رئیس کانون وکلای دادگستری قزوین در نشست با رسانه‌ها:استقلال کانون وکلای دادگستری در خطر است

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین گفت: تصویب قوانینی از سوی مجلس شورای اسلامی موجب خدشه به کیان و استقلال قانونی کانون‌های وکلای دادگستری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ محمد نسخه‌چی، رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین در نشست خبری با رسانه‌ها با اشاره به چالش‌های نهاد وکالت با توجه به اخذ تصمیمات جریان‌های بیرون از نهاد وکالت گفت: متاسفانه این روزها با تصمیماتی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواجه هستیم که نه تنها نهاد وکالت، بلکه کل جامعه و حقوق اشخاص و اجرای صحیح عدالت را در معرض خطر انداخته است.

نسخه‌چی افزود: کانون وکلای دادگستری، قدیمی‌ترین نهاد مستقل ایران است که به صورت کاملاً خودگردان اداره می‌شود و از بودجه‌های عمومی و دولتی ارتزاقی ندارد؛ از این رو تصویب قوانینی از سوی مجلس شورای اسلامی موجب خدشه به کیان و استقلال قانونی کانون‌های وکلای دادگستری می‌شود.

او اظهار کرد: باتوجه به آنچه در چند سال اخیر شاهد بودیم بسیاری از نمایندگان مسایل غیرواقعی را در جهت انحراف افکار عمومی در خصوص نهاد وکالت مطرح می‌کنند و متاسفانه گوش شنوایی برای شنیدن استدلال‌های کانوهای وکلا در بین نمایندگان وجود ندارد.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید با قوانینی که درباره آن اظهارنظر می‌کنند آگاهی داشته باشند و یا با ذی‌نفعان مشورت کنند، گفت: تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار که بهانه جلوگیری از انحصارطلبی کانون‌های وکلا و ایجاد مانع در جهت ورود فارغ التحصیلان حقوق به عرصه وکالت تعریف شد؛ موجب افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان حقوق و تعداد دانشکده‌های حقوق و کاهش سطح علمی حاکم بر دانشگاه‌ها می‌شود.

نسخه‌چی با تاکید بر اینکه شغل شریف وکالت، کسب و کار نیست و ماهیت اقتصادی ندارد، تصریح کرد: اعمال مقررات قانون موصوف، موجبات ورود افرادی را به عرصه وکالت فراهم آورده است که متاسفانه از سطح علمی و دانش حقوقی بسیار کمی برخوردارند و طبیعتا در دفاع از حقوق آحاد جامعه از تبحر و تسلط کافی بی‌بهره‌اند و عملاً جان، مال و ناموس مردم را با خطر مواجه می‌کنند.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین در پایان اظهار کرد: رسانه‌ها نقش موثری در انعکاس صادقانه رویدادها و پیشرفت جامعه دارند و در راستای فرهنگ‌سازی در خصوص خدمات کانون وکلا و اهمیت استفاده از وکیل در دعاوی به کمک خبرنگاران نیازمندیم.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1805012

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =