عیسی کلانتری: اسمش شده دریاچه نمک نه دریاچه ارومیه/ به آقای مخبر پیغام دادم این مدیریت، دریاچه را خشک می‌کند/ میلیون‌ها نفر آواره می‌شوند

عیسی کلانتری می‌گوید: در دریاچه دیگر آبی به آن صورت وجود ندارد، تا جایی که من اطلاع دارم، غلظت نمک در آن قسمتی هم که آب هست، به بالای ۵۰ درصد رسیده است. کلا کمتر از ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون مترمکعب  آب باقیمانده که آن هم آبی محسوب نمی‌شود و آب و نمک کامل است. تا آخر شهریور هم همین میزان تبخیر می‌شود و آبی نمی‌ماند، درواقع چیزی که می‌ماند اسمش می‌شود دریاچه سابق ارومیه.

مستوره برادران نصیری: شاید سِر شده‌ایم،‌ یا شاید «آن‌قدر عزا بر سرمان ریخته...» که دیگر خشک شدن دریاچه ارومیه مثل گذشته دغدغه‌مان نباشد، اما اگر پای صحبت‌های عیسی کلانتری بنشینید، هم بی‌حسی‌تان تمام می‌شود و هم «فرصت زاری» پیدا می‌کنید.

او که پیش از این در گفت‌وگویی مفصل با خبرآنلاین، گفته بود: «دریاچه خشک شود، گرد و غبار نمکی آن تا ۴۰۰ کیلومتر خواهد رفت، اگر دریاچه خشک شود به مرور مردم باید تبریز را تخلیه کنند، چراکه بیش از ۱۰ سال نمی‌توانند غبار نمکی را تحمل کنند، جابه‌جایی شهر تبریز شاید ۵۰۰ میلیارد دلار پول بخواهد.» حالا وقتی از حال دریاچه ارومیه از او می‌پرسم، می‌گوید:« دریاچه سابق ارومیه.»

رئیس سابق سازمان حفاظت از محیط زیست و دبیر سابق ستاد احیای دریاچه ارومیه دیگر چندان به احیای دریاچه امیدی ندارد. دلایلش را در گفت‌وگوی پیش‌رو با خبرآنلاین توضیح داده است.

عیسی کلانتری: اسمش شده دریاچه نمک نه دریاچه ارومیه/ به آقای مخبر پیغام دادم این مدیریت، دریاچه را خشک می‌کند/ میلیون‌ها نفر آواره می‌شوند

آقای کلانتری از دریاچه ارومیه چه خبر؟

دیگر نمی‌شود اسمش را گذاشت دریاچه، اسمش را می‌شود گذاشت دریاچه نمک،‌ آب و نمک.

چرا؟

در دریاچه دیگر آبی به آن صورت وجود ندارد، تا جایی که من اطلاع دارم، غلظت نمک در آن قسمتی هم که آب هست، به بالای ۵۰ درصد رسیده است. کلا کمتر از ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب باقیمانده که آن هم آبی محسوب نمی‌شود و آب و نمک کامل است. تا آخر شهریور هم همین میزان تبخیر می‌شود و آبی نمی‌ماند، درواقع چیزی که می‌ماند اسمش می‌شود دریاچه سابق ارومیه.

چه شد که سرنوشت دریاچه ارومیه به اینجا رسید؟

حق‌آبه دریاچه در دو سال اخیر پرداخت نشده است. دو سال است که دریاچه رها شده،‌ ببینید آنجا سالانه ۷۵ سانتی‌متر تبخیر دارد، دو سال هم که آبی به آن اضافه نشده،‌ در واقع حدود یک و نیم متر آب از بین رفته، پس دیگر چیزی نمانده است.

چند ماه پیش با شما گفت‌وگویی داشتیم و آنجا گفتید که می‌خواهید با آقای مخبر، معاون رئیس‌جمهور درباره دریاچه ارومیه و وضعیتی که دارد، صحبت کنید و هشدار بدهید که دریاچه در حال نابودی است، توانستید با ایشان صحبت کنید؟

نه نتوانستم با آقای مخبر صحبت کنم اما از طریق یکی از همکاران سابق ما در وزارت‌خانه که باجناق ایشان بود، پیغام دادم که این وضعیت مدیریت، دریاچه را خشک می‌کند. البته نمی‌دانم پیغام من به ایشان رسید یا نه.

عیسی کلانتری: اسمش شده دریاچه نمک نه دریاچه ارومیه/ به آقای مخبر پیغام دادم این مدیریت، دریاچه را خشک می‌کند/ میلیون‌ها نفر آواره می‌شوند

کدام وضع مدیریت؟ چه باید می‌کردند؟

برای دریاچه باید جنگید، آب دریاچه را طی سال‌های اخیر قطره قطره جمع می‌کردیم، شما فکر کنید شهرداری تبریز کنار فرودگاه این شهر دریاچه‌ای را درست کرده بود که حدود ۳۰۰ هزار متر مکعب آب نیاز داشت،‌ ۵ سال دنبال این آب بود و حاضر نشدیم حتی یک قطره آب بدهیم،‌ چون حاضر نبودیم آب دریاچه در جایی دیگر استفاده شود، ولی خب ۹۰ درصد از آب دریاچه ارومیه که از آذربایجان غربی می‌آید، ده درصد از آذربایجان شرقی می‌آید، احتمالا آن ۹۰ درصد به دریاچه نرسیده و جای دیگه مصرف شده، وزارت نیرو هم خست به خرج داده و وضع به اینجا رسیده است.

چه کسی مانع آن سهم ۹۰ درصدی دریاچه می‌شود؟

ببیند مساله اینجاست که استاندار یا نمایندگاه آذریابجان غربی، دغدغه دریاچه را ندارند، ترجیح می‌دهند مردم استان‌شان را راضی نگه دارند و به دریاچه کاری ندارند. احیای دریاچه هرگز اولویت نمایندگان آذزبایجان غربی در مجلس نبوده تا برایش بجنگند. حتی اولویت مردم آذربایجان غربی هم نیست، برای مردم آذربایجان شرقی چرا، قطعا اولویت دارد. دولت هم کلا موضوع را رها کرده و دریاچه‌ای که بی‌صاحب شده باشد، خشک می‌شود.

با وجود همه مسائلی که مطرح کردید،‌ اما اگر سراغ منتقدان شما و عملکرد دولت دوازدهم در این حوزه برویم، پاسخ آنها هم این است که تا پیش از دولت سیزدهم، مساله احیای دریاچه ارومیه رها شده بود و ستاد احیا که زیر نظر شما بود، بودجه‌ هنگفتی را صرف کرد و به نتیجه هم نرسید. پاسخ شما به این انتقادات چیست؟

ببینید قرار بود دریاچه بین سال‌های ۱۴۰۹ تا ۱۴۱۱ در صورت اجرایی شدن همه برنامه‌هایی که تعریف و مصوب شده بود،‌ ۱۵ میلیارد مترمکعب آب داشته باشد.

پول‌هایی که گفته می‌شود خرج شده، ربطی به ستاد احیای دریاچه ارومیه نداشت و در وزارت‌خانه‌ها هزینه شده است، ۸۳ درصد از بودجه مصوب برای احیا را وزارت نیرو گرفته بود تا به قرارگاه بدهد برای حفر تونلی که آب را از رودخانه زاب به دریاچه بیاورد. ۵۰۰ میلیون دلار به قرارگاه بابت این موضوع داده شد و حدود ۱۰۲۰ میلیارد تومان هم بعدتر اختصاص یافت.

۱۴درصد از بودجه هم به وزارت جهاد کشاورزی داده شد برای صرفه‌جویی در ۴۰ درصد اب مصرفی از رودخانه با آبیاری تحت فشار و سازه‌ها مربوطه و اقداماتی از این دست. دو درصد هم به سازمان محیط زیست داده شد، نیم‌درصد هم به دانشگاه صنعتی شریف داده شد و استانداری‌ها برای کارهای برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی و از این قبیل کارها. یعنی بودجه ستاد کمتر از نیم‌درصد بوده ، ۴ دهم درصد بوده بودجه‌ای که از سوی ستاد احیا هزینه شده، پس ۹۹.۵ درصدش توسط دستگاه‌های اجرایی هزینه شده است. با این برنامه و هزینه‌ها قرار بود تا حدودا سال ۱۴۱۰ دریاچه احیا شود، اگر همین برنامه و هزینه‌ها نمی‌شد که تا سال ۱۵۰۰ هم دریاچه احیا نمی‌شد.

کدام برنامه‌ها و مصوبه‌ها دقیقا اجرا شد؟

تونل زاب، ساخت تصفیه‌خانه‌های تبریز و ارومیه و شهرهای دیگر، لایروبی کانال‌ها و ..همه این‌ها انجام شد، اگر انجام نمی‌شد که اصلا آبی برای دریاچه جمع نمی‌شد. در واقع همه این کارهای سخت‌افزاری برای تامین آب دریاچه انجام شد، فقط مانده بود گرفتن حق‌آبه از وزارت نیرو و تخصیص آب به دریاچه،‌همین تنها کاری بود که آقایان باید انجام می‌دادند که انجام ندادند.

عیسی کلانتری: اسمش شده دریاچه نمک نه دریاچه ارومیه/ به آقای مخبر پیغام دادم این مدیریت، دریاچه را خشک می‌کند/ میلیون‌ها نفر آواره می‌شوند

مشکل و مقاومت اصلی از کجا شکل می‌گیرد؟

ساختار مدیریت آب کشور غلط است، بر مبنای قانون مصوب ۱۳۶۱ همه اختیارات آب کشور دست وزیر نیرو است. یعنی مساله آب کشور که یک مساله زیربنایی و بسیار مهم است فقط دست یک نفر است، وزیر نیرو، حالا اگر این وزیر نیرو هم فرد ضعیفی باشد دربرابر خواسته‌های نمایندگان مجلس همین مسائل پیش می‌آید.

خب معمولا وزارت نیرو نسبت به تخصیص آب مقاومت می‌کند؛ دلیلش هم این است که می‌گوید مالکیت دریاچه با سازمان محیط زیست است، پس مشکلات این سازمان به من ربطی ندارد و من باید کار خودم را انجام بدهم، مقاومت می‌کند چون باید جواب مردم و نمایندگان مردم در مجلس را بدهد.

اتفاقا آقای سلاجقه، رئیس سازمان محیط زیست کشور، همین چند روز پیش اعلام کرد که خبری از مرگ دریاچه نیست، و شما تاکید می‌کنید که دریاچه در حال خشک شدن است،‌ کدام حرف درست است؟

ببینید من نمی‌گویم دریاچه را نمی‌شود احیا کرد و دیگر تمام شده، حرف من این است که دریاچه ارومیه با این روندی که طی این دو سال داشته،‌ مسلما خشک می‌شود، دولت باید حداقل تا دو سال آینده، ۲ میلیارد مترمکعب آب در دریاچه رها کند. اگر۶۰۰ میلیون متر مکعب از زاب آب به دریاچه برسد، و با در نظر گرفتن بارندگی‌ها می‌توان امیدوار بود که دریاچه نمی‌میرد، اما همین حالا بروید از نزدیک ببینید، فقط آب و نمک داریم، درباره کره مریخ که حرف نمی‌زنیم، هر کسی می‌تواند برود و ببیند دریاچه چه خبر است، بروید آنجا می‌بینید کلا کمتر از ۳۰۰ کیلومتر از دریاچه آب و نمک دارد. حالا آقای سلاجقه هرچه می‌خواهد بگوید.

چه چیز باعث می‌شود درباره سرنوشت دریاچه ارومیه واقعا نگران باشیم؟

دریاچه ارومیه یعنی سرنوشت میلیون‌ها نفر از مردم منطقه، نباید از دریاچه‌ای که سرنوشتش می‌تواند میلیون‌ها نفر را آواره کند، مثل آب خوردن بگذریم. دغدغه و حرف من این است.

بیشتر بخوانید:

با خشکی دریاچه ارومیه فشار خون مردم منطقه یک‌دهم بالا رفت/ خاتمی به من گفت کاسه داغ‌تر از آش هستی/ مردم را علیه ما شوراندند

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1808351

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 39
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • . IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  45 4
  خداحافظ دریاچه ارومیه
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  38 5
  چیزی به خشک شدن کامل نمونده
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  51 2
  همه تقصیر دارند حتی اونهایی که امروز خودشون رو جای مطالبه گر جا میزنن
 • Gader IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  19 57
  همه ما با آقای کلانتری موافقیم ایشون باید برای رفع مشکلات دریاچه ملاقات رهبری داشته باشند فقط ایشون درد مملکت را حس می‌کنند باید مستقیم از رهبری این موضوع حل شود و لا غیر
  • تبریزی US ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
   2 7
   بهترین حالت ملاقات رهبری و دستور مستقیم ایشون برای انتقال آب از رود ارس و دریای خزر و خلیج فارس هست.
 • . US ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  30 10
  مخبر؟........
  • غلامعباس رامین GB ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
   15 0
   این آقا که الان منتقددرجه بک شده خودش سالهای سال مسئول بوده اگراهل عمل بودوضعیت محیط زیست به اینروزنمی افتاد این آقا موجودی مغرورمتکبروخودبزرگ بین است که غیرازخودش هیچکسوقبول ندارددرحالیکه نتیجه کارهاواشتباهاتشوامروزهمه دارن میبینندوهمه ناراحتیش هم ازاینه که کنارگذاشتنش دردمحیط زیست هم بهانه است
 • رضا IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  10 34
  خوب الان بیان نمک دریاچه تخلیه کنند تا در سال‌های بعد که آبگیری شد بشه ماهی پرورش داد
  • امیر IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
   7 1
   رضای عزیز تو دیگه رسما تعطیل هستیا
 • . IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  8 3
  عجبببببب
 • حسین IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  49 4
  نوشدارو بعد از مرگ سهراب مثل جنگ ایران رو روس در دوره قاجار اینبار هم آذربایجان در برابر خشک شدن دریاچه ارومیه تنها مانده است یار و یاوری ندارد استاندار بومی ندارد که دلسوز باشد مسئولین هم به فکر ست و مقامشان هستند
  • ی م IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
   3 8
   کار رو باید بدی دست کاردان رهبری باید در این خصوص راسا به سپاه پاسداران اختیارتام داده تا نسبت به احیای دریاچه اقدام کنند ولا غیر
 • CY ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  5 7
  کلانتری جان! این دولت تنها دو سال است که دریاچه را تحویل گرفته. شما که 8 سال دریاچه در دستان شما بود چرا نتوانستید آن را احیاء کنید؟
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  9 1
  آقای کلانتری به کی گفتی؟ مخبر!؟ بخدا قسم اگه مخبر فرق دریاچه و دریا و اقیانوس رو بدونه!! ایشون فرق حوض و استخر رو نمیدونه! برو خد پدر بیامرز!!
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  1 4
  چه شد به این روز افتاد عریان تنها یک دلیل دارد نیاریدن باران که باعث آن عدم رعایت حجاب در آذربایجان شرقی و غربی است و الا مدیریت که مشکلی ندارد
 • ذکریا DE ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  2 2
  به هر حال اینگونه موارد شاخص دستاورد هستند نه گفتار درمانی و وعده و وعید.
 • محمود IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  3 3
  هیچ اتفاقی نمی افته . ما اینجا هستیم و دریاچه هم خشک بشه هیچ چی نمیشه فقط یک عده میخوان به اسم دریاچه بودجه چند هزار میلیاردی بگیرن و نوش جون کنن. مگه دریاچه اورال خشک شد اتفاقی افتا . پس دریچه ارومیه هم بزارید خشک بشه از دست این همه وعده وعید الکی راحت بشیم. ما هم در تبریز هستیم و کوچ نمیکنیم
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  2 5
  من به این دولت امیدوارم!!! می دانم تخریبی بیشتر از احمدی نژاد برجای خواهد گذاشت!!
 • ناصر IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  4 0
  این پل شوم را حذف کنید و چاههای بی مجوز را پر کنید ،چرا هر امری را باید به اجبار برسد بعد اجرا کنید؟ مدیریت یعنی پیشگیری، مدیریت یعنی گوش شنوا داشتن و نقد شنیدن،دلخوش به معادن و ...زیر دریاچه نباشید،که سلامت شهروندان از همه چیز مهمتر است.
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  8 0
  انگار من رئیس ستاد احیای دریاچه بودم و الان وضعیت اینطور شده، آقای کلانتری مرد حسابی نزدیک به 9 سال رئیس ستاد احیا بودی، با اون همه اعتبارات، چکار مردی که الان اینگونه حرف میزنی. وزیر کشاورزی هم بودی، همینطور بودی، سال 79 بلافاصله بعد از ادغام وزارتین جهاد سازندگی و کشاورزی شدی منتقد تمام کارهایی که قبلا مسوولش بودی آفرین به این نوع رویکرد
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  5 0
  آقای عیسی کلانتری چندین سال در سمتهای متفاوت محیط زیست و کشاورزی و غیره بودید؟ بیشتر از ۱۶ سال حداقل سمت داشتید چیکار میکردید ؟ چه برای ارومیه کردید؟ الان دارید سخنوری میکنید حداقل یکی از کار های نتیجه بخش خود را بفرمایید
 • حفره IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  1 0
  اساسا مشکل دریاچه ارومیه از زمان احداث جاده شروع شد وزن سازه مربوط به این جاده باعث شکستن لایه های زیرین دریاچه و نشست آب به لایه های زیر زمینی شد. تا حفره های ایجاد شده مسدود نشه فایده ندارد. حالا از عالم و آدم بشین انتقاد کن
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  1 0
  ایشون طرز نشستن رو یاد گرفتن؟
 • اکبر IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  3 2
  اگر این دریاچه نزدیک تهران بود باز واقعا این وضعیت رو داشت
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  3 1
  دلم از دیدن تصاویر این دریاچه به شدت می گیرد. چه بر سر کشورمان آوردید ای بیسوادان؟
 • ناشناس IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  4 1
  خودت از مسببین خشکی این دریاچه هستی حالا به دیگران نسبت میدی خجالت هم خوب چیزیه اگه مردم برند روزنامه های ده سال اول انقلاب را بخونند میفهند چه بی سوادهای بی وطنی مدیر و وزیر و سفیر و نماینده مجلس بودند
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  3 3
  سیاست تهران کلا براین است که دریاچه خشک شود
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  2 0
  درود بر شما که واقعیت ها را میگی لعنت خدا بر کسانی که حقوق میگیرن وظلم میکنن ودرود بر خبرنگاران آزاد وفهیم که بنده پول نمیشوند واقعیت را انعکاس میدهند کاش سازمان آب را جمع میکردند که بدبخت کشاورز را آدرس میدهند وآب توسط دستگاه قضایی پرمیشود خدا هدایت کند گمراهان وظالمین را
 • حمید IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  1 2
  تا دیر نشده آب خلیج فارس رو از بندر عباس و بندر خرمشهر با قطارهای باری به تبریز و ارومیه برسونین. خطوط لوله نداریم که اب شور رو به دریاچه ارومیه برسونیم ولی تنها وسیله خوبی که داریم قطارهای باری و خطوط ریلی هستن که بایستی از تنها داشته خودمون به بهترین وجه ممکن استفاده کنیم. تنها راه نجات دریاچه ارومیه همینه.
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  7 0
  جالبه از این آقا باید سوال کرد خودت چکار کردی؟ اتفاقا عامل اصلی این وضع شما هستید طلب کار هم شدی؟
 • ح.د FI ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  1 0
  همه عالم و ادم میدونن که دریاچه بزرگ و عزیز ارومیه در خطر بزرگی است اما با این و ان را مقصر کردن ان هم زمان نزدیک به انتخابات اصلا کاری درستی نیست و بهتر نشان دادن راه حل و کمک به مشکل دریاچه و مشکلات کوچک و بزرگتر کشور است.ممنون
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  2 1
  بفکر شمال ایران باشید که با ساخت استخر های بیشمار بزودی به خشکسالی نزدیک میشه
 • ا IR ۱۴:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  3 0
  قای کلانتری ۲۰ سال پیش باید به فکر دریاچه می بودی
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  5 0
  ای بابا... مگه حسن کلیدساز تو انتخابات سال 96 نگفت پانزده میلیون ایرانی را از گردوغبار نمکی نجات دادم 🤮🤮🤮🤮🤮🗝️🗝️🗝️🗝️🗝️🌶️🌶️🌶️🌶️🌶️🌶️🤣🤣🤣😏😏😏😝😝😝😝😝😝😝
 • عبدالمجیدفروزش IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  6 0
  عیسی خان چرا زمانی که مرحوم موسی اخویتان ساخت پل تبریز به ارومیه را رسالت ملی خودش میدانست زبان نداشتی که بگویی در یک حوض ملی بلکه جهانی ، هزاران کمپرسی خاک و سازه را تخلیه نمی کنند،حالا زبان در آوردید، آنموقع که می گفتیم ما را نابلد می گفتند اما اگر کاره ای بودم بر مزار آن مرحوم و نیز برای فروزش وزیر جهاد وقت، مبدع فضای سبز حرم تا حرم و هدردادن منابع ملی دادگاهی تشکیل میدادم تا عبرت همه بیسوادان احساسی غیر فنی شود.
 • امیر IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  3 0
  کل ایران خشک کردن ایران نابود شد
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۰
  1 2
  دریای خزر هم اوضاع خوبی ندارد عده ای کمر به حذف نام ایران از نقشه زمین بستن
 • IQ ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۱
  3 2
  عیسی کلانتری! واقعا این فرد از محیط زیست چیزی می فهمد! مثل همتی است که کوتاهی مدیریتی داشته اما الان زبانش دراز است.
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۱
  5 0
  بزرگوار حداقل 20 سال سمت معاون رئیس جمهور و وزیر و رئیس سازمان محیط زیست (تو دولت های هاشمی و خاتمی و روحانی) داشته. الان شدن طلبکار