سهم زیاد رسانه های حامی دولت در نشست خبری رئیسی/سوالات هدفمند، پاسخ ها تکراری!

۱۸ رسانه در نشست خبری امروز ابراهیم رئیسی مجوز طرح سوال را بدست آوردند اما سهم رسانه های حامی دولت به شدت سنگین تر بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سیدابراهیم رئیسی امروز برای سومین بار در طول دوران ریاست جمهوری اش روبروی اهالی رسانه قرار گرفت تا در هفته دولت پاسخگوی سوالات رسانه ها باشد.

وزنه سنگین رسانه های حامی دولت در نشست خبری رئیسی

۱۸ رسانه سوالات خود را از رئیس دولت سیزدهم پرسیدند، که در این میان سهم رسانه های حامی دولت و اصولگرا پررنگ تر و محسوس بود.

۱۰ رسانه حامی دولت در این نشست سوالاتی با محوریت سفرهای استانی دولت، اتفاقات رخ داده در دانشگاه‌ها، عملکرد دولت در حوزه اقتصادی و دیپلماسی، مبارزه با فساد، توزیع یارانه و ....پرسیدند.

سهم رسانه های خارجی از رسانه های منتقد پیشی گرفت

در این میان سهم رسانه های اصلاح طلب فقط ۲ روزنامه شرق و روزنامه آرمان امروز بود. خبرآنلاین نیز به عنوان یک خبرگزاری مستقل در لیست سوال کنندگان قرار گرفته بود.

جالبتر آنکه سهم رسانه های خارجی از رسانه های اصلاح طلب و مستقل بیشتر بود و ۵ رسانه غیرفارسی زبان مجوز طرح سوال از رئیس جمهور را پیدا کردند.

سوالات هدفمند و جهت رسانه های حامی دولت برای تمجید و تعریف از رئیسی

نکته جالب توجه در سوالات مطرح شده در نشست خبری رئیس جمهور نوع سوالات مطرح شده از سوی رسانه های دولت بود. سوالاتی که تلاش داشت عملکرد دولت رئیسی را پررنگ کرده و ضمن آن رسانه های منتقد را هدف بگیرد.

حتی سوال درباره اتفاقات اخیر در دانشگاه ها که با موجی از اعتراض در فضای عمومی و سیاسی کشور روبرو شده است به نحوی از رئیس دولت پرسیده شد که هم این اخراج ها به اعتراضات سال گذشته مرتبط شود هم دولت را ترغیب و تشویق به ادامه روند اخراج ها کنند.

سوالات درباره سفرهای استانی و عملکرد دولت در حوزه دیپلماسی هم بیش از آنکه سوالی در این حوزه ها باشد تعریف و تمجید از عملکرد دولت بود.

سهم سنگین رسانه های حامی دولت در نشست خبری رئیسی/سوالات هدفمند، پاسخ ها تکراری!

پاسخ های تکراری و مبهم

در بخش پاسخ ها هم رئیس جمهور در اکثر موارد با توضیحاتی کلی از کنار سوالاتی مهم چون برجام و مشارکت حداکثری در انتخابات عبور کرد. و در موضوع پول های بلوکه شده ایران در ژاپن هم پاسخ رئیس جمهور تعجب برانگیز شد.

از دیگر نکات برجسته در نشست خبری رئیس جمهور آن بود که رئیس جمهور در این نشست هیچ خبر جدیدی برای مردم نداشت و حتی در بخش اظهارنظرها هم بیشتر تکرار مواضع پیشین او در حوزه های سیاسی و اقتصادی و ...بود.

در جدول زیر به سوالات مطرح شده در این نشست، اسامی رسانه ها و گرایش های آنها اشاره شده است؛

ردیف

اسم رسانه

گرایش سیاسی

سوال رسانه

۱

روزنامه جوان

حامی دولت /اصولگرا

*عملکرد دولت در حوزه اقتصادی و سانسور این عملکرد توسط برخی رسانه‌ها و منتقدان اصلاح‌طلب

۲

خبرگزاری ایرنا

حامی دولت /اصولگرا

*دولت شما از جمله دولت هایی است که به سفرهای استانی اهتمام جدی دارد اما برخی بر این باورند که می‌شود از مرکز و ستاد و به صورت کارتابلی و با نظرسنجی چشمی کشور را اداره کرد و سفرهای استانی را در دوره مدیریت خودشان جدی نمی‌گرفتند. تجربه دوساله شما در رابطه با سفرها و دستاوردهای آن چیست و آیا این روند را ادامه خواهید داد؟

۳

روزنامه شرق

منتقد دولت /اصلاح طلب

*در دولت شما از مدیران جناحی از جمله امام صادقی‌ها و پایداری‌ها استفاده شده است و آن‌ها نتوانسته‌اند بحران را کنترل کنند و همچنین باعث دو قطبی سازی و ایجاد التهاب در جامعه شده‌اند، در زمان انتخابات دختر شما گفته بود که پدر من قرار نیست دیوار بکشد بلکه قرار است پل بسازد، امروز به زعم دخترتان پل ساخته‌اید یا دیوار؟

۴

خبرگزاری فارس

حامی دولت /اصولگرا

با توجه به اغتشاشات سال گذشته و رفتارهای مجرمانه برخی اساتید و سوءاستفاده از محیط دانشگاه و پنهان شدن پشت ادعای آزادی بیان توقع می‌رفت که دولت برخوردی داشته باشد اما شما در امتداد بخشنامه عفو رهبری برخورد جدی نداشتید و تنها اخیرا یکی دو مورد را شاهد بودیم که مشخص نشد این کار به خاطر مسائل علمی و یا سیاسی است؛ برنامه دولت برای تضمین محیط علمی دانشگاه چیست؟

۵

خبرنگار صداوسیما

حامی دولت /اصولگرا

برنامه دولت برای توزیع عادلانه‌تر یارانه و رفع خط فقر مطلق و افزایش سطح دهک‌های درآمدی پایین در یکسال آینده چیست؟

۶

روزنامه کیهان

حامی دولت /اصولگرا

*درباره عصبانیت آمریکا، متحدان و برخی غرب گرایان داخلی از موفقیت‌های ملموس دولت سیزدهم و علت این موفقیت.

۷

خبرگزاری میزان

حامی دولت /اصولگرا

*برنامه دولت در مبارزه با فساد.

۸

روزنامه همشهری

حامی دولت /اصولگرا

* شما در دو سال گذشته در چند اجلاس بین‌المللی شرکت کردید که قطعا آثار و برکات زیادی دارد منتهی سوال این است که کی مردم ایران می‌توانند این آثار را به صورت ملموس در سفره خود حس کنند؟

۹

خبرگزاری مهر

حامی دولت /اصولگرا

*تمهیدات و برنامه‌های دولت برای افزایش سرانه مطالعه و کاهش قیمت کتاب و همچنین حفظ و توسعه سبد فرهنگی خانوارهای ایرانی با توجه به اینکه در سال‌های اخیر قیمت کتاب افزایش چند برابری و سرسام آوری داشته و عملاً تهیه کتاب برای بخش‌های مختلفی از جامعه از جمله جوانان و دانشجویان دچار سختی بود و اخیراً مقام معظم رهبری هم در این خصوص نکاتی را بیان فرمودند، چیست؟

۱۰

آرمان امروز

منتقد دولت /اصلاح طلب

*چند ماه دیگر تا برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم باقی مانده است و مقام معظم رهبری بارها به این موضوع اشاره داشتند. برنامه دولت برای افزایش مشارکت حداکثری در انتخابات پیش‌رو چیست؟

۱۱

خبرگزاری خبرآنلاین

منتقد دولت /مستقل

چرا تاکنون از طرف شما یا مقامات دولت پاسخ دقیقی به این‌که چرا برجام احیا نشد، داده نشده است؟

۱۲

خبرگزاری برنا

حامی دولت /اصولگرا

*در زمان ناآرامی‌ها محدودیت‌هایی برای برخی پیام رسان‌ها ایجاد شده بود و حالا که این موضوع برطرف شده است برنامه دولت برای این پیام رسان‌ها و به طور کلی وضعیت اینترنت و فضای مجازی چیست؟

۱۳

خبرگزاری ایکنا

حامی دولت/اصولگرا

*پشت‌پرده اهانت به قرآن و تکرار آن از سوی اتباع کشورهای اروپایی از حمله سوئد و واکنش احتمالی ایران به این موضوع.

۱۴

شبکه العراقیه عراق

رسانه عراقی

*درباره مشارکت ایران با عراق در تامین امکانات برای زائران مراسم راه‌پیمایی اربعین حسینی

۱۵

راشا تودی

رسانه روسی

*برخی نقش بریکس و شانگهای را برای فرار از تحریم کمرنگ می‌دانند و معتقدند که برای رفع مشکلات باید با آمریکا و چند کشور غربی ارتباط برقرار کرد. نظر شما درباره این اظهار نظرات چیست؟

۱۶

آساهی ژاپن

رسانه ژاپنی

*برنامه دولت برای آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در ژاپن و سفر به توکیو

۱۷

المیادین لبنان

رسانه لبنانی

*دو روز قبل در مراسم افتتاح فاز ۱۱ پارس جنوبی حضور داشتم، برای من به عنوان یک خارجی باورنکردنی بود و مبهوت شدم، برایم سوال شد که آمریکا که می‌گوید ایران را تحریم کردم، پس این تحریم‌ها کجاست! فشارهایی که غربی‌ها به ایران می‌آورند کجاست! چطور ایران موفق شد تو این همه تحریم این کار بزرگ رو انجام دهد؟

*درباره تحرکات مرزی عراق و سوریه و رویکرد ایران و محور مقاومت 

۱۸

خبرگزاری فرانسه

رسانه فرانسوی

*برنامه‌ها و اقدامات عملی دولت سیزدهم درباره بحران آب

۲۷۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1807418

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =