نماینده مجلس: برخی لایحه حجاب را خیانت می‌دانند

جماران نوشت : موافقت نمایندگان با اصل ۸۵ شدن لایحه حجاب و عفاف و بررسی آن در کمیسیون تخصصی موافق و مخالفان بسیاری به همراه داشت. در این باره غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان آباد گفت: در مورد تقاضای اصل ۸۵ شدن این لایحه آیین نامه تاکید دارد که تنها موارد ضرورت باید در قالب این اصل مطرح شود.

این در حالی است که شورای نگهبان در موضوع قانون تجارت که چند صد ماده داشت، تاکید کرد که ضرورتی ندارد که این موضوع در قالب اصل ۸۵ بررسی شود. چرا ما باید موضوع به این مهمی را که همه جامعه با آن سروکار دارند را در پستو و یا به صورت اصل ۸۵ بررسی کنیم؟!

جواد نیک بین، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز اظهار موافق این اصل اظهار داشت: اگر لایحه مذکور در کمیسیون تخصصی بررسی شود، نخبگان و نمایندگان سایر کمیسیون ها می توانند در جلسه حضور پیدا کنند و نقطه نظرات خود را مطرح کنند؛ این در حالی است که اگر لایحه در صحن علنی بررسی شود نخبگان اجازه حضور در جلسه را نخواهند داشت.
در این باره سید مرتضی حسینی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی و نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار جماران گفت: هر نماینده در هر زمینه و بحثی، دیدگاه و سلیقه‌های مختلفی دارد. مخالفان اصل ۸۵ ی شدن این لایحه در صحن بر این عقیده بودند که این لایحه لایحه حساسی است و به موضوع حساسی در جامعه می‌پردازد و تمام سطوح جامعه را درگیر می‌کند؛ از جمله مغازه دار، آژانس، تاکسی، دانشگاه، باشگاه، شهروند عادی و...؛ و چون با همه‌ی سطوح جامعه اتصال پیدا می‌کند، سطح درگیری زیادتری دارد و این طرح اگر در صحن مجلس مطرح شود از پختگی و سنجیدگی بیشتری برخوردار است و چکش خورده‌تر است. ضمن این که وقتی تعداد نماینده‌ها بیشتر است، با وجود همه‌ی دیدگاه‌ها و اطلاعات در شهرها و محیط‌های مختلف در مورد این قانون جامع‌تر و بهتر می‌توانند نظر دهند. از سویی دیگر مخالفین طرح این اعتقاد را داشتند که اگر مردم به طور مستقیم در جریان مذاکرات مجلس در این خصوص باشند و نظرات مخالف و موافق را بشنوند و به این که قانون پذیرش خوبی داشته باشد کمک می کند.

وی ادامه داد: نظر موافقین اصل ۸۵ی شدن این بود که اگر ما این موضوع را در صحن مجلس مطرح کنیم با توجه به انبوه پیشنهاداتی که وجود دارد با سرعت لازم پیش نمی‌رود و دامنه این لایحه را به راحتی نمی‌توان جمع کرد و وقت مجلس را می‌گیرد. با وجود این که آن‌ها معتقدند این لایحه باید هر چه زودتر تصویب شود، اما معتقد بودند اگر در مجلس مطرح شود، افکار عمومی و دیدگاه بسیاری از نماینده‌ها این است که اولویت امروز جامعه باید ساماندهی اقتصاد، معیشت مردم، دارو و درمان، قیمت و اجاره بهای مسکن باشد و ۲۰۰ نماینده وقت خود را صرف قضیه‌ای که در مقایسه با آن مسائل نیست، نکنند. بنابراین، لایحه در کمیسیون برود و لایحه ۸۵ شود بهتر است و وقت مجلس هم گرفته نشود.

فرماندهی انتظامی نباید برخورد فیزیکی با اشخاص داشته باشد

عضو کمیسیون قضایی مجلس در خصوص به صحبت‌های مطرح شده از سوی نوری قزلجه و پاسخ قالیباف، تصریح کرد: دکتر قالیباف گفتند که هیچ برخوردی با دختران زیر ۱۸ سال انجام نمی‌گیرد و من تا جایی که اطلاع دارم خود فرماندهی انتظامی مستقیما به عنوان ضابط درگیر با این موضوع نیست که فردی را دستگیر کرده یا برخورد فیزیکی کند. این قانون در مراحل تصویب و اجرا به صورت احضار از طریق پیامک و تلفنی به دستگاه قضایی است و همه چیز باید مبتنی بر دستگاه قضایی باشد و خود فرماندهی انتظامی نباید برخورد فیزیکی با اشخاص داشته باشد.

جرایم مالی و نحوه اجرا و میزان مبالغ جزو موارد چالش برانگیز است

وی با بیان اینکه در نظر گرفتن جرایم مالی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، گفت: درست است که برای هر جرمی می‌توان جرایم مالی در نظر گرفت، اما خود آن جرایم مالی و نحوه اجرا و میزان مبالغ جزو موارد چالش برانگیز و بحث برانگیز است.

نماینده مردم میانه درباره اعتراض عده‌ای از افراد و خانواده متدینین نسبت به این لایحه، اظهار داشت: ضمن احترام به اعتقادات تمام آحاد جامعه و ضمن ارج گذاری به دغدغه‌ی این افراد که نگران بنیادهای خانواده، سلامت اخلاقی جامعه و نگران زیست عفیفانه هستند، باید بگویم ما هم نگران هستیم و نمایندگانی که این بحث را مطرح کردند نیز جزو نماینده‌های متدین باشند که باور محکمی به اصل حجاب و زیست عفیفانه و پوشش اسلامی دارند و معتقد هستند جامعه باید قواعدی در زیست عفیفانه و نوع پوشش باشد. حتی افرادی هم که مقابل مجلس تحصن می‌کنند این لایحه را قبول ندارند و حتی شنیده شد برخی نه تنها این لایحه را قبول ندارند، بلکه آن را خیانت می‌دانند! همه نوع دیدگاهی وجود دارد؛ برخی از این سمت بام می‌افتد و دیدگاهی دیگر از طرف دیگر بام! دوستانی که مقابل مجلس تحصن می‌کنند این لایحه‌ای که اکنون محل بحث است را قبول ندارند و مجلس را در این زمینه مذمت می کنند!

حسینی در خصوص صحبت‌های پیش آمده در خصوص نقش پررنگ رییس کمیسیون قضایی، حقوقی مجلس در این لایحه، افزود: ایشان به عنوان رئیس کمیسیون که این لایحه در آن جا بحث شده و اصل ۸۵ ی شده است مسلما نقش بیشتری دارد. آقای غضنفرآبادی نقش بیشتری نسبت به سایر نمایندگان دارد.

وی در خصوص دوقطبی پیش آمده در جامعه، گفت: این نگاه مورد دلسوزی جامعه و افراد نگران انقلابی است. اما در حین تصویب لایحه باید سعی شود به هیچ عنوان دو قطبی و چالش ایجاد نشود و شاهد به حاشیه بردن مسائل اصلی جامعه نباشیم تا جمهوری اسلامی را با چالش مواجه نکند؛ باید دقت شود که دو قطبی اتفاق نیفتد.

بیشتر بخوانید:

۲۱۶۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1802268

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =