حوادث پس از انتخابات باید به صورت محققانه و عالمانه بررسی شود و ضروری است مسوولین کشور و همه‌ی دلسوزان به آن توجه کنند.

ایسنا گزارش داد:

آیت‌الله مصباح یزدی در دیدار جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های تهران، ضمن گرامی‌داشت فرا رسیدن هفته‌ی دفاع مقدس گفت: حماسه‌ی دفاع مقدس در برهه‌ای از تاریخ رخ داده است که باید خاطرات و ارزش‌های آن برای آیندگان حفظ شود و باید این خاطرات را حفظ، توجیه و تبیین کنیم و اگر کمبودهایی وجود دارد، درصدد جبران آن باشیم.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در ملاقات با اعضای مجلس خبرگان گفت: مقام معظم رهبری در این دیدار تاکید کردند که ما با یک جنگ نرم مواجهیم و خطر این جنگ اگر بیشتر از جنگ نظامی نباشد، کمتر نیست.

مصباح یزدی در ادامه با اشاره به حوادث پس از انتخابات گفت: حوادث اخیر کشور برای بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران قابل پیش‌بینی نبود، مخصوصا عمق این حوادث که برای بسیاری هنوز شناخته شده نیست و هنوز کسانی این حوادث را دنباله‌ی یک رقابت انتخاباتی تلقی می‌کنند.

وی با بیان این‌که حوادث پس از انتخابات مساله‌ی ساده‌ای نبوده و دارای برنامه‌ریزی بود، گفت: باید دنبال این باشیم که آیا تمام کسانی که در این جریانات شرکت داشتند از این برنامه آگاه بودند و با هدف برنامه‌ریزان موافق بودند یا نه؟ که قطعا این‌گونه نبوده است. افراد ناآگاهی وجود داشتند که بر اثر هیجانات و تبلیغات سیاسی انتخابات به این جریانات کشیده شدند.

وی با اشاره به این‌که باید دنبال برنامه‌ریزان و مجریان این حوادث باشیم، گفت: کسانی بودند که در این حوادث نقش اساسی را در برنامه‌ریزی و اجرای آن ایفا کردند و کسانی نیز به نحوی آگاهانه و با این تفکر که به دنبال اهداف سیاسی معقولند به این حوادث کشیده شدند و حال به جایی رسیده‌اند که خودشان هم فکرش را نمی‌کردند.

مصباح یزدی در ادامه با اشاره به این‌که این حوادث یک پدیده‌ی ناگوار بود، گفت: حوادث پس از انتخابات باشکوه 40 میلیونی در سطح بین‌الملل برای جامعه‌ی ما خسارت‌بار بود و تبلیغات شوم دشمنان بر ضد آن نیز هنوز ادامه دارد.

وی ادامه داد: باید افرادی که صلاحیت لازم را دارند به طور محققانه و عالمانه به بررسی این جریان بپردازند تا با یافتن ریشه‌ی آن، عناصر موثر، روش‌های به کار گرفته شده، انگیزه‌ها و علت شکست و ناکامی‌ها به طور کامل برای همگان مشخص شود.

وی با تاکید بر این‌که نتایج این بررسی‌ها باید در اختیار اقشار مختلف قرار گیرد، گفت: قرار دادن نتایج آن در اختیار دیگران دو فایده‌ی مهم را برای انقلاب خواهد داشت؛ یکی این‌که از تکرار حوادث بعدی جلوگیری خواهد شد و دیگری این‌که همه‌ی افراد از این حوادث درس می‌آموزند و این حادثه به نحوی باعث پیشرفت و اتحاد حول محور رهبری خواهد شد و عاقلانه است که همه‌ی ما با دسیسه‌های دشمن و تاکتیک‌ها و نیات شوم آنها بیشتر آگاه شویم تا خود را برای مقابله با آنها آماده کنیم.

وی گفت: اگر با یک دید کلی و کلان به این حوادث نگاه کنیم، باید به دنبال این سوال باشیم که چه اتفاقی می‌افتد که کسانی که سال‌ها رفتار نسبتا مطلوبی داشتند و دارای خدمات و سوابق مبارزاتی و زندان و شکنجه بودند و پس از انقلاب نیز خدمات ارزنده‌ای را ارایه کرده‌اند، به یکباره در مسیری قرار می‌گیرند که 180 درجه با مسیر قبلی آنها متفاوت است.

وی با اشاره به این‌که حوادث اتفاق افتاده اختصاص به دوران ما و انقلاب ما ندارد، گفت: اگر در یک انقلاب مارکسیستی که تنها هدف آن مادی است، چنین اتفاقی رخ دهد جای تعجب نیست ،اما بروز چنین اختلافی در یک جامعه‌ی دینی و آن هم از کسانی که انتظار می‌رود نسبت به رعایت مسائل دینی اهتمام بیشتری داشته باشند، دور از انتظار است.

وی ادامه داد: اصولا انسانی که 30 سال در مسیری حرکت کرده و دارای سوابق زیادی است می‌توان گفت که شخصیت وی شکل گرفته و این شخصیت به آسانی قابل تغییر نمی‌باشد و نمی‌شود یک روزه منش 30-40 ساله‌ی فرد عوض شود؛ زیرا وی دیگر نوجوانی نیست که شخصیتش شکل نگرفته باشد و مدام در حال تغییر تفکراتش باشد.

وی ادامه داد: شاید بتوان این‌گونه توجیه کرد که این فرد یک سوابقی در رفتار و اندیشه‌هایش وجود داشته که زمینه‌ی بروز پیدا نکرده است و این عوامل فکری و روانی به صورت آتش زیر خاکستر پنهان مانده است و شرایط اجتماعی نیز به گونه‌ای نبوده است که زمینه‌ی مخالفت در آن فراهم باشد، اما زمانی که شرایط ایجاد شود این سوابق فکری و روانی بروز می‌کند و به سرعت رشد می‌یابد.

مصباح یزدی ادامه داد: کسانی که در این جریان موثر بودند، کسانی نبودند که از یک طبقه و فامیل خاصی برخوردار باشند. نظام ما نظام طبقاتی نیست.

وی با بیان این‌که عده‌ای در حال حاضر صدای جمهوری ایرانی سر می‌دهند و اسلامی بودن آن را حذف می‌کنند، گفت: این بدان علت است که این افراد شناختی از اسلام نداشته‌اند و آن هنگامی هم که شعار اسلام را سر می‌دادند،تنها یک بعد اسلام را می‌دیدند.

کد خبر 18073

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =