر کرد و بازار سکه و دلار در واکنش به این سفر آرایش نزولی به خود گرفت.

حال که تقریبا ۵۰ روز از این سفر گذشته روز گذشته رسانه‌ها اعلام کردند بدر بن حمد البوسعیدی وزیر امور خارجه عمان وارد تهران شده و با مقامات ایرانی دیدار و گفت‌وگو کرده است.

برخی از فعالان سیاسی و اقتصادی می‌گفتند بعد از آمدن خان، حال نوبت وزیر شده تا ترس به جان بازار ارز و سکه ایران بیندازد.

سفر وزیر خارجه عمان به تهران قبل از آنکه فصل جدیدی از توسعه روابط و مناسبات تجاری میان تهران - مسقط باشد، بیشتر در راستای مناسبات برجامی و فرابرجامی تدارک و تمهید یافته است. این ادعا بدان جهت قوت می‌گیرد که نقش میانجیگری عمان در توافق هسته‌ای مسبوق به سابقه بوده و در توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با ۱+۵ نیز موثر بوده است.

برخی تحلیلگران تصور می‌کنند که سلطان عمان حامل پیشنهادات جدید اتحادیه اروپا و آمریکا برای پایان دادن به مساله بن‌بست برجام و مناقشات سیاسی به وجود آمده باشد.

در شرایط فعلی برخی از سکه‌بازان باور دارند که ماندگاری سکه امامی زیر مرز ۲۸ میلیون تومان کار افزایشی‌های بازار سکه را سخت کرده و در صورتی که نرخ دلار رشد معناداری را ثبت نکند نرخ سکه هم قدرت کافی برای صعود نخواهد داشت.

از نگاه تحلیلگران اقتصادی، سکه در شرایط فعلی مرز حمایتی ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را پیش رو دارد که در صورتی که بالای این محدوده تثبیت دهد امیدها برای ورود فلز زرد رنگ داخلی به مرز ۲۸ میلیون تومان تا حدودی قوی خواهد شد.

با این حال اگر دلار در کانال ۲۷ میلیون تومان باقی بماند و در صورتی که اخبار و سیگنال‌های سیاسی سفر وزیر خارجه عمان بر روی بازار ارز و سکه سایه بیندازد این احتمال وجود دارد که سکه و و ارز مانند ۷ خرداد آرایش نزولی به خود بگیرد و حتی تا کانال ۲۶ میلیون تومان هم عقب‌نشینی کند.

برخی هم می‌گویند باید منتظر ماند و دید سوغاتی وزیر عمان برای فردوسی چه خواهد بود.

حباب سکه امامی در شرایط فعلی در حدود ۲۲ درصد قرار دارد که نسبت به روزهای گذشاه پایین آمده است. ارزش ذاتی سکه هم‌تقریبا ۲۲ میلیون و ۵۳۷ هزار تومان می باشد.

بیشتر بخوانید:

۲۱۷۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1790962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =