آذین موحد: بدون حکم قانونی حقوقم را قطع کردند/ چه‌طور می‌توانستم موتزارت درس بدهم در شرایطی که دانشجوها امنیت نداشتند/در ایران خواهم ماند

انگار قرار است دانشگاه به دانشگاه صدای تعلیق اساتید شنیده شود، حالا استاد گروه موسیقی دانشگاه از تدریس تعلیق شده است، او به خبرآنلاین می‌گوید: «حقوق استادی که ۳۰ سال ثقل موسیقی در هنرهای زیبا بوده را بلوکه کردند. من یک استاد معمولی در هنرهای زیبا نبودم، من خدمتگزار هنرهای زیبا بودم و ۳۰ سال با تلاش‌های خارج از عرف استادی برای گروه موسیقی در هنرهای زیبا زحمت کشیده‌ام.»

مظاهر گودرزی: یک روز این دانشگاه، روز دیگر دانشگاهی دیگر، صدای تعلیق اساتید از دانشگاه‌ها به‌گوش می‌رسد، همین چند روز قبل بود که مهدی خویی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی تهران در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر) نوشت که: «بعد از ۷ سال تدریس نامه قطع همکاری (اخراج) گرفته‌ام و از خانه‌ام یعنی دانشگاه در حال رانده شدن هستم.»، اما این رانده شدن فقط برای جامعه‌شناس دانشگاه علامه نیست، از دانشگاه تهران خبر از تعلیق استادی به‌گوش می‌رسد که می‌گوید: «خدمتگزار هنرهای زیبا بودم و ۳۰ سال با تلاش‌های خارج از عرفِ استادی برای گروه موسیقی در هنرهای زیبا زحمت کشیده‌ام.»

آذین موحد، معلم موسیقی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران، از تدریس در دانشگاه تعلیق شده است، البته خودش می‌گوید این تعلیق «چراغ خاموش» بوده چراکه از آذر سال گذشته (۱۴۰۱) به او حقوق نمی‌دادند و تنها از خرداد امسال است که ماجرای تعلیق شدن را مطرح کرده‌اند،

آذین موحد دکترای خود را در رشته موسیقی و با تخصص نوازندگی و هنرهای اجرایی از دانشگاه ایلینوی آمریکا گرفته و پس از آن تحقیقات فوق دکترای خود را در علوم نوازندگی در دانشگاه هاروارد انجام داده‌است. سپس مدتی در دانشگاه ایلی نوی و دانشگاه ایالتی کالیفرنیا تدریس کرده و به ایران بازگشته است.

موحد از سال ۱۳۷۲ عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. همچنین استاد مدعو دانشگاه پرتلند و دانشگاه آیونین یونان بوده و در بسیاری از شهرهای جهان با ساز تخصصی خود، فلوت، کنسرت اجرا کرده‌است.

او حالا منتظر حکم نهایی دانشگاه است و به خبرآنلاین می‌گوید: «تحت هر شرایطی من در ایران هستم و در ایران خواهم ماند و در خدمت هموطنان و جوانان میهنم خواهم بود.»

متن کامل این گفت‌وگو در ادامه آمده است.

بدون حکم قانونی حقوقم را قطع کردند/ چه‌طور می‌توانستم موتزارت درس بدهم در شرایطی که دانشجوها امنیت نداشتند/در ایران خواهم ماند

ماجرای تعلیق شما از دانشگاه تهران صحت دارد؟

بله

چه زمانی به شما گفتند تعلیق شدید؟

ماجرای تعلیق را به‌تازگی اعلام کردند، اما من از آذر سال گذشته (۱۴۰۱) قطع حقوق شدم.

دلیل قطع حقوق شدن شما چه بود؟

به این دلیل که در حوادث سال گذشته دانشگاه، از دانشجویان حمایت کردم؛ آن روزها محیط دانشگاه تهران اصلاً شبیه محیطی برای یادگیری نبود، اعلام کردم تا زمانی‌که امنیت دانشجویان در دانشگاه برقرار نشود من نمی‌توانم در کلاس‌ها درس بدهم. به‌نظرم اگر مدیریت درست در دانشگاه بود اجازه نمی‌دادند یک عده بریزند در دانشگاه تهران و یک‌دیگر را کتک بزنند، اعتراض من هم به‌همین مسئله بود که چه‌طور ریاست و حراست دانشگاه تهران قادر به جلوگیری از این حملات نبود.

من هنوز هم این سوال را دارم که چرا مطالبات مسالمت‌آمیز دانشجویان منجر به ضرب و شتم شد، قاعدتاً نظام مدیریتی و انتظامی دانشگاه تهران باید قادر می‌بود با اندیشیدن روش‌های درست و تعامل صحیح با جناح‌های مختلفِ دانشجویی شرایطی ایجاد کند که مطالبات مطرح شوند اما کتک‌کاری ایجاد نشود، کتک‌کاری سهم دانشگاه نیست، من چه‌طور می‌توانستم در شرایطی که دانشجوها در دانشگاه وضعیت امنیتی خوبی نداشتند سر کلاس درباره زیبایی شناسی موتزارت درس بدهم، اصلاً امکان این وجود نداشت و تمرکز یادگیری هم در دانشجویان مهیا نمی‌شد.

به‌همین دلایل حقوق استادی که ۳۰ سال ثقل موسیقی در هنرهای زیبا بوده را بلوکه کردند. من یک استاد معمولی در هنرهای زیبا نبودم، من خدمتگزار هنرهای زیبا بودم و ۳۰ سال با تلاش‌های خارج از عرف استادی برای گروه موسیقی در هنرهای زیبا زحمت کشیده‌ام.

حقوق شما همچنان قطع است؟

بله، از آن زمان قطع حقوق من ادامه داشت تا این‌که در خرداد امسال مرا به کمیته تخلفات انتظامی اساتید دعوت کردند، آن روز بود که به من اعلام کردند تا پایان رسیدگی به این پرونده و صدور رای، شما در تعلیق هستید.

از ماه آذر سال گذشته که حقوق شما را پرداخت نکردند تا خرداد امسال که اعلام کردند تعلیق شدید، شما همچنان در کلاس‌های درس حضور داشتید، چرا؟

زیرا گروه از من خواست. به من گفته شد با توجه به اینکه ممنوع التدریسی شما شفاهی بوده و حکمی دراین‌باره به‌دست گروه موسیقی نرسیده است و با توجه به نقشی که در کلاس‌های تخصصی، پایان نامه‌های مختلف دانشجویان کارشناسی و ارشد و دکترا بعهده دارید، علی‌رغم قطع حقوق به تدریس ادامه دهید و من هم قبول کردم.

چرا؟

چون نمی‌خواستم دانشجویانم بلاتکلیف بمانند. عده زیادی از ما اساتید رشته موسیقی، حتی در دوران اعتراضات هم به تدریس کلاس‌های نوازندگی مشغول بودیم، در رشته موسیقی کلاس‌های انفرادی یا کلاس‌های نوازندگی که دو نفره یا سه نفره آموزش داده می‌شوند، زیاد است. در آن روزها به دانشجویانی که تمایل به برگزاری کلاس‌های عملی‌شان داشتند کماکان درس می‌دادیم و این کلاس‌های بزرگ و مباحث نظری بود که امکان آموزش‌شان وجود نداشت.

دانشگاه از این اقدام گروه موسیقی ایرادی نگرفت؟

علیرغم این‌که پیام‌هایی به مدیر گروه داده بودند که چرا همچنان برای ایشان کلاس می‌گذارید اما چون مکتوب به گروه نگفته بودند و گروه موسیقی حکمی مبنی بر ممنوع‌التدریس بودن من دریافت نکرده بود، گروه همچنان برای من کلاس گذاشت.

بدون حکم قانونی حقوقم را قطع کردند/ چه‌طور می‌توانستم موتزارت درس بدهم در شرایطی که دانشجوها امنیت نداشتند/در ایران خواهم ماند

برگردیم به خرداد ماه امسال، جایی‌که شما را به کمیسیون تخلفات انتظامی دعوت کردند، چه مواردی را به شما گفتند؟

به من گفتند چندین فقره شکایت از ریاست حراست در مورد من شده و با تفهیم اتهاماتی که هیچ یک صحت نداشت اعلام کردند که طبق آیین نامه تخلفات اساتید تا زمان رسیدگی به پرونده و صدور رای وضعیت شما به حالت تعلیق درآمده است. با تعجب پرسیدم به تعلیق در می‌آیم؟ آیا از آذر سال گذشته که حقوق نگرفتم در تعلیق نبودم؟ شما چراغ خاموش بدون اطلاع رسانی، بدون کوچکترین گفتگو و بدون حکم قانونی من را قطع حقوق کردید، حالا در خرداد به فکر افتادید یک پرونده تخلف برای من درست کنید؟

چه پرونده‌ای بود؟

اتهام زده بودند من باعث و بانی یک اغتشاش و جریان بحران در گروه موسیقی هنرهای زیبا در روز ۲۵ اردیبهشت بودم، درصورتی‌که کاملاً نادرست بود، من روز ۲۵ اردیبهشت به دعوت دانشکده، در دفتر رئیس دانشکده، به‌عنوان نماینده گروه موسیقی در کمیسیون جذب حضور داشتم. واقعا عجیب بود، خودشان متوجه اشتباه‌شان شدند، بار دوم که مرا به کمیته تخلفات اساید فراخواندند اصلاً اشاره‌ای به این اتهامات نکردند و این‌ بار نکات جدیدی را مبنی بر حمایت من از دانشجویان در دوران اعتراضات سال گذشته مطرح کردند.

الان برای ترم جدید برای سال تحصیلی پیش‌رو به شما کلاس برای تدریس ندادند؟

هنوز اطلاعی برای ترم جدید ندارم و نمی‌دانم چه تصمیمی گرفته‌اند. فقط به من گفته شده تا رسیدگی پرونده و صدور رای شما در تعلیق هستید که برای من تازگی ندارد زیرا از زمانی‌که حقوق من چراغ خاموش قطع شده بود خودم را در تعلیق حساب می‌کردم. بنابراین فکر نمی‌کنم اتفاق خیلی جدیدی افتاده باشد.

امکان دارد بعد از رسیدگی پرونده هر اتفاقی بیفتد، یعنی ممکن است شما مجدد به دانشگاه تهران برگردید یا ممکن است همکاری شما با دانشگاه کاملاً قطع شود؛ با توجه به سابقه تحصیلی شما در خارج از کشور در صورتی‌که همکاری شما با دانشگاه کاملاً قطع شود، اقدام به مهاجرت از ایران می‌کنید، یا اجازه بدید بهتر بپرسم، الان ایده مهاجرت دارید؟

خیر، هیچ‌وقت. من وقتی تحصیلاتم را به اتمام رساندم بی درنگ به ایران برگشتم درحالی‌که خیلی راحت می‌توانستم آن‌جا بمانم، اما تمایلی به زندگی و فعالیت هنری در خارج از کشور نداشتم، البته به‌خاطر دعوت‌هایی که از من می‌شود، یا به‌خاطر مطالعه یا کنفرانس‌هایی که برگزار می‌شود رفت و آمد داشته‌ام، چون در رشته موسیقی کلاسیک غربی باید این تعامل را با نوازنده‌های بین‌المللی داشته باشم، اما به‌خاطر زندگی، کار و خدمتگزاری، من در ایران هستم و در ایران خواهم ماند و در خدمت هموطنان و جوانان میهنم خواهم بود.

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1804434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 39
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  ای داد بی داد...
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   ضعیف کشی
 • امیر IR ۰۸:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  این استادنما...باید اخراج...بشه... دانشگاه بایدپاکسازی بشه.
  • امیرخان CA ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   .....شما چی میفهمید از انسانیت، از هنر وعلم هم که چیزی نمی‌دانید شمارا چه به این چیزها
  • باران IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   عده ای حداقلی ، بی استعداد و بیسواد همه کشور را پاکسازی کردین تا خودتون کشور را در دست بگیرین چون خودتون هم میدونید در یک رقابت درست هیچکدومتون هیچ نیستید
  • حبیب IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   مگه شما جانشین خدای یاقاضی هستی که بی دلیل حکم صادر میکنی
  • IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   شما می‌دونید دانشگاه یعنی چی؟
  • بزرگمهر IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   از نگاه شما تمامیت خواهان، 90% ملت، حتی باید از ایران هم اخراج شوند. آخه ایران ارث پدری شما چند درصد است؟
  • بنده خدا IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   شما چی کاره هستید میگید باید اخراج بشه مگه دانشگاه ارث باباته
  • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   خانم باران رقابت درست رو سال ۸۸ دیدیم که نتیجش چی شد و چطور به جرزنی افتادید
  • ایرانی IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   82 18
   شما یک درصدی ها چه بلائی سر مردم آوردین...
  • ایرانی IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   56 11
   سال ۵۸ کمتر از یک سال از پیروزی انقلاب گذشته بود که کل دانشگاه ها تعطیل ششدند تا انقلاب فرهنگی بشه. الان نتیجه آن چی شده ؟ اخراج چند استاد چه نتیجه ای داره؟
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  درود بر شرافت و وطن پرستی این استاد. درقلب مردم ودانشجویان جای دارید
  • روشن دل IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   شما ایران را چند پاره می خواهید... دم از وطن پرست میزنید؟ برای حفط وطن وطن فروشی نمیکنند!
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   به عنوان یکی از مردم تکذیب می کنم
 • حسن IR ۰۸:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  دانشجوها امنیت نداشتند؟؟
 • . IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  عجب کاری کردن با این استاد
 • . NL ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  واقعا ممنون از شما استاد گرامی، زنده باد
 • . NL ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  کار از کار گذشت
 • . IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  خدا کنه برگرده سرکار
 • ناشناس IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  درود برشرف این استاد بزرگوار. مستدام وپاینده باشید.
 • عباس IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  چرا از یه مشت...دانشجونما حمایت کردی!!!!؟؟؟؟
  • داروین IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
   80 25
   من اگه جای شما بودم،، سرمو مثل آدم مینداختم پایین و دیگه پیام نمیذاشتم،، زشته اینهمه منفی خوردی
 • حمید کرمی کارشناس ارشد مدیریت IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  غیرت وتعصب به خاک، آقایان و حضرات یاد بگیرند
 • سارا IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  اینهارو بیرون کنید اینها نه به کشور نه دین نه به شهدا هیچ ارزشی قائل نیستند ؟؟ آخه ساز ؟ یه مشت دختر و پسر میشین با هم آواز میخونن آخرش میشه خیانت و ...
 • حمید IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  خوب همونجا میموندی وبرنمیگشتی...
 • ندای آزادی IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  درود بر شرفت شما آذین و زینت دهنده تمام خصایص نیک یک زن ایرانی هستید نه الگوهای بیگانه دیگر ؟!! هر کجای این کره خاکی که پا بگذارید شما را سرمه چشمانشان قرار میدهند با تمام داشته ها یتان.
 • ح IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  47 10
  سلام برکناری کناره گیری و از ایده موارد اصلا خوب نیست و میتونه خیلی بد باشه
 • مجید IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  سلام اینطور برخورد با اساتید دانشگاه خیلی خطرناک است
 • ح IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  چرا اینقدر سختگیری وانتقاد جوی ؟قطع حقوق واخراج یعنی بقول ما روستایها نان بری !یعنی رزق وروزی ونون یکی را قطع کنی !!خداوند عالم رحیم روحمان است کجا به کسی می‌رسد که این نحو باعث دلخوری مردم بشود ؟بابا بگذارید مردم زندگی کنن ماهمه مال یک کشوریم
 • ناشناس IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  حمایت از دانشجو و استاد حتما باید باشه . اما تو اغتشاشات یادمان نرود خیلی از دانشجوها و اساتید باعث شعله ور شدن اغتشاشات شدند و جوانان عزیز ما پر پر شدند.
 • BR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  75 15
  توکلت برخداباشد.
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  53 15
  اشتباه میکنه ایران بمونه.این مملکت به دانشمند و پزشک و متخصص نیاز نداره...
 • حسین IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  72 9
  یک عده...تندرو هرکار دلشون میخاد میکنن...
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  65 10
  مدیریت پادگانی را قبلا شنیده بودیم...
 • عبدالله IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  22 92
  تو کلاس ها آتیش می سوزاندی، یادته ؟ باید فکر اینجاست رو می کردی
 • مرجان IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  54 10
  تو اهل فضلی و دانش همین گناهت بس
 • ر IR ۱۴:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  59 12
  مطمئن ایشون زود زود به جایگاهشان بر خواهند گشت. افتخار ایران و مردمش همچون سایر دانشمندان ، و سرداران ایران زمین هستند
 • ناشناس IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۳۱
  63 8
  خداخودش به داددل مردم سرزمینم برسه