سایت ماهر نوشت:

جاسوسان وب هر روز به شکل مخفیانه‌تری به کار خود ادامه می­دهند. این افراد به تاریخچه های(history) مرورگرهای ما علاقه مند هستند تا از این راه کشف کنند که ما چه سایت­هایی را مشاهده کرده ایم. حتی اگر از مودهای محافظت شده با کوکی غیر فعال استفاده کنیم، باز هم این جاسوسان به سراغ مرورگرهای ما خواهند آمد.


بسیاری از شرکت­هایی که سایت­های آنها به عنوان سایت­های انجام این نوع فعالیت­های جاسوسی شناسایی شده اند، بلافاصله هر نوع آگاهی در این زمینه را تکذیب کرده و فعالیت­های جاسوسی را تقبیح کرده اند.
حتی اگر صاحبان سایت­های جاسوسی از فعالیت سایت­های خود آگاه نباشند، کاربران ناآگاه این سایت­ها باید چه کنند؟ یکی از کارها این است که منتظر بمانید تا دولت اقدامات لازم را انجام دهد، یا اینکه می­توانید به صنعت تبلیغات آنلاین اعتماد کنید تا خود پلیس خود باشید. اما به نظر می آید بهتر باشد سعی کنیم کنترل همه چیز را در دست خود نگه داریم. در این مقاله چهار راه برای کم کردن احتمال ضبط شدن عادات مرور شما توسط سایت­ها ارائه خواهیم داد.

1- آگهی­های تبلیغاتی و سوپرکوکی­ها را پیش از دانلود شدن مسدود کنید
ماه می گذشته، شرکت­های مایکروسافت و Adobe اظهار کردند که حذف کردن کوکی­ها در IE8 و IE9، کوکی­های قدیمی Flash یا اشیای اشتراکی محلی (LSO) را نیز حذف خواهند کرد. به گفته یکی از محققان مایکروسافت، ایجاد این تغییر نیازمند Flash 10.3 یا نسخه‌های پس از آن است.


افزونه های فایرفاکس و Chrome یک گام پیش­تر رفته و به شما اجازه می­دهند که از دانلود شدن LSO ها و سایر فایل­های ردیابی همراه با محتوای یک صفحه وب، جلوگیری نمایید. برای مثال افزونه رایگان NoScript برای فایرفاکس به شما اجازه می­دهد Flash و جاوا اسکریپت را برای هر سایت و هر منبع به طور جداگانه مسدود کنید. توصیه می­شود که کاربران فایرفاکس از این افزونه استفاده نمایند.
افزونه رایگان BetterPrivacy برای فایرفاکس، به شما اجازه می­دهد تصمیم بگیرید که کدام کوکی­های Flash مجوز داشته باشند یا اینکه حذف گردند. این برنامه می­تواند طوری تنظیم شود که هر زمان که یک LSO جدید ذخیره شد به شما اطلاع دهد، کوکی Flash Player پیش فرض را حذف کند، و حتی یک میان­بر صفحه کلید برای حذف LSO ها تخصیص دهد. به طور پیش فرض، BetterPrivacy زمانی که فایرفاکس را می­بندید، تمامی کوکی­های Flash را پاک می­کند.
یک ابزار دیگر محرمانگی وب که برای هر دو مرورگر فایرفاکس و Google Chrome در دسترس است، AdBlockPlus است که نه تنها آگهی­های تبلیغاتی سایت­ها را حذف می­کند، بلکه به شما اجازه می­دهد که فیلتر آن را برای دامنه های بدافزاری شناخته شده و تبلیغات به شکل دلخواه تغییر دهید. البته این ابزار رایگان نیست و به قیمت 5 دلار عرضه می­گردد. نسخه مخصوص فایرفاکس در سایت افزونه های موزیلا و نسخه Chrome نیز در سایت فروشگاه وبی Chrome در دسترس کاربران قرار دارد.

2- مرورگر خود را طوری تنظیم کنید که در هنگام خروج، تاریخچه، cache و کوکی­ها را پاک کند.
دلایل خوبی برای حفظ تاریخچه، cache و کوکی­های مرورگر وجود دارد. استفاده از تاریخچه مرورگر باعث می­شود که فعالیت­های آنلاین خود را ساده تر انجام دهید، یک cache بزرگ مرورگر به صفحاتی که شما برای بار دوم مشاهده می­کنید اجازه می­دهد که سریعتر بارگذاری گردند، و کوکی­ها به سایت­ها اجازه می­دهند که پیشنهاداتی را بر اساس آنچه که از شما می­دانند مطرح سازند.
اما شاید بهتر باشد صفحاتی را که قصد بازگشت به آنها را داریم bookmark نماییم، نگران این نباشیم که صفحاتی که برای بار چندم مشاهده می­کنیم کمی کندتر بارگذاری گردند، و پیشنهادات شخصی سایت­ها نیز برایمان مهم نباشد. کاری که ما بر روی وب انجام می­دهیم و جایی که ما در آن بوده ایم، به هیچکس به جز خود ما مربوط نیست.


برای تنظیم فایرفاکس به طوری که تاریخچه مرورگر شما را ذخیره نکند، بر روی Tools > Options > Privacy کلیک نمایید. همچنین شما می­توانید از منوی باز شونده Firefox will، گزینه Never remember history را انتخاب کنید یا اینکه برای مشاهده گزینه های بیشتر، Use custom settings for history را انتخاب کنید. برای فعال کردن دکمه Settings، کنار Clear history when Firefox closes علامت بزنید.

 


بر روی دکمه Settings کلیک کنید تا یک پنجره گفتگو که به شما اجازه می­دهد انواع خاص داده ها را در هنگام بسته شدن فایرفاکس پاک کنید، باز شود. این داده ها شامل تاریخچه مرور، دانلود، فرم و جستجو به همراه کوکی­ها، ID های لاگین، cache مرورگر، کلمات عبور و ترجیحات سایت­ها است.

 


شما همچنین می­توانید فایرفاکس را طوری تنظیم کنید که در مود مرور خصوصی (Private Browsing) بماند تا به سایت­ها اطلاع دهد که شما نمی­خواهید ردیابی گردید و نیز هرگز نمی­خواهید که تاریخچه مرورگر حفظ شود. در سربرگ Security در پنجره گفتگوی Firefox Options، می­توانید علامت مربوط به Remember passwords for sites را حذف نمایید.


برای تنظیم Google Chrome به طوری که داده ها را در هنگام خروج پاک کند، بر روی آیکون wrench در گوشه بالای سمت راست کلیک نمایید، Options > Under the Hood > Content Settings را انتخاب کنید، و کنار Clear cookies and other site and plug-in data when I close my browser علامت بزنید. برای مشاهده داده های شخصی که توسط مرورگر ذخیره می­شوند، بر روی All cookies and site data کلیک کنید.

 


در Internet Explorer، بر روی آیکون gear در گوشه بالای سمت راست (یا Tools در منوی استاندارد) کلیک کرده و Internet options > General را انتخاب نمایید. کنار Delete browsing history on exit علامت بزنید تا کوکی­ها، cache، کلمات عبور ذخیره شده، و داده های فرم­های وب به طور خودکار در هنگام بستن مرورگر پاک شوند.

 


برای مشاهده گزینه های بیشتر، بر روی دکمه Delete کلیک کنید. به طور پیش فرض گزینه مربوط به نگهداری کوکی­های و فایل­های موقتی برای سایت­های مطلوب شما علامت خورده است، و گزینه هایی برای پاک کردن فایل­های اینترنتی موقتی، کوکی­ها و تاریخچه وجود دارد. گزینه های مربوط به پاک کردن تاریخچه مرورگر، داده های فرم­ها، کلمات عبور و ActiveX Filtering and Tracking Protection data علامت زده نشده اند.

3- هر زمان که کار شما با یک سرویس وب تمام می­شود، Sign out کنید
Sign in باقی ماندن در جی­میل، فیس بوک و سایر سرویس­های وب که اغلب با استفاده از یک کامپیوتر واحد از آنها استفاده می­کنید، کار شما را بسیار ساده تر می­کند. همچنین ممکن است شما وسوسه شوید تا از ID فیس بوک خود در سایت­هایی که با این شرکت شریک هستند استفاده کنید. متاسفانه این سرویس­ها ممکن است اطلاعات و داده های شخصی شما را به اشتراک بگذارند.
قطعا بسیاری از افراد ضبط فعالیت­های وب خود توسط گوگل را کمک کننده می­دانند. ولی اگر شما ترجیح می­دهید که عادات مرور خود را در اختیار دیگران نگذارید، راه حل ساده این است که هر زمان که به طور فعال در حال استفاده از این سرویس نیستید، sign out کنید.

4- ارسال و دریافت ایمیل از حساب­های Webmail خود را از طریق یک برنامه ایمیل دسکتاپی انجام دهید
یک راه مناسب برای استفاده از ویژگی­های برنامه های ایمیل دسکتاپی مانند Outlook و نیز افزایش محرمانگی ایمیل­ها، این است که ایمیل­های دریافتی وبی خود مانند جی­میل را بر روی یک حساب IMAP یا POP3 فوروارد نمایید.
مرکز اطلاعات محرمانه الکترونیکی (EPIC) ادعا می­کند که جی­میل با استخراج اطلاعات از ایمیل­ها، به محرمانگی و حریم خصوصی کسانی که از طریق سرویس­های دیگر به آدرس­های جی­میل پیغام ارسال می­کنند تجاوز می­نماید. EPIC همچنین سیاست ضبط داده های جی­میل را کشف کرده و این کار را یک تهدید برای حریم خصوصی افراد حساب می­کند.


زمانی که شما ایمیل­های خود را از یک سرویس Webmail به یک کلاینت میل دسکتاپی ایمیل فوروارد می­کنید، همچنان محتویات پیغام­های دریافتی شما پیش از فوروارد شدن ایمیل توسط ربات­های گوگل اسکن می­شود، ولی حداقل می­توانید از حساب ایمیل دسکتاپی خود به این پیغام­ها پاسخ دهید و در نتیجه پاسخ شما قابل اسکن کردن نخواهد بود.


البته شما می­توانید HTTPS را برای تمامی انتقالات جی­میل خود فعال نمایید، ولی برای افراد و سازمان­هایی که داده های محرمانه یا حساس را ارسال و دریافت می­کنند، سیستم­های ایمیل IMAP و POP3 امن­تر از سرویس­های Webmail هستند.
2121

کد خبر 179599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =