«کیایی»؛ نماینده ایران در سازمان همکاری شانگهای

ایسنا نوشت: مهرداد کیایی به عنوان هماهنگ کننده ملی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان همکاری شانگهای به دبیرخانه این سازمان بین‌المللی معرفی شد.

در ۱۳ تیرماه سال جاری، ایران در جریان برگزاری بیست و سومین  نشست سران سازمان شانگهای در دهلی نو  به  عضویت رسمی و کامل این سازمان بین المللی در آمد .

در  همین چارچوب به تازگی از سوی ایران مهرداد کیایی به عنوان هماهنگ کننده ملی کشورمان در  سازمان همکاری شانگهای به دبیرخانه این سازمان معرفی شده است.

ایران در حال حاضر نهمین عضو رسمی این سازمان محسوب می شود .

جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۰۵ عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای بود و درخواست کشورمان برای عضویت رسمی و کامل در این سازمان نیز پس از ۱۷  سال،  در بیست و یکمین نشست سران شانگهای در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان، در شهریور ۱۴۰۰ مورد موافقت کلیه اعضای سازمان قرار گرفت .

موافقت نامه مربوط به فرآیند فنی و انجام تعهدات رویه‌ای تبدیل عضویت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی نیز در بیست و دومین نشست سران سازمان همکاری شانگهای توسط وزیر امورخارجه کشورمان و دبیرکل سازمان و وزرای خارجه سایر کشورهای عضو به امضا رسید.

سازمان همکاری شانگهای یک نهاد بین‌المللی است که توسط چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، روسیه و ازبکستان در سال ۲۰۰۱ تأسیس شد. در سال ۲۰۱۷، هند و پاکستان نیز به عنوان عضو دائم این سازمان  پذیرفته شدند.

کشورهای امارات، عربستان، مصر، کویت، میانمار، بحرین، قطر و مالدیو بعنوان شرکای گفت‌وگوی سازمان پذیرفته شده اند.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1791392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =