هدیه‌ اردوغان به سران کشورهای عربی محصول به هم خوردن برجام بود/ می‌توانستیم به جای نیسان خودروی برقی صادر کنیم

عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: هدیه‌ای که اردوغان به امیر قطر و ولیعهد سعودی داد روشن می‌کند تحریم‌های ایران برای کدام کشور نعمت است و برای چه کسی بحران ایجاد کرده است.

زهرا علی اکبری- در سفراخیر اردوغان، رییس جمهور ترکیه به کشورهای عربی، هدایایی از سوی اردوغان به مقامات این کشورها داده شد که بحث و جنجال‌های فراوانی را ایجاد کرده است. ترکیه حالا خودروی ملی‌ای دارد که آن را به عنوان هدیه به بن‌سلمان، ولیعهد سعودی و امیر قطر تقدیم کرده است. خودرویی به نام توگ. رئیس‌جمهوری ترکیه که روز سه‌شنبه وارد قطر شد، قبل از مذاکرات دوجانبه با تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر، یک خودروی «توگ» آبی‌رنگ به وی هدیه داد. اردوغان در سفر به عربستان نیز یک خودروی «توگ» سفیدرنگ به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، هدیه داد. ویدئوی منتشرشده توسط رسانه‌های ترکیه نشان می‌دهد که ولیعهد و رئیس‌جمهوری ترکیه به سمت خودروی برقی ترکیه از نوع «توگ» حرکت می‌کنند، در حالی که شاهزاده محمد بن سلمان خودرو را می‌راند و اردوغان در کنار او نشسته و آنها با هم از کاخ صلح در جده به اقامتگاه رئیس‌جمهوری ترکیه می‌روند.

در عین حال خبرگزاری آناتولی گزارش داد: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی یک دستگاه خودروی ملی ترکیه «توگ» هدیه داد.

بر این اساس اردوغان در کاخ الوطن با آل نهیان دیدار کرد و پس از این دیدار، یک دستگاه خودروی توگ به رنگ سفید به وی اهدا کرد.

افسوسی برای یک فرصت از دست رفته

علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق در این خصوص به خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: این خودرو باید در ایران تولید می‌شد اما حالا اردوغان آن را به مقامات کشورهای عربی هدیه می‌دهد. اگر قدر فرصت پیش آمده را می دانستیم امروز به جای صادرات نیسان به آفریقا ، خودروی برقی به این کشور صادر می‌کردیم .

وی افزود: طراحی خودرویی که اردوغان به سران کشورهای عربی هدیه داد ، توسط شرکت پنین فارینا ایتالیا انجام شده است. این شرکت پس از برجام قرار بود با شرکت ایران خودرو نسبت به طراحی پلت فرم و بدنه در قالب یک کنسرسیوم طراحی اقدام کند. در این راستا پیش‌بینی مشارکت قطعه‌سازان هم صورت گرفته بود تا بتوانیم از این پلت فرم مدل‌های متنوع با فیس‌لیفت های مختلف داشته باشیم اما در سال 98 با اتفاقاتی که رخ داد این شرکت نیز از ایران رفت.

او گفت: آن زمان هنوز خودروهای برقی به خودروهای روز بازار تبدیل نشده بودند اما صحبت‌هایی در خصوص تولید خودروهای برقی نیز صورت گرفت و موضوع تولید خودروی هیبرید و برقی نیز در این راستا دیده شد.

او گفت: متاسفانه پس از تغییرات مدیریت ایران خودرو در آن زمان و سپس خروج شرکت‌های خارجی از ایران عینا این طراحی آماده، توسط کشور ترکیه قرارداد شد و حالا محصول همان قرارداد تبدیل به اولین خودرو ملی این کشور شده است.

وی گفت: کسانی که معتقدند تحریم برای ایران نعمت است، باید با دقت این تصاویر را ببینند و پاسخ دهند نعمتی که از آن حرف می‌زنند کجاست؟

وی در توضیح این مطلب افزود: هنوز عده‌ای در داخل برجام را خسارت برای کشور معرفی می‌کنند در حالی که وقتی برجام امضا شد، ما در اتاق بازرگانی با سیل هیات‌های خارجی روبرو بودیم و بسیاری از این شرکت‌ها با علم به موقعیت ایران و منابع این سرزمین و امنیت موجود در کشور خواستار سرمایه‌گذاری در کشور بودند .

او گفت: هنوز مخالفان برجام بر عقیده خود هستند، در حالی که ثمره هکاری با جهان به عینه قابل مشاهده است.

او گفت: در جهان امروز آنچه زمینه را برای پیشیگری از تحریم مهیا می‌کند، بی‌تردید صادرات پیچیده از کشور است. صادراتی کالای صنعتی با تکنولوژی بالا اما متاسفانه ما در حال تلاش برای صادرات مواد خام و ... هستیم و حتی هدایایمان نیز پیچیدگی صنعتی خاصی ندارد .

او با تقدیر از قالیبافان و بافندگان هنرمند در ایران گفت: فرش هدیه گران‌بها و محترمی است، اما وقتی می‌بینیم نقش‌های فرش ما را افغانستان برده است و دیگران در حال کپی هستند، طبیعی است احساس خطر کنیم . ما قدرت تولید صنعتی در ایران را داشته و داریم اما از این قدرت و از این فرصت‌ها هیچ گاه بهره درستی نبردیم .

این فعال اقتصادی ادامه داد: همان زمان، در دوره اجرای برجام بحث بر سر این بود که ایران به هاب تولید دارو، قطعه، خورو و ... بدل شود اما متاسفانه با کوچ دوباره شرکتی‌های خارجی، کشورهای اطراف این موقعیت‌ها را از آن خود کردند و ما می‌بینیم آذربایجان و ترکمنستان و ... در صدد تبدیل شدن به هاب تولید قطعه هستند و پاکستان و دیگر کشورها تلاش دارند به هاب تولید دارو بدل شوند .

هدیه‌ اردوغان به سران کشورهای عربی محصول به هم خوردن برجام بود/ آن‌ها که برجام را خسارت می‌دانند پاسخ دهند

از بلایی که سر خودروسازان آمد عبرت بگیریم

شریعتی تاکید کرد: دائم می‌گویند صنایع باید از فرصت تحریم استفاده کنند، ببینید چه بالایی بر سر صنعت خودروسازی ایران امد. همان مسیر در صنعت لوازم خانگی در حال طی شدن است. این‌ها اتفاقات مهمی است که باید در نظر گرفته شوند .

او گفت: به محض انتقاد می‌گویند نیروی کار و اشتغال موجود چه می‌شود و باید از این‌ها حمایت کرد. نیروی کار طبیعتا شغلش در صادرات کالای صنعتی به خارج از کشور تضمین بیشتری دارد.

وی به سخنان اخیر نماینده تهران، میرسلیم اشاره کرد و گفت: خوشحالم فرد مانند اقای میرسلیم صراحتا نظرش را می‌گوید اما ایشان و همفکرانش باید توضیح دهند چرا به اسم حمایت از تولید داخل درهای صنعت خودرو را بسته‌اند. آیا این خودروی ترکیه نیز فرقی را خودروی ایرانی ندارد، آیا صادرات این خودروی ترکیه‌ای با صادرات پراید یکی است؟ چطور است امروز ترکیه خیز برداشته است نسبت به صادرات خودرو اقدام کند، آن وقت ما هنوز در صدد این هستیم ببینیم کدام خودروی خارجی امکان ورود به ایران را دارد یا ندارد.

او گفت: موضوع صحبت این است که باید روابطمان را با جهان احیا کنیم. دل ما می‌خواست آقای رییسی امروز این هدیه را به سران کشورهای حاشیه خلیج همیشه فارس می‌داد. در این صورت سفر ایشان به إفریقا نیز واجد ارزش می‌شد.

وی گفت: مگر چند شرکت در جهان امکان تولید و طراحی خودرو را دارند، این شرکت ایتالیایی یکی از همین‌ها بود که به ایران آمد و خواست کار کند اما همان طور که وزیر سابق امور خارجه، آقای ظریف اشاره کردند، ما در آن دوران به اشتباه وارد بازی ایران هراسی شدیم و اجماع جهانی علیه ما شکل گرفت .

اقتصاد ایران گروگان چیست؟

عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: اقتصاد ایران در خبرهای مرتبط با ارز و دلار و طلا و مسکن خلاصه شده است و فرصت‌های به این بزرگی در این کشور مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

او در توضیح این مطلب ادامه داد: هرگاه خبر از آزادسازی منابع ایران در عراق منتشر می‌شود، ولو اندک، قیمت‌ها در بازار ارز کاهش می‌یابد و نکته اینجاست با فروکش قیمت ارز حتی اجاره خانه نیز ارزان‌تر می‌شود. این وابستگی عجیب به دلار جز با حرکت چرخ‌های تولید در کشور از میان نمی‌رود و این چیزی است که دولتمردان ما باید دریابند.

223223

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1791810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 94
 • نظرات در صف انتشار: 240
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  خسته کردید ما رو با این برجام برجام
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  24 3
  همین توقع هم میره
 • حسین IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  86 2
  خداشاهده کشورهای اطرافمان اگرراضی باشندکه برجام نتیجه بدهد آنهاآرزویشان است که وضعیت نه صلح ونه جنگ به همین منوال باشدتابه اقتصادهایشان بهترسروسامان بدهند
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  99 5
  تحریم برای بعضی ها نعمت است.
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  35 40
  پس در طول حدود شش سال برجامتون یک خودروی هیبریدی برامانساختن
 • ناشناس IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  76 11
  انهایی که می گفتن برجام خسارت محض است جواب دهند الان رسیدیم به جایی که به جای صادرات خوذ روهای برقی و و و وارد کننده ی خود روهای دست دوم کشور های همسایه
 • حمید IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  15 87
  هنوز نفهمیدین برجام خسارت محض بود
 • اشنا IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  قبلا"ومکررا"پاسخ داده شده برجام ننگی بودکه اصلاح طلبان غربگرابادروغ گویی براین ملت تحمیل کردند
 • جاوید IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  46 5
  تحریم برای بعضی ها نعمت بود ولی برای خیلی ها ذلت و خواری شد.
 • حسین IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  53 6
  کوگوش شنوا برادرعزیز
 • یک ایرانی IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  7 107
  اردوغان بسیار اشتباه کار و غرب گراست
 • مسعود IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  6 5
  سرت سلامت
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  یک خودرو برقی که تمام قطعاتش ساخت ۷۲ملت هست اینقدر حسادت داره؟؟!!!!! برجام خسارت محض بود و هست
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  45 15
  فردوسی بزرگ همه چیز را گفته
 • داود IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  66 9
  اون تعداد کمی از افراد که میگن تحریم نعمت هست واقعا درست گفته همون تعداد بیشتر ین استفاده اقتصادی را از تحریم می کنند
 • ایرانی IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  9 38
  اینم حسودی داره؟
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  16 41
  خودت میگی طراحی اصل ایتالیا بود خوب سنگ چیرا به سینه میزنی
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  13 67
  آمریکا قابل اعتماد نبوده و نیست و نخواهد بود
 • ایرانی IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  54 7
  خب ماهم مثل اردوغان اقدام کنیم وبه سران کشورها یکدستگاه پراید هدیه کنیم.
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  11 53
  برجام خسارت محض است
 • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  92 6
  کسانی که معتقدند تحریم برای ایران نعمت است دقیقا میدونند چی میگن چون تحریم برای آنها واقعا نعمته.
 • حسین IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  56 6
  این خودرو توسط ترکیه طراحی و تولید شده و کلا یک خودروی داخلی برای ترکیه محسوب میشه
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  7 4
  شماخوب حرف می زنید بزرگوار
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  8 44
  پیشرفت فورمول خودش را داره نه وابستگی به غرب. یا شرق و.... برجام خسارت محض بود
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  20 3
  ای بابا داغ دلمون تازه شد
 • US ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  25 3
  حالا اقتصاد کی قوی تره؟
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  7 2
  این ها همه حرف است وتاعمل فاصله زیادی دارد
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  35 1
  کاسبان تحریم قابل شناسایی هستند
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  5 27
  چیه به فکر روزهای خوش برجامتون افتادین؟ دلت می خواست اقای رییسی ببره به عرب ها این هدیه رو بده؟
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  52 7
  برادرعزیز همه مردم ایران دوست دارند برجام احیا شود وروابط ایران باجهان شکل بگیرد
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  50 5
  نویسنده محترم ، تحریم برای من و شما نعمت نبود ولی برای کسانی که بوسیله تحریم میلیاردر شدند نعمت بود
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  5 75
  بسه غرب گرایی
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  20 3
  ممنونیم از شما...خیلی میفهمی ،خیلی کارت درسته
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  28 2
  کو گوش شنوا
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  4 30
  ‌کشورهای عربی دنبال یک رقیب در مقابل ایران می گردند. ترکیه برای برگشت به سمت غرب از سوی آمریکا امتیاز رابطه با اعراب به صورت کنترل شده آماده شده است. پس اروپا و آمریکا به ترکیه بازی اصلی را انجام نمی دهند و او را به شکلی جایگزین سایه ملیجک خود نموده اند. پس برجام و دیگر موارد و از دست دادن فرصت نیست. بحث هژمون است. کریدر ایران شامل بیشمار راه و فرصت است که براساس بازی بین کشورها تغییر می یابد. از این جمله بازی هند، ایران و ترکمنستان حذف نقش بازی غربی باکو و ترکیه است. کریدر ایران یعنی فرصت بازی چین، هند و روسیه مستقل از آمریکا. قطعا برای رهایی ایران از فشار غرب ایران عضو بریکس خواهد شد. تبلیغات از دست دادن فرصت از سوی ایران، اشتباهه
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  7 2
  کی حاضره جواب بده
 • حسن IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  42 1
  80میلیون ایرانی روزی صدبار از میرسلیم سئوال دارن
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  21 3
  بگو چرا نیسان اینقد گرون شده میدن آفریقا‌..آخه آفریقا پولش کجا بوده که پس بده‌..
 • رضا IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  4 2
  در باغ سبزی نشان دادند و رفتند
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  8 1
  اینا از من وشما بیشتر میدونن
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  4 2
  چراااا...؟؟؟!!!!!!!!!!
 • شهروز IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  17 2
  راهکار تولیده ، بله . ولی تولید دولتی ، نه . اقتصاد شبه کمونیستی و دیوار کشیدن و تکرار واژه خودکفایی
 • پرویز IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  2 11
  تقصیر امریکاست
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  10 2
  مگر پراید ایرانی از ماشین اردوغان کمتر است
 • علی IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  53 7
  شما قدرت رقابت با نساجی ترکیه رو ندارین!!!اون وقت صحبت از صعنت خودرو سازی میکنین؟؟؟
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  8 2
  برادر!کجای این مملکت با کاهش اندک دلار نرخ اجاره خانه کاهش پیدا کرده؟
 • Amir US ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  9 2
  خواهشاً حرف از اقتصاد نزینید
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  11 26
  برجامی‌غرب‌پرست لطفاً‌آدرس‌‌غلط‌ندهید
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  2 14
  همین که هست
 • حسن IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  2 6
  حالت خوب نیست
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  14 0
  بالاخره نفعش به ترکیه رسیده
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  17 1
  به قول نقی معمولی ریال کشور را بچسب که رفت به قعقرا
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  15 8
  از امارات تا ترکیه و عربستان و قطر و پاکستان و عراق و....همه همسایه ها توسعه را مدیون ما هستند
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  10 13
  کجاش خودرو ملی میشه وقتی طرح مال ایتالیا وسایل یدکی مال جای دیگه
 • IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  9 15
  کدوم برجام؟! همون تعهد یکطرفه ما نسبت به جهان؟!
 • علی IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  3 5
  عشق خودرو عشق کودکانه
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  10 3
  گوش شنوای نیست
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  16 2
  اونی که خودش راحته واز مردم خبر نداره
 • علی IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  4 4
  باعث تعجب است این تحلیل مطالعه کنید بعد مثل روشنفکرها حرف بزنید
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  3 2
  شما غصه این یکی را نخور.
 • ناشناس IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  7 22
  به چه قیمتی.عده ای که ایرانی نیستن و ادا ایرانی بودن در میارن حاضر حتی ناموس و وطن را بدهند تا با غرب و آمریکا رابط داشته باشند.
 • جوان انقلابی IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  7 45
  ما عزت و شرف خود را به نان و خودرو و امثال این کالاهای تشریفاتی لوکس نخواهیم فروخت. ایران انقلابی هم اکنون الگوی همه ملتهای آزاده و سرفراز است و با تدبیر مسولین دلسوز و انقلابی خود راه عزت و شرف را هواهیم پیمود.
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  12 7
  ایران قوی ازنظر اقتصادی و صنعت ازایران نظامی خیلی بهتر است لطفا درک کنید
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  2 7
  جانم فدای ایران
 • علی IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  16 2
  خیلی بده که همیشه دنبال مقصریم
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  15 3
  برای کاسبان تحریم نعمت بود
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  18 3
  ما هم اسماً قطاری ساختیم، بنام قطار پیشرفت!
 • بی نام IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  19 4
  اسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است با دوستان به نیکی با دشمنان مدارا فهمیدید مدارا
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  10 19
  جناب عضو اطاق بازرگانی، روی داشته های ملی خودت که از صفر تا صد متعلق به کشور خودت هست مانور بده، غصه داشته های دیگران را نخور، برجام نون و آب برای کشور نمی شود
 • 4391207372 IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  6 3
  کو گوش شنوا؟
 • US ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  9 6
  اگر ترامپ از برجام زد بیرون تقصیر ما چی بوده؟
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  14 4
  اینکه تحریم ها نعمت هست بله برای کاسبان تحریم نعمت هست
 • IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  7 3
  کو گوش شنوا؟
 • US ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  9 3
  جز تاسف چی میشه گفت
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  11 1
  اقتصاد ما وابسته به دلار است
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  5 4
  این درسته که اقتصاد ما وابسته به دلار هست ، اما نمیدانم ایا برجام به سرانجام میرسید ویا نه
 • IR ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  6 49
  ما اصلا نمی‌خواهیم جای ترکیه باشیم خودفروخته خدارا شکر که کشور ما درهمه زمینها عالی هست مشکل اقتصاد که فقط مال ایران نیست همه کشورها دارن دست پنچه نرم میکننن ما همیشه بااین تحریم هاالحمدرالله خیلی خوب توانستیم از پسش بر بیایم زنده یاد ایران و ایرانی
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  11 8
  تحریم برای کشور مان بدبختی افلاک برای کشورهای همسایه نعمت است
 • محسن IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  9 3
  حسود بی علم هرگز نیاسود
 • DE ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  10 2
  انوقت نمي توانستيم با گوشت در افريقا معاوضه كنيم.
 • GB ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  7 4
  تحلیل خوبی بود
 • IR ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  8 3
  راست میگی تعامل و تجارت با دنیا حاصلی جز پیشرفت و ورود سرمایه گذاری ندارد اما از خودرو ساز نگو
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  8 15
  ایران احتیاجی به برجام ندارد
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  13 3
  آآآخ از این همه بی تدبیری
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  11 6
  هر جا که باد بوزد اردوغان به آن سمت غش میکند
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  14 6
  فقط می تونم بگم افرین
 • Javad IR ۲۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  9 20
  مگر ساخت پهباد نیاز به رابطه با اروپا و آمریکا داشت یا موشک هایپرسونیک علت مدیریت بسیار بی تدبیرانه خودروسازان وقطعه سازان هست نه چیز دیگر
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  5 14
  اقتصاد ایران خیلی هم خوبه
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  8 30
  پشرفت ترکیه هیچ ارزشی ندارد
 • IR ۲۲:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  8 2
  شرم نمیکنید؟
 • ایرانی IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  7 4
  کو گوش شنوا؟
 • IR ۲۲:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  13 6
  شیر مادر حلالت، بخدا گل فرمودید، ولی حیف که خیلی ها درک ندارند
 • محمد IR ۲۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  14 4
  سلام عزیز برادر من هم صدرصد حرف شما را تایید می کنم ما برای اینکه دنبال خودروهای برقی برویم هم هوای شهر ها تمیز شود وهم آبهایی که از طریق باران پشت صدها جمع می شود دیگر آب اسیدی نیستند و بارانهای اسیدی به کشاورزی ما ضرر نمی رسانند مهمتر از همه هوا گرم نمی شود وبارندکی در ایران زیاد می شود واشتقال زایی زیاد می شود و وضع مردم خوب می شود وتورم پایین می آید و ازدواج‌ها زیاد می شود وطلاقها کم می شود
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۹
  6 20
  روحانی و اصلاح طلبا همه چی را به برجام و fatf ربط میدادن