امروز دقیقاً 5 ماه از پرواز عقاب آسیا می‌گذرد.

 طبق روال یکی از مصاحبه‌های قدیمی ناصرخان حجازی را تقدیم دوستداران او می‌کنیم. اما قبل از اینکه مصاحبه را بخوانید، به این فکر کنید که اگر ناصر حجازی بود، در واکنش به انتخابات اعضای هیأت‌مدیره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس چه صحبت‌هایی انجام می‌داد؟
*چقدر موافق حضور مربی خارجی در ایران هستید؟
بستگی به مربی‌اش دارد. اگر خوبش را بیاوریم، عالی است و به فوتبال‌مان کمک می‌شود. درست مثل بحث حضور بازیکنان خارجی در ایران. به نظر من وقتی قرار است ارز از مملکت خارج کنیم، باید جنس خوب وارد کنیم تا پول‌مان را دور نریخته باشیم. برخی از مدیران که وارد فوتبال می‌شوند، می‌دانند مهمان چندماهه هستند، پس طبیعتاً دلشان به حال خودشان می‌سوزد تا تیمی که برایشان ماندگار نیست، می‌روند سراغ دلال‌ها، جذب مربی خارجی ارزان و فاکتور بالا نوشتن برای بحث بازرسی.
* بیشتر توضیح می‌دهید؟
یک مربی ضعیف بیکار در خارج از کشور حتی برای ماهی 3 هزار دلار سرودست می‌شکند. دلال با او توافق می‌کند که به‌جای 50 هزار دلار شما 150 هزارتا بگیر اما پای قرارداد 500 هزار دلاری را امضا کن و کاری به بقیه پول نداشته باش. آن فرد هم از خدا خواسته قرارداد می‌بندد. می‌دانید فوتبال ما چقدر از این مسائل داشته است و چه ضربه‌هایی خورده؟ مربی بُنجل خارجی می‌آید که فقط این پول را بگیرد، در کنارش بازیکنان بُنجل به باشگاه قالب می‌شوند و قرارداد بالا برایشان منعقد می‌شود. نیم‌فصل تیم ته جدول است و جیب آقای مدیر و دوست دلالش حداقل 400، 500 میلیون رفته است. اصغر حاجیلو یادش هست اواخر دهه 70 من چه برخوردی با آقای «ک» مدیر یک باشگاه داشتم وقتی که از ما سهم‌خواهی کرد.
* اتفاقاً حاجیلو تعریف می‌کرد در یک باشگاه مدیری شما را کنار گذاشت چون پیش از آن می‌خواست در یک شهرستان نماینده شود و از شما خواسته بود حمایتش کنید.
(می‌خندد) نمی‌دانستیم همین آدم چند هفته بعد می‌شود مدیر باشگاه ما در اصفهان! از ما خواستند برای انتخابات مجلس برایشان تبلیغ کنیم و یک چیزی بگیریم. من گفتم پول خیلی مهم است اما نه به هر قیمتی! به حاجیلو گفتم از کجا بدانیم او آدم کاربلدی است که برویم به مردم بگوییم به او رأی بدهید، ضمن اینکه آدم کاربلد خوشنام می‌شود و نیازی ندارد من و تو برویم برایش تبلیغ کنیم. از بدشانسی من و اصغر، او رأی نیاورد اما شد مدیر باشگاه ما و به حاجیلو گفتم ساک‌مان را جمع کنیم برویم تهران که دیگر اینجا، جای ما
نیست.
*یک‌بار هم خود من با شما آمدم بوشهر اما مربیگری یکی از تیم‌های این استان را نپذیرفتید.
برای یک تیم دسته‌اولی به من پیشنهاد دادند. 7 بازی این تیم باقی مانده بود، صبح رسیدم بوشهر و ظهر رفتم جلسه. جدول را نگاه کردم و دیدم این تیم اگر همه بازی‌هایش را ببرد، صعود نمی‌کند و همه بازی‌هایش را ببازد، سقوط نمی‌کند. گفتم پس چرا آمده‌اند دنبال من و می‌خواهند 30 میلیون بدهند؟ برایم سؤال شده بود تا اینکه سر جلسه فهمیدم هدف از استخدام من فوتبالی نیست و یک کار تبلیغاتی است برای مدیر باشگاه. به همين دلیل عذرخواهی کردم و شب به تهران برگشتم. شب هم هوا خراب شده بود و هواپیما بدجوری می‌لرزید. حتی مهمان‌دارها از جایشان بلند نشدند و با ترس زیاد داشتند زیر لب ذکر می‌گفتند. پیش خودم گفتم این هواپیما سقوط می‌کند. چشمانم را بسته بودم، خودم را زده بودم به خواب، چون خیلی‌ها چشم‌شان به من بود و نمی‌خواستم نشان بدهم ترسیده‌ام. (می‌خندد)
*در آن مقطع که رفتید بوشهر و برگشتید، به لحاظ مالی شرایط خوبی نداشتید.
سر ساخت خانه‌ام دستم خالی شده بود. هرچه داشتم، فروختیم تا خانه‌مان را بسازیم اما وسط کار پول‌مان تمام شد. روزهای سختی بود که گذشت. خدا را شکر این بی‌پولی نتوانست مرا از اصولم برگرداند. بعضی‌ها گفتند حالا یک دفعه قرارداد اینجوری ببند و پولت را بگیر تا دست و بالت باز شود، کسی نخواهد فهمید که به آن دوستان گفتم من برای خودم زندگی می‌کنم نه دیگران. مردم نفهمند، خودم جواب خودم را چه بدهم؟
*چه چیزهایی شما را ناراحت می‌کند؟
من که کلاً زود ناراحت می‌شوم. یک‌سری مسائل برای مردم عادت شده ولی من را آزار می‌دهد. مثلاً در خیابان عادی شده یک‌سری الکی بوق بزنند اما من ناراحت می‌شوم. من از خودسانسوری متنفرم، از خیانت و دورویی متنفرم.
*کدام برهه از زندگی‌تان را دوست دارید؟
روزهایی که سخت بودند.
*چرا؟
چون باعث شدند هم خودم را بسازم و بشناسم، هم میان مردم مقبولیت پیدا کنم ولی اگر بخواهم روزهای خاصی را نام ببرم، روز ازدواجم، تولد فرزندانم و تولد امیرارسلان (در مقطع انجام این مصاحبه جانان، دختر آتیلا به دنیا نیامده بود) به خصوص اینکه با تولد آتیلا نگاه من به زندگی متأهلی عوض شد و عمیقاً عاشق زندگی‌ام شدم.
*مگر قبل از آن نبودید؟
بودم، ولی گاهی در اردوها که با بچه‌ها می‌گفتیم و می‌خندیدیم، پیش خودم می‌گفتم اول جوانی خودمان را انداختیم زیر بار مسئولیت زندگی در حالی که خیلی از همبازیانم راحت هستند. این‌ها بعد از تمرین می‌روند گردش و من باید بروم خانه! ولی با تولد پسرم دنبال این بودم که سریع کارهای بیرون منزل تمام شود که بروم منزل.
*شما که خیلی جدی و سختگیر به نظر می‌رسید، آتیلا را در کودکی چگونه تنبیه می‌کردید؟
یک‌بار در 8، 9 سالگی یک حرف بد از دهانش خارج شد، دمپایی را به سمتش پرتاب کردم که جاخالی داد و فرار کرد و دیگر پس از آن هیچ کلمه بدی از دهان پسرم نشنیده‌ام، هرچند خودش (آتیلا) مدعی است سرش را به دیوار کوبیده‌ام (می‌خندد) اما قلباً خوشحالم که دوست و دشمن می‌گویند پسر شما خیلی مؤدب و باشخصیت است. حاصل یک عمر تلاش هر پدری تربیت و پیشرفت فرزندانش است و من خودم را آدم خوشبختی می‌دانم چون دو فرزند سالم و سلامت دارم، منظورم به لحاظ جسمی و فکری و رفتاری است و این هم لطف خداوند است. در مورد تیمداری هم باید بگویم مدیران تیم‌های دولتی از من خوششان نمی‌آید.
43 43
کد خبر 179935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عاشق عقاب آسیا IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  126 5
  ناصر خان روحت شاد. فوتبال ایران دیگه مثل تو نمی‌بینه
 • بدون نام TH ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  150 6
  بنده با اجازۀ دوستان فوتبالی لقب جهان پهلوان را به صورت افتخاری ضمیمۀ نام این بزرگمرد می کنم.
  • نیما IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
   109 7
   واقعا جهان پهلوان برازنده ناصر خان حجازیه
  • بدون نام IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
   30 1
   هنوز هم باور نبودنش خیلی سخته
 • j.m IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  28 1
  به به دمتون گرم ،روحت شاد -ناصر خان اسطوره دوازه بان تيم بهشت
 • بدون نام IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  9 19
  قدر پروین را "الان" بدانید . قدر کسانی که هستند را الان بدانید نه پس از آنکه نیستند. به آنها وقتی هستند لقب بدهید تا بدانند قدرشناسید نه پس از مرگشان.
 • عاشق اسطوره IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  28 2
  مرسی خبر آنلاین که ناصر خان رو فراموش نکردین ...هرچند که ناصر خان فراموش شدنی نیست روحت شاد اسطوره
 • مقدم IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  29 1
  ايكاش ده درصد فوتباليست هاي ما مثل حجازي بودند
 • اردوان نجفي IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  27 1
  اميدوام جوانان اخلاق پسنديده زنده ياد ناصر حجازي را سر مشق والگو خود قرار دهند روحش شاد يادش گرامي
 • فرهاد IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  26 1
  اسطوره واقعي فوتبال.اي كاش ايشان ميماند.
 • مجتبی US ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  22 1
  حجازی نماد تعصب
 • احسان کرمانشاهی IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  28 1
  دلم هر لحظه یادت میکند ناصر
 • امید IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  32 0
  یگانه ی بی تکرار... اسطوره ی بی چون چرای فوتبال ایران
 • تاج IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  36 1
  درود بر روح پاک جهان پهلوان ناصر حجازی بی تو این فوتبال صفا نداره
 • بدون نام IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  33 2
  خدا بيامرزدت ناصر خان كه هم دنيا تو حفظ كردي هم آخرتتو شما كه ميتونستي پول از هر راهي در بياري و نخواستي .
 • باران IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  31 2
  5ماه گذشت اما هنوزم میبینمت گریم میگیره ناصرخان
 • حسين طبيب زاده IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  34 5
  لعنت به دنيايي كه ناصر حجازي نداره ! روانيتم مرد
 • احسان IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  21 4
  ببینید منم قبول دارم حجازی رو. ولی ما آدمای عجیبی هستیم. یکروز به یکی فحش میدیم فردا تشویقش می کنیم. بهترین مربی خارجی یا داخلی میاریم یکم که گذشت میگیم تو کشورش یا شهرش بیل می زده مربی نیست. تو ورزشگاه هم پرسپولیسی ها به همین بنده خدا فحش می دادن ولی الان همه میگن خوب بود. خدا بیامرزه
 • Amir MY ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  33 6
  خیلی دوست دارم بدانم این دو نفری که به پیشنهاد دوست ما مبنی بر برازندگی لقب "جهان پهلوان" به ناصر حجازی رای منفی دادند چه منطقی دارند، چه کسانی هستند و اصولا چرا با این نظر مخالف هستند؟ شاید یکیشون همون آقای "ک" مدیره، اون یکی هم کاندید نمایندگی مجلس..."در این دیار بی قراران، قرار ما تو بودی "جهان پهلوان"... رفتی.
  • بدون نام TH ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
   9 5
   دوست بزرگوارم; بزرگمردان همیشه اندک دشمنانی دارند. محض اطلاع جنابعالی این عدۀ قلیل از جیره خوران قلعه نوعی هستند
 • فرشاد IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  8 2
  عاشقتم مرد
 • ali IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  8 2
  naser khan hamishe to galbe ma ja dari
 • پندار نیک* گفتار نیک *کردار نیک IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  9 1
  ناصر خان از جمله فوتبالیهای عاقبت اندیش و رک بود که حرف حقشان همیشه تلخ بود و به مزاق دنیا پرستان خوش نمیامد. من آن گلبرگ مغرورم که میمیرم ز بی آبی , ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم. روحت قرین رحمت ایزد منان باد.
 • ناصرخان حجازی سالار آبی US ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  15 1
  در بازی مردانگی نامردها بازنده اند ناصر حجازی ها ولی تا مرگ دنیا زنده اند
 • عزيزي IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  11 2
  حجازي هميشه زنده است.
 • رضا IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  11 2
  روحت شاد جهان پهلوان....
 • بدون نام IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  16 1
  عشق با تو معنا پیدا میکنه ناصر خان. همیشه هستی و خواهی بود.
 • فرشید IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  15 1
  فقط در وصف ناصر حجازی یک جمله میگم: که باور میکند افنادن سرو تناور را
 • رضا IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۲
  14 1
  دوستت دارم اسطوره
 • مازیار IR ۰۳:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۴
  7 5
  ناصرخان و بزرگمردانی مثل ایشان همیشه در قلب مردمند حتی پس از مرگ. ولی قلعه نوعی و امثال اون تا وقتی قهرمانی میارن، عزیزند(اونم واسه بعضیها)
  • بدون نام IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۴
   5 2
   حرف دل همه ی آبی ها رو زدی! بنده اشتباهان رای منفی دادم عذر می خواهم. روح ناصر خان شاد باشه