عکس| پست اینستاگرامی « کیم کارداشیان » جنجالی شد؛ هشدار کارشناسان درباره دستگاه «نجات بخش»

کیم کارداشیان، میلیاردر آمریکایی، با گذاشتن عکسی از خود در کنار دستگاه اسکن پرونوو (Prenuvo) استفاده از آن را به عنوان یک «نجات‌بخش» تبلیغ کرد، کارشناسان پزشکی اما توصیه کردند مردم از این دستگاه استفاده نکنند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از یورونیوز، خانم کارداشیان روز چهارشنبه در اینستاگرام خود از طرفدارانش خواست، بدنشان را با استفاده از دستگاه‌های پرونوو «نجات‌بخش» اسکن کنند. او در این پست مدعی شد این دستگاه قادر است بیماری‌هایی مانند «سرطان و آنوریسم را در مراحل اولیه، قبل از بروز علائم» تشخیص دهد.

این شخصیت تلویزیونی همچنین گفت این اسکن مانند « گرفتن ام‌آرآی بدون تشعشع» است و تاکید کرد برای تبلیغ این دستگاه پولی دریافت نکرده است.

به گفته وب‌سایت پرونوو، اسکنی که کارداشیان انجام داده است به مدت یک ساعت طول کشیده و ۲۵۰۰ دلار برایش آب خورده است.

عکس| پست اینستاگرامی « کیم کارداشیان » جنجالی شد؛ کارشناسان درباره دستگاه «نجات بخش» هشدار دادند

دستگاه‌های پرونوو چیست؟

شرکت پرونوو در سال ۲۰۱۸ توسط اندرو لیسی تاجر و فیزیکدان و راجپاول آتاریوالا، رادیولوژیست تولید شد. این شرکت ادعا می‌کند که این اسکن را به عنوان جایگزینی برای اسکن‌های تشخیصی ام‌آرآی توسعه داده است، که می‌تواند تا ده برابر تصاویر را با وضوح بالاتر نسبت به دستگاه‌های استاندارد دیگر نشان دهد. این شرکت گفته است که قصد دارد «پارادایم پزشکی را از واکنشی به فعال تبدیل کند» تا امید به زندگی را افزایش دهد.

هرچند استفاده از ام‌آرآی در صورت تشخیص پزشک منعی ندارد و سازمان غذا و داروی آمریکا تایید کرده اسکن بدن با این دستگاه خطری برای بیماران ایجاد نمی‌کند اما بدیهی است که این دستگاه می‌تواند افراد را در معرض یک میدان مغناطیسی قوی و ایستا و انرژی فرکانس رادیویی قرار دهد و استفاده سرخود از آن هرگز از سوی جامعه پزشکی تایید نمی‌شود.

منتقدان چه می‌گوید؟

دستگاه پرونوو از پنج سال پیش یعنی از زمان ورودش به بازار مورد انتقاد بسیاری از جامعه پزشکی قرار گرفت. کالج آمریکایی پزشکی پیشگیرانه اعلام کرده است که اسکن کل بدن را برای افراد بدون علامت توصیه نمی‌کند و دلیل آن را فقدان شواهدی برای اثربخشی آن‌ها ذکر کرده است. «ای‌سی‌پی‌ام» هشدار داد که این اسکن‌ها می‌توانند «مضرات قابل توجهی ایجاد کنند و پول و منابع بهداشتی را هدر دهند.»

از سوی دیگر متیو داونپورت، نایب رئیس کمیسیون کیفیت و ایمنی کالج آمریکایی رادیولوژی، گفت که این اسکن‌ها «یک ایده وحشتناک» هستند. داونپورت هشدار داد که این اسکن‌ها می‌تواند با ترغیب بیماران به انجام آزمایش‌های غیرضروری به آنها آسیب برساند.

با این وجود پرونوو همچنان تاکید می‌کند استفاده از این دستگاه خطری ندارد.

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1800270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =