عبدالملکی: تحریم‌ها مثل بچه‌ی ۱۰ساله با کارد میوه‌خوری برابر اقتصاد پهلوان ایران است

نام او زودتر از نام دانشگاهی که محل تحصیلش بود بر سر زبان‌ها افتاد. بابت ایده‌های عجیب و غریب و لحن حق به جانب و ساده‌انگارانه‌ای که داشت.

زهرا علی‌اکبری- توهم او امری شخصی نیست. سرنوشت نسلی را گروگان گرفته است. می‌گفت: «می‌دونستید که اصلا افزایش قیمت دلار هیچ ربطی به تحریم‌ها نداشته؟ میدونستین؟ فقط به خبر تحریم‌ها ربط داشت؛چون هیچ تحریمی اتفاق نیفتاده هنوز، به خبر تحریم‌ها چهار برابر ارزش پول ملی ما کم شد. حالا که کم شد نسبت‌ به عراق کم شد، نسبت به روسیه کم شد، نسبت به‌ ترکیه کم شده، نسبت به هند کم شده.

آقا این چه مسخره‌بازیه! چه کار حماقت‌آمیزیه که ما داریم می‌کنیم. ما ۱۰، ۱۵ تا کشور داریم که شرکای تجاری اصلی‌مون هستن. می‌تونستیم پیمان دوجانبه پولی با اینا ببندیم. بعد آمریکا این‌قدر ما رو تحریم دلار بکنه که خفه بشه و به قول آقای احمدی‌نژاد تحریم‌دونش پاره بشه.»

این‌ها حرف‌های مردی است به نام حجت‌الله عبدالملکی. او که خودش از شغلش مشهورتر است. دارای کارشناس ارشد معارف اسلامی و اقتصاد از دانشگاه امام صادق و دکترای اقتصاد از دانشگاه اصفهان است و سابقه‌ی عضویت در هیات علمی دانشگاه امام صادق را داراست. داور مسابقه‌ی میدان و معاون اسبق اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی، با روی کار آمدن دولت سیزدهم پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری پیمود و در چهل سالگی ردای وزارت را بر تن کرد. ردایی که البته سیصد روز بعد به اجبار آن را از تن درآورد و عملکردش تندترین واکنش‌ها از سوی بازنشستگان و همچنین بیشترین انتقادات از سوی نمایندگان را در برداشت.

وی در روزهایی به استعفایی شبه برکناری تن داد که هنوز استیضاح خط قرمز دولت سیزدهم محسوب می‌شد و دولت حاضر شد یکی از اصلی‌ترین مردان حلقه‌ی اصلی مرتبط با رییسی را حذف کند تا استیضاحی زودهنگام را شاهد نباشد.

عبدالملکی البته با وجود آن که نظرات عجیبش هر روز بیشتر از دیروز ازسوی کاربران منتشر می‌شد، بدون پست نماند و اتفاقا در سمتی به کار گرفته شد که ماهیت وجودی آن پیش‌تر از سوی وی زیر علامت سئوال قرار گرفته بود.

از یک میلیون تومان برای ایجاد شغل تا تشبیه تحریم به کودک ده ساله

وقتی او در راس وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفت، توییتی درباره امکان ایجاد شغل با یک میلیون تومان بارها از سوی کاربران بازنشر شد. وی هیچ گاه این ادعا را پس نگرفت.

در یک سخنرانی رسمی، پیش از رسیدن به پست وزارت می‌گوید: «من تشبیهی دارم اینجا؛ گفت و شنودی است بین اقتصاددانان غربی وسیاستمداران غربی. اقتصاددانان غربی می‌گویند آقایان سیاستمدار اقتصاد ایران مثل پهلوانی است که بسیار پرزور است و تحریم‌های شما مثل بچه‌ای ده ساله است با کارد میوه‌خوری. شما یک بچه ۱۰ ساله را با کارد میوه خوری فرستادید یک پهلوان را بکشد؛ قطعا موفق نخواهید شد.»

به نظر می‌رسد باقی سخنان وی نیز مثل همین تشبیهات، تخیلی است با این تفاوت که در دیگر موارد به این خیلی بودن اشاره نمی‌کند.

در سخنرانی دیگری مدعی شده بود رشد صنعت خودروسازی در کره جنوبی به ابعاد درهای پارکینگ خانه‌ها در این کشور مرتبط است. ادعایی که با سند و مدرک و اعلام ابعاد بزرگ برخی خودروهای کره‌ای در قیاس با خودروهای اروپایی و آمریکایی رد شد.

چندی پیش از انتخابات سال ۱۴۰۰، در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود طرحی برای افزایش نرخ ازدواج و ایجاد درآمد برای تازه ازدواج‌کرده‌ها دارد. ثبت شرکت به نام عروس و داماد! اگر عروس‌ و داماد ۵ فرزند داشته باشند ۱۵سال معافیت مالیاتی دریافت می‌کنند!

نکته اینجاست این طرح‌های غیرکارشناسی دقیقا با لحنی حق به جانب و ساده انگارانه بیان می‌شود.

عبدالملکی: تحریم‌ها مثل بچه‌ی ۱۰ساله با کارد میوه‌خوری برابر پهلوان است

از سمتی به سمت دیگر

پس از آنکه عبدالملکی از وزارت تعاون، کار ور فاه اجتماعی خداحافظی کرد، سمتی دیگر از سوی دولت برایش تدارک دیده شد. او در عین ناباوری به مناطق آزاد رفت. این ناباوری به حدی بود که داوری، مشاور پیشین احمدی‌نژاد در توییتی اعلام کرد: «به عجایب دولت رئیسی این را هم اضافه کنید که کسی را بعنوان متولی ‌مناطق آزاد منصوب کرده اند که از اساس با توسعه مناطق آزاد مخالف است و توسعه این مناطق را برخلاف اقتصاد مقاومتی می‌داند.»

البته وی در این سمت با پوست‌اندازی عقایدش روبرو شد. سخنانی گفت که تا پیش از این در مذمت آن سخن گفته بود. چیزی را به عنوان دستاورد مطرح کرد که پیش‌تر قبولش نداشت. وی که سرمایه‌گذاری خارجی را اقدامی بیهوده و بلااثر دانسته و مدعی بود این موضوع ربطی به توسعه کشورها ندارد، حالا با افتخار از جذب سرمایه‌های خارجی سخن می‌گوید. البته ادعاهای وی درباره جذب دویست هزار میلیارد تومان سرمایه خارجی با واکنش برخی چهره‌ها در فضای مجازی روبرو شد.

وی در توییتی نوشته بود: «به فضل الهی دومین نمایشگاه معرفی بسته‌های سرمایه‌گذاری و توانمندی‌های صادراتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مشهد مقدس برگزار شد. ۲۷ منطقه آزاد و ویژه شرکت کننده ضمن تمرین کار تیمی و شبکه‌ای، موفق به جذب سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان (۴ برابر نمایشگاه اول) شدند.» محمد مهاجری فعال رسانه‌ای اصولگرا در توییتی نوشت: «عبدالملکی ثابت کرد چهار عمل اصلی ریاضی را نمی داند! آقای حجت عبدالملکی رئیس سازمان مناطق آزاد می‌گوید: ۲۰۰هزارمیلیاردتومان سرمایه خارجی فقط در یک نمایشگاه جذب شده! ایشان نه آن موقع که گفت با یک میلیون تومان می توان شغل ایجاد کرد، می‌دانست میلیون چندتا صفر دارد، نه الان می‌داند ۲۰۰ هزارمیلیارد چندتا صفر دارد!»

رضا رشیدپور نیز در واکنش به این سخنان به کنایه نوشت: «عبدالملکی ادعا می‌کند ۳ برابر هزینه ساخت برج خلیفه سرمایه برای مناطق آزاد جذب کرده: هنوز از خوشحالی خوابم نبرده.»

البته این تنها ادعا درباره‌ی جذب سرمایه‌ها نبود. وی مدعی شد، اتاقی به نام اتاق سرمایه‌گذاری امارات که موجودیتش از سوی برخی اعضای اتاق بازرگانی ایران زیر علامت سئوال بزرگی است، اعلام کرده حاضر است صد میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند. بسیاری سئوالی بی‌ج.اب را مطرح کردند؛ واقعا امارات حاضر است صد میلیارد دلار در کشور رقیبش سرمایه‌گذاری کند؟

این ادعاها البته صدای رسانه‌های اصولگرا را نیز درآورد طوری که روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت: مطابق آمارهای کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) میزان سرمایه‌گذاری امارات در جهان در سال ۲۰۲۲، حدود ۲۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود که بیشترین میزان سرمایه‌گذاری خارجی این کشور در یک‌سال محسوب می‌شود و با توجه به این آمار، رقم ۱۰۰ میلیارد دلاری که عبدالملکی اعلام کرده بیش از ۴ برابر میزان سرمایه‌گذاری خارجی این کشور محسوب می‌شود.

این موارد غیرواقعی بودن اظهارات دبیر شورای عالی مناطق آزاد را بیش از پیش نمایان کرده و روابط عمومی شورای عالی مناطق آزاد را وادار کرد به انتقادهای واردشده واکنش نشان دهد. واکنشی که البته نه‌تنها به حل ابهامات نینجامید، بلکه خود نیز به آن دامن زد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش مدعی است چینی‌ها همه‌ی پکیج سرمایه‌گذاری را برای بررسی برده‌اند. این در حالی است که حتی با وجود امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین هنوز اقدام عملی برای سرمایه‌گذاری چینی‌ها در ایران صورت نگرفته است.

مردی از جنس مردان متوهم

توهم در عرصه سیاست ایران سبقه‌ای طولانی دارد. حضور مردان متوهم پس از آغاز ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد در ایران بیش از پیش تثبیت شد. خود وی، در جایگاه رییس دولت نهم و دهم مدعی بود قادر است یارانه‌ها را هدفمند کرده، همه‌ی ایرانیان را صاحب مسکن نموده و با توزیع سهام عدالت درآمدی ثابت را برای انها تدارک ببیند. او که همواره با لحنی شبیه لحن عبدالملکی و دیگر مردان مشابه سخن می‌گفت ادعا داشت ایران در حال توسعه و پیشرفت است و تحریم هیچ خللی به این حرکت وارد نمی‌کند. این در حالی است که در سال‌های پایانی دولتش، وقتی ایران با تحریم نفتی روبرو شد و شوک ارزی پدید آمد، تحریم را متهم ردیف اول افزایش نرخ ارز معرفی کرد.

پیش از این شعارهای بزرگ رییسی و تیم همراهش در سال ۱۴۰۰ بسیاری را بر آن داشت نسبت به ساده‌انگاری بیش از حد در عرصه‌ی سیاست هشدار دهند. رییس دولت سیزدهم معتقد بود بدون گره زدن سفره‌ی خانوار به تحریم قادر است کشور را اداره کند، چهار میلیون مسکن در چهار سال بسازد، دو میلیون شغل ایجاد کند، نرخ ارز را تک رقمی کند و رونق را به بازار سرمایه بازگرداند. این در حالی است که ارز در شرایط کنونی هفت نرخی است، هنوز برنامه‌ی ساخت مسکن در کشاکش اما و اگرهاست و افزایش درآمدهای نفتی، رشد صادرات نفت و ادعای کاهش نرخ تورم از سوی بخش‌های مهمی از جامعه احساس نمی‌شود.

سال ۱۳۹۵ بود. مناظره‌ای با موضوع قاچاق کالا، با حضور او و مرحوم اکبر ترکان، دبیر پیشین شورای هماهنگی مناطق آزاد و عبدالملکی برگزار شد. عبدالملکی بیان می‌کند: «برآوردی که شده این است که بین ۱۵ تا ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور کردیم.» این ادعا البته با واکنش ترکان همراه می‌شود و او در پاسخ می‌گوید: «۲۰ میلیارد قاچاق، وزنش ۲۰میلیون تن است. تقریبا کالای وارداتی کیلویی ۱ دلار است. ۲۰ میلیارد دلار می‌شود ۲۰ میلیون تن، اصلا ببین می‌گنجد؟ کیش اصلا قادر به پذیرش کشتی‌های سایز بالا نیست. قشم قادر به پذیرش این حجم کالا در تردد نیست. چابهار اصلا بندر ندارد. شما چه جور اقتصاددانی هستید که عدد نمی‌شناسید. نمی‌دانید ۲۰ میلیارد دلار می‌شود، ۲۰ میلیون تن کالا.»

ترکان آن قدر زنده نماند تا ببیند عبدالملکی بر صندلی دبیری مناطق آزاد تکیه می‌زند. شاید باور نمی‌کرد هشدارش برای عددنادانی مردی که مدعی اقتصاددانی بود نیز شنیده نشود. هر چه هست عبدالملکی نیز مردی از جنس مردان متوهمی است که در عرصه‌ی اجرا فرصت دارند اما تن به فرصت‌وزی می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

آغاز چراغ خاموش و استان به استان افزایش قیمت نان / دولت شفاف‌سازی کند

چرا مردم با طرح کالابرگ آشتی نکردند؟/ قاسمی: در اقتصاد ایران به مردم پول بدهید، دیگر نمی‌توانید بگیرید

۲۲۳۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1798062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 144
 • نظرات در صف انتشار: 417
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  7 0
  دانشگاه امام صادق مدرک الهیات
 • محمد IR ۰۶:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  404 5
  چون اصلا کسی بازخواست نمیکنه چرا حرفات کشور را با بحران روبرو کرد
  • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   5 0
   تا وقتی احزاب سیاسی قوی نداشته باشیم باید شاهد مدیریت امثال احمدی نژاد ها و عبدالمالکی ها باشیم.
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   1 0
   آره درست میگه!اما اون بچه ده ساله الان دیگه بزرگ شده
  • IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   2 0
   اخه یعنی چی؟
  • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   4 0
   بیچاره اقتصاد که گیر این توهمات افتاده
  • س IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   0 1
   نویسنده خانمه و کلی روی مردان متوهم تاکید کرده. درضمن این مردان متوهم توی سوئیس و ژاپن هم هستند ولی اونجا مجالی برای رشد ندارند
 • IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  351 4
  این آقا عبدالملکی کجا درس خونده؟
  • حسن IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   0 0
   خدایا
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   5 0
   حالا درس خوندنش به کنار/ چه انتظاری داری از کسی که نمیدونه کل سرمایه گذاری امارت در دنیا حدود 25 میلیارد دلار هستش و خنده دارتر اینکه میگه امارات حاضره 100 میلیارد دلار در مناطق آزاد ایران سرمایه گذاری کنه
  • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   1 0
   سئوال مهمیه
  • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   1 0
   این چه سوالی هست دوست عزیز!؟
  • رضا IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   1 0
   دانشگاه امام صادق
 • IR ۰۷:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  279 3
  این آقایان مسئول رفاه هستند
 • ناظر IR ۰۷:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  7 0
  ببینید که چه کسانی برای آینده این مرز و بوم طرح ریزی میکنند.
 • IR ۰۷:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  3 1
  از نظر فرهنگی و ساختاری جامعه ما مشکل داره
 • IR ۰۷:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  317 3
  توهم بد دردیه
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   6 0
   اتفاقا خیلی هم باهوشه و کاملا فهمیده چطور باید بمونه
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  248 8
  احتمالا جهشی درس خونده
 • IR ۰۷:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  276 3
  کارد؟ پهلوان؟ میوه ؟ عبدالملللللللللکی؟
 • IR ۰۷:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  264 3
  توهم دانایی
 • همشهری IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  376 4
  تا وقتی سکان مملکت دست چنین افرادی است دنبال دشمن خارجی گشتن شوخی بیش نیست.
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  5 1
  یک سطل ماست بریزیم دریا دوغ تمام دنیا را تامین می کنیم. بزرگ بزرگ حرف زدن و شعارهای توخالی فک کنم برای یک عده خوبه
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  318 3
  خوش به حالش فکر نداره راحته
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   5 0
   آمدن مردم رو فقیر تر کنن
 • محمد IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  294 4
  باید به آقای رییسی تبریک گفت بااننخاب چنین دولتمردانی وایاانتظاربیشتری میشود داشت که چنین گرانی حاصل نشود
 • حسين IR ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  264 3
  از قيمت ارز و وضعيت اقتصاد و معيشت ما مردم پيداست....
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  196 8
  مشکل اینه نظراتشون خریدار داره
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   2 0
   خریدار داره؟ این و فاطمی امین و بقیه دردانه هستند
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  186 3
  شما که پول داری قهرمان هستی پس ما قشر فقیر چی
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  105 3
  شما که پول داری قهرمان هستی پس ما قشر فقیر چی
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  218 5
  آره برای شما، تحریم مثل بچه ده ساله با کارد میوه خوری در مقابل پهلوان هست ولی برای اقشار متوسط جامعه برعکسه
 • یعقوب IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  249 2
  بدبختی ملت این هست که تصمیم گیری به عهده کسانی هست که راهکارهایی احمقانه ارائه میکنند.
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  204 2
  شماها از آن دسته مسئولانی هستید که همه چیز سر کوچه تان ارزان است.
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  184 2
  آقای متوهم
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  169 2
  عجبا از این همه توهم
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  186 2
  فعلاکه تحریمها ما را بیچاره کرده
 • علی IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  200 3
  احمدی نژاد هم میگفت کاغذپاره است
 • اسماعیل IR ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  155 2
  بنظرمن اقای عبدالملکی نرخ برابری دلار راهمون هفت تومان قدیم حساب میکندکه بایک ملیون تومان شغل ایجادمیکنه و۲۰۰هزارملیاردتومان هم برایش سرمایه گذاری درحدبرج خلیفه میشه شایدهم درست حساب کرده
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  135 4
  من بسیار متاسفم
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  فرهیختگان کجا هستند؟
 • جلالی IR ۰۸:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  140 3
  کار مفیدی نداشته
 • محمد IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  شما خبر از زندگی مردم دارید؟
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  158 3
  باید به چه کسی گفت درد اقتصادی را
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  جوک سال بود
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  توهم درد بدی است
 • حمیدرضا IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  ارزوهای بزرگ شکست های بزرگ تر به همراه دارد
 • مهدی IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  160 3
  کُشتی مون پهلووووون...دست مریزاد!!!!!!
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  3 0
  البته برای شما تحریم ها اثر ندارد
 • علی IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  راستی دلار چنده
 • DE ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  283 4
  در دانشگاه امام صادق چه چیزی تدریس می شود که خروجیش شده این جماعت
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   0 3
   مدیریت بهینه و هوش مصنوعی و شکوفا کردن استعدادهای بسیار نخبه کشور و خیلی چیزای دیگه که برای مدیریت جهانی لازمه که از درک من و شما دیگه خارجه.
  • IR ۱۱:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
   0 0
   رتبه بندی دانشگاههای دنیا
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  وجود ایشان به تنهایی مجسمه تمام نمای میزان عقلانیت و علمی بودن این دولت است
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  واقعا تنحریم اثر نداره . اگر این گزاره را قبول کنیم یعنی دولت رییسی در این دو سال به شدت ناموفق بوده
 • علی IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  166 3
  این ماجرای توهم خیلی باحاله
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  127 2
  همینه دیگه
 • بنده خدا IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  راس میگه
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  تا وقتی سخنان فیلسوفانه ماورایی خریدار داره همینه
 • ناشناس IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  امارات 100 میلیارددلارسرمایه گذاری کرد؟
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  عبدالملکی ، حرفی برای گفتن نمی مونه
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  از همین کنترل قیمت مرغ وگوشت معلومه
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  تعجب نکنید این یه نمونه کوچک تو مدیریت هست
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  خجالت کشیدم
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  عجبا. من واقعا تعجب زده ام
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  حرف های الکی
 • بی نام US ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  تحریم موثر است . اگر حرفت را قبول کنیم یعنی شما عرضه کار ندارید
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  بیچاره اقتصاد ایران که قربانی است
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  معنی شایسته سالاری
 • فرهاد IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  از دل مردم خبر ندارید
 • شهرام IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  برا شما بله اما خبر از سفره مردم نداری
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  آدم باید خوش شانس باشه
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  متوهم
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  ببین کیا تصمیم گیرن
 • فرشید IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  میشه بسه
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  ایشان آیینه تمام نمای مدیریت هستند
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  شما غم مردم را ندارید
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  بسیار متاسفم
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  توهم ویژگی بسیاری از سیاستگذاران است
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  از این حرفها خوششون میامد که وزیرش کردند
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  تحریم‌ها کمر مردم را شکست
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  اره خیلی تو خوبی
 • خودم IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  اره بابا اون ها از وقتی ما رو تحریم کردن بیچاره شدن
 • FR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  درود.واقعا کلمه ای که در خور این نوع اقتصاد دان یا فعال سیاسی باشه نداریم .
 • خدای یکتا IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  نویسند متن واقعیت ایران مظلوم پدربیامرزی دارد
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  آقایان تا دیر نشده فکر ی بکنید
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  ایشون از قویترین مردان دولت بودن
 • DE ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  نگاهی به قدرت خرید مردم ایران بینداز
 • IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  فثقط الان اقتصاددانهای واقعی کشورمان کجاهستند.
 • علیرضا IR ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  برا همینه که قیمت همه چی الان بااااااا الان فرق می‌کنه
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  عجیبه که این حرف ها طرفدار داره
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 1
  البته که اقتصاد ایران پهلوان هست
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  واقعا که
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  همینه دیگه . وقتی خبری از شایسته سالاری نیست
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  کارد میوه خوری
 • GB ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  تحریم اقتصاد ایران و معیشت مردم را نابود کرد
 • رضا IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  از قدیم گفته اند مشت نمونه خروار است و متاسفانه درست است
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  والا با شماها ما نیازی به تحریم نداریم
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  این بابا گنجه خیلی مواظبش باشن که از این مملکت فرار نکنه.
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  یه دونه ای ...
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  آخه این چه تشبیهیه؟
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  خوش بحالتان برای شما اینجور است برای ما فرق میکنه کرایه خانه ام عقب گوشت مزه اش از یادمان رفته افتااااد؟
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  خوش بحالتان برای شما اینجور است برای ما فرق میکنه کرایه خانه ام عقب گوشت مزه اش از یادمان رفته افتااااد؟
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  خوش بحالتان
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  یه دونه باشی
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  برای عبدالملکی سرگرمی است ونعمت
 • DE ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  0 0
  چقدر ذوق مثل های بجا بی معنی رو دارید
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  اگر تحریم ها اثری ندلشته. مسئول این وضعیت اقتصادی، تورم، از بین رفتن تولید، افزایش افسار گسیخته قسمت مسکن و اجاره بها، عدم کنترل قیمت خودرو کیه. چطور شد پس وقتی در مورد این مسائل سوال می شه بلافاصله تحریم هارو پیش می کشید.
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  کار این جماعت از توهم گذشته و وارد فاز خود شیفتگی شده اند.
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  احتمالا حقوق این بنده خدا زیر صد میلیون نیست
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  نان گران شد
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  اینطور توقع دارید کشور ساخته بشه
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  تحلیل درست؛ تازه این بابا توی همون جلسه کیش را با سنگاپور مقایسه کرده؛ حال آنکه این شهر برای چهارتا هواپیما و یا ماشین برای حمل نقل فرسوده شده درون شهری و یا تهیه آب و برق هنوز مشکل دارد!
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  مردم چقدر ساده اند
 • علی IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  اقتصاد پهلوان. کدوم اقتصاد؟ اینکه ما داریم بازاردلالیه اقتصاد نیست قیمتهای ریز تا درشت انواع کالاها اونم چینی برای چی به این کشورراه پیدا کرده؟ اینهمه بدبختی مردم اصلش برای چیه؟ فقط برای اینکه ما تحریم هستیم
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  تحریم ها متنها هیچ تاثیری بر شما آقایان ندارد
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  مگه ما کار ورفاه داریم که براش وزیر معرفی کردن؟
 • حسین IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  جناب آقای رئیسی رئیس جمهور محترم ، شما فرمودید : من ازآبروی خودم مایه میذارم ، حداقل برای حفظ آبروی خودتون و کسانی مثل من که در ستادهای تبلیغاتی شما فعالیت میکردیم و با افتخار بهتون رای دادیم ، به وزراتون بگین به شعور مردم توهین نکنن . یا علی مدد .
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  بگذاریئ همین جا باشه . بلند بشه میره یک سمت دیگه
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  عالی بود
 • موسی IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  حرف که مالیات نداره
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  از حرفاش مشحصه چی فکر میکنه
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  اقتصاد ایران نابود شده
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  کاری بهش نداشته باشید
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  متاسفانه توهم داره بیداد میکنه
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  نمره بیست کلاس را دوست نداشته
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  علم چیز خوبیه
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  حرفهای الکی و سطح پایین میزنی .
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  اگر یه روز تو شرایط ما زندگی می کرد هیچ وقت این حرف رو نمی زد .
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  این ها اهمیتی به علم نمیدن
 • علی IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  از وضعیت بازار لاستیک خودرو معلومه که واقعاً راست میگین!
 • حمید IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  شایسته سالاری
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  واقعا که
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  نه بابا
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  ما کلی تحصیل کرده و با سواد از دانشگاه های خوب داریم که کنار گذاشته شدن.
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  بدبختی
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  جایگاه ریال را ببینید
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  با وجود این نخبه ها هرروز پیشرفت و رفاه مردم بیشتر میشه
 • کارگر IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  خدایا ما چه گناهی کردم ؟
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  4 0
  حرف هات در حد یک کودک ، کودکستانی هست
 • نیما IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  2 0
  راست میگه چون تو بهترین شرایط است
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  ایشان علامه دهر هستند و اقتصاد دانان و دانشمندان اقتصاد باید از سراسر دنیا تشریف بیاورند نزد او و شاگردی کنند
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  از هر طرف که رفتم جز وحشتم نیفزود
 • علی IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۵
  1 0
  قحط رجال است