بررسیهای گروه پژوهشی آسیبهای اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی نشان می دهد که یک ازدواج متوسط و معمولی در تهران دست کم 30 میلیون تومان هزینه دارد و همین امر تاثیر مستقیمی بر افزایش سن ازدواج در پایتخت ایران داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، تحقیقات این گروه دانشگاهی نشان می دهد که افزایش بی رویه هزینه های زندگی یکی از اصلی ترین عوامل کاهش تمایل جوانان در آستانه ازدواج محسوب می شود.


دکتر مجید ابهری محقق و استاد دانشگاه در گفتگو با  مهر به گزارش و بررسی که در 6 ماهه دوم سال گذشته توسط گروه پژوهشی آسیبهای اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی در مورد هزینه های ازدواج انجام شده است اشاره کرده و می گوید: در این بررسیها مشخص شد که تشریفات، افزایش هزینه های ازدواج و هزینه های سربار آن باعث کاهش 70 درصدی تمایل به ازدواج در میان جوانان ایرانی شده است.

ابهری با اشاره به اینکه در بررسی هایمان در سال گذشته سه نوع هزینه را محاسبه کردیم می افزاید: تا 10 میلیون تومان متوسط هزینه های عروسی به جز هزینه مسکن و جهیزیه، 10 تا 50 میلیون تومان همراه با هزینه رهن خانه و جهیزیه و مبلغ سوم نیز از 50 میلیون تومان به بالا همراه با تشریفات بیشتر بود.

این متخصص علوم رفتاری در ادامه تصریح می کند: محاسبات ما سال گذشته 15 تا 20 میلیون تومان برای رهن مسکن محاسبه شده بود که البته این مبلغ در سال جاری 20 تا 25 میلیون تومان در نظر گرفته می شود.

به گفته ابهری همچنین براساس این بررسی تنها 5 تا 10 درصد جوانان حاضر به برگزاری ازدواج بدون هزینه های تشریفات بودند و 90 درصد جوانان نیز بدون مراسم عروسی حاضر به ازدواج نبوده و عنوان کردند که مگر چند بار می خواهند ازدواج کنند به همین دلیل برگزاری مراسم را ضروری می دانستند.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی، هزینه های زیاد مراسم ازدواج، گرفتن وام و... باعث می شود تا زندگی با تنش فکری و رفتاری، اضظراب و بدهی شروع شود می گوید: براساس بررسی های انجام شده در حال حاضر حداقل 30 میلیون تومان برای شروع زندگی یک زوج برای تامین مخارج عروسی و مسکن لازم است.


بررسیها  نشان می دهد که هزینه اجاره سفره عقد حداقل از 100 هزار تا 500 هزار تومان، هزینه آرایشگاه از 200 هزار تا دو میلیون تومان و هزینه فیلمبرداری از 400 هزار تا پنج میلیون تومان است که تمامی این مبالغ در نقاط مختلف تهران تفاوت دارد و هزینه فیلمبرداری نیز بستگی به نوع فیلم و تعداد دوربین و کیفیت عکسها دارد.

هزینه اجاره خودروهای آزرا، تویوتا کمری و مزدا 3 برای ماشین عروس با راننده حداقل ساعتی 4 هزار تومان و بدون راننده ساعتی 9 هزار تومان و خودروهای مورانو ، پرادو و هیوندا با راننده حداقل ساعتی 8 هزار تومان و بدون راننده ساعتی 13 هزار تومان است

همچنین هزینه اجاره و تزئین خودروی عروس حداقل از ساعتی 3 هزار تا 15 هزار تومان است که این مبالغ نیز براساس نوع خودرو و با راننده و یا نبودن راننده همراه خودرو تفاوت دارد. به عنوان مثال خودروهای آزرا، تویوتا کمری و مزدا 3 با راننده حداقل ساعتی 4 هزار تومان و بدون راننده ساعتی 9 هزار تومان و خودروهای مورانو، پرادو و هیوندا با راننده حداقل ساعتی 8 هزار تومان و بدون راننده ساعتی 13 هزار تومان است.


از سوی دیگر هزینه اجازه لباس عروس از حداقل 150 هزار تومان تا یک میلیون و 500 هزار تومان و همچنین هزینه خرید حلقه عروسی نیز حداقل 200 هزار تومان در نظر گرفته می شود.

مبلغ ورودی که برای تالارهای پذیرایی دریافت می شود از 200 تا 800 هزار تومان است که این مبلغ برای باغ ها و ویلاها چندین برابر می شود و همچنین هزینه سرویس غذا نیز براساس تنوع و تعداد دسر و البته ظروف مورد استفاده متفاوت است و بطور متوسط برای هر نفر از چهار هزار تومان آغاز می شود.

تهیه شیرینی، کیک و میوه نیز برای مراسم ازدواج هزینه زیادی در بر دارد و برای این مورد نیز حداقل 400 هزار تومان تا یک میلیون تومان باید پرداخت شود.

مسکن یکی از مهمترین مواردی است که برای تشکیل زندگی مشترک لازم و ضروری است و با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از جوانان مسکن مستقل ندارند به همین دلیل باید هزینه زیادی برای اجاره و یا رهن آن اختصاص دهند.

بطور مثال هزینه اجاره خانه 50 متری در منطقه 6 تهران ماهانه 500 هزار تومان، در منطقه 14 تهران 420 هزار تومان، منطقه 3 تهران 540 هزار تومان، منطقه یک تهران 720 هزار تومان، منطقه 8 تهران 450 هزار تومان، منطقه 11 تهران 400 هزار تومان، منطقه 9 تهران 370 هزار تومان و در شهرک غرب نیز 900 هزار تومان است.

براساس بررسی های صورت گرفته چنانچه یک زوج بخواهد در یکی از مناطق مرکزی شهر خانه ای اجاره کنند باید ماهانه 500هزار تومان هزینه کند

بنابراین چنانچه یک زوج بخواهد در یکی از مناطق مرکزی شهر خانه ای اجاره کنند باید ماهانه 500 هزار تومان هزینه کند.

از سوی دیگر تهیه جهیزیه و خرید حداقل ها برای زندگی زوجین از دیگر هزینه هایی است که برای تشکیل زندگی مشترک باید پرداخت شود که براساس تحقیقات انجام شده مبلغ آن از 10 میلیون تا 80 میلیون تومان متفاوت است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 18059

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =