چین با گرجستان شراکت استراتژیک برقرار می‌کند

ایسنا نوشت: رئیس جمهور چین امروز جمعه برنامه کشورش برای ارتقای سطح روابطش با گرجستان به شراکت استراتژیک را اعلام کرد.

شی جینپینگ، رئیس جمهور چین امروز جمعه در دیدار با ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر گرجستان در حاشیه رقابت های ورزشی بازی های دانشگاه جهانی چنگدو در جنوب غرب کشورش، بر عزم "تزلزل ناپذیر" خود برای تعمیق روابط با این جمهوری برآمده از اتحاد شوروی سابق تاکید کرد.

شی جینپینگ به گاریباشویلی گفت، چین، گرجستان را از زمانی که دو کشور در ۳۱ سال پیش روابط دیپلماتیک را برقرار کردند یک دوست خوب می‌داند.

شی جینپینگ تاکید کرد: چین صرف نظر از هر تغییری در وضعیت بین المللی عزمی تزلزل ناپذیر برای توسعه روابط با گرجستان دارد.

او خطاب به نخست وزیر مجارستان تصریح داشت: "در سفر بعدی شما به چین دو طرف در بیانیه‌ای مشترک، ایجاد شراکت استراتژیک چین-گرجستان را اعلام کرده و روابط دوجانبه را به سطحی جدید ارتقا می‌دهند."

گرجستان به همراه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در یک مسیر زمینی استراتژیک و گاها همراه با تنش بین اروپا و آسیا قرار دارد. چین قصد دارد از این مسیر برای پیشبرد شبکه ارتباطات تجاری و انرژی در چارچوب ابتکارعمل "کمربند و جاده" استفاده کند.

این در حالی است که گرجستان با روسیه که متحد چین است از زمان دهه ۱۹۹۰ روابط پرتنشی داشته است. روسیه در سال ۲۰۰۸ استقلال دو منطقه جدایی طلب آبخازیا و اوستیای جنوبی گرجستان را به رسمیت شناخت.

گرجستان همچنین چند روز بعد از شروع عملیات نظامی ویژه سربازان روس در سال گذشته میلادی در اوکراین، برای عضویت در اتحادیه اروپا درخواست داد. این کشور همچنین مسیر عضویت در ناتو را در پیش گرفته است.

چین در سال ۲۰۱۷ یک توافق تجارت آزاد را با گرجستان بعد از مذاکراتی که کمتر از یک سال طول کشید امضا کرد و این توافق در ژانویه ۲۰۱۸ اجرایی شد.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1794819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =