انتقادات صریح آیت الله مکارم شیرازی از افزایش قیمت مسکن، وابستگی قیمت ها به دلار و ... در دیدار با رئیسی

فارس نوشت: سیدابراهیم رئیسی در جریان سفر به قم به دیدار برخی از مراجع عظام تقلید رفت و در این نشست‌ها درخصوص مشکلات معیشتی مردم و دغدغه علما صحبت شد.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: با وجود تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی در کشور، مردم پایبند به دین، اصل نظام و کشور هستند لذا باید در جهت حل مشکلات اقتصادی و فرهنگی آنان تلاش کرد.

وی روز دوشنبه در دیدار با سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، ایجاد امید در جامعه را سبب پیشرفت دانست و خطاب به رئیس جمهور گفت: اینکه شما در تمام مسائل، با امید و اتکال به خداوند صحبت می کنید، نکتۀ ارزنده ای است.

وی تورم و معیشت را از دغدغه های اصلی مردم بیان کرد و افزود: مردم می خواهند آثار فعالیت های دولت را در سفره شان ببینند.

آیت الله مکارم شیرازی، قیمت های ناپایدار کالاها، وابستگی به دلار و بی انصافی برخی از کسبه را از جمله عوامل گرانی برشمرد و تأکید کرد: باید وابستگی قیمت ها به دلار را از بین برد و هر چه اتکاء به دلار کمتر شود، آثار آن بر سفره مردم نمایان و سبب رضایت می شود.

وی به مشکل مسکن اشاره کرد و گفت: مسألۀ قیمت مسکن و اجاره بهای آن به مشکل بغرنجی تبدیل شده و افزایش چند برابری پیدا کرده است که دولت باید برای آن تدبیری بیندیشد. دولت باید به وعده ای که در زمینۀ ساخت مسکن داده، عمل کند که اگر این وعده ها به سرانجام برسد، بسیاری از مشکلات حوزۀ مسکن حل خواهد شد.

این مرجع تقلید همچنین به مسألۀ حجاب اشاره کرد و گفت: باید آنچه مربوط به فرهنگ اسلام است، در کشور رعایت شود.

گلایه های صریح آیت الله مکارم شیرازی از افزایش قیمت مسکن، وابستگی قیمت ها به دلار و ... در دیدار با رئیسی

در این دیدارها سیدمحمدتقی شاهچراغی معاون سیاسی وزارت کشور و سیدمحمد آقامیری استاندار قم، رئیس جمهور را همراهی کرده‌اند.

گلایه های صریح آیت الله مکارم شیرازی از افزایش قیمت مسکن، وابستگی قیمت ها به دلار و ... در دیدار با رئیسی

همچنین حضرت آیت‌الله العظمی سبحانی از مراجع عظام تقلید قم، صبح امروز دوشنبه، در دیدار رئیس‌جمهور، ضمن تقدیر از خدمات و زحمات دولت و تشکر از اهتمام ویژه رئیس جمهور نسبت به مسائل فرهنگی و مقوله عفاف و حجاب، بر ضرورت صیانت از ارزش‌های دینی در بخش‌های مختلف جامعه به‌ویژه ادارات و مراکز و موسسات دولتی تاکید کرد.

کنترل تورم و ثبات بازار و بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی به‌ویژه بخش خصوصی در فعالیتهای اقتصادی از دیگر توصیه‌های حضرت آیت‌الله سبحانی به رئیس جمهور بود.

رئیسی نیز در این دیدار دلسوزی برای مردم، دغدغه‌مندی نسبت به ارزش‌های دینی و انذار دادن مسئولان نسبت به مسائل اعتقادی و معیشت مردم را از جمله ویژگی‌های برجسته این مرجع عالیقدر برشمرد و اظهار داشت: تلاش دولت در دو سال گذشته همواره اهتمام داشتن به دغدغه‌های علما و مراجع گرانقدر تقلید بوده است.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به تلاش‌های دشمنان برای توقف روند رو به رشد کشور با طراحی جنگ ترکیبی شامل شبیخون فرهنگی، مانع تراشی در مسیر تولید کشور، جلوگیری از صادرات کالا و ورود منابع ارزی به کشور گفت: بنای دولت حل مسائل کشور و مشکلات مردم به‌رغم همه این دشمنی‌هاست.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت هرگز معیشت مردم را به اخم و لبخند دیگران گره نزده و نخواهد زد، تصریح کرد: رشد اقتصادی ۴ درصدی، رشد ۶ درصدی تولید و رکوردشکنی تجارت خارجی ۵۳ میلیارد دلاری با توسعه روابط با کشورهای منطقه از جمله اقدامات دولت در مسیر پیشرفت کشور بوده است.

رئیس‌جمهور در دیدار با آیت‌الله سبحانی: تحقق رشد تولید و صادرات در آینده نزدیک وضعیت را بهتر خواهد کرد

رئیسی پوشش بیمه‌ای رایگان دهک‌های پایین جامعه، رایگان شدن هزینه آب و برق مصرفی اقشار ضعیف و همچنین طرح دولت برای تثبیت قدرت خرید یارانه دریافتی دهک‌های پایین جامعه را از جمله اقدامات دولت برای حمایت از اقشار ضعیف دانست و افزود: تحقق رشد چشمگیر تولید و صادرات کشور در آینده نزدیک وضعیت را بهتر خواهد کرد.

رئیس جمهور شاخص‌های اقتصادی مثبت و روند کاهشی تورم را موید تحقق این اهداف دانست.

رئیسی همچنین با اشاره به مشکلات اجرای خصوصی‌سازی در دوره گذشته که باعث تعطیل شدن بسیاری از واحدهای تولیدی شده بود، تصریح کرد: در این دوره علاوه بر اصلاح روند واگذاری‌ها، احیای کارخانجات تعطیل شده در دستور کار دولت است و مصمم هستیم به‌جای تصدی همه امور کشور نقش هدایت، حمایت و نظارت را به بهترین وجه ممکن ایفا کنیم.بیشتر بخوانید:

۲۷۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1804188

برچسب‌ها