واکنش روسیه به ارسال مهمات اورانیوم ضعیف شده به اوکراین

ایرنا نوشت: سفارت روسیه در ایالات متحده بامداد پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای تصمیم واشنگتن برای ارسال مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده به اوکراین را غیرانسانی خواند.

در بیانیه سفارت روسیه که آن را در کانال رسمی خود در تلگرام منتشر کرد، آمده است: تصمیم دولت ایالات متحده برای ارسال مهمات حاوی اورانیوم ضعیف شده به کی‌یف نشانه آشکاری از رویکرد غیرانسانی واشنگتن است.

این بیانیه می‌افزاید: بدیهی است که ایده تحمیل یک شکست استراتژیک به روسیه، آنچنان بر ذهنیت مقامات ایالات متحده مستولی شده است که در این راه، نه تنها آماده هستند تا آخرین سرباز اوکراینی این جنگ را ادامه دهند بلکه حتی حاضرند نسل‌های آینده را نیز قربانی کنند.

در ادامه این بیانیه با اشاره به اینکه ایالات متحده به عمد سلاح‌هایی با اثرات غیرقابل تشخیص را به اوکراین ارسال می‌کند که کاملا از عواقب مخرب آنها آگاه است، آمده است: انفجار چنین مهماتی منجر به تشکیل یک ابر رادیواکتیو متحرک می‌شود. تجمع ذرات کوچک اورانیوم معلق در این ابر رادیواکتیو در مجاری تنفسی، ریه‌ها، مری، کلیه‌ها و کبد انسان باعث ایجاد سرطان و اختلال در عملکرد کل ارگانیسم بدن فرد می‌شود و کافی است نگاهی به ردپای اورانیوم (مهمات) آمریکایی‌ها در عراق و بالکان بیندازیم، جایی که هزاران غیرنظامی از تومورهای سرطانی رنج می‌برند.

این بیانیه می‌افزاید: ایالات متحده با ارسال این مهمات برای مقامات اوکراینی، دست به خودفریبی می‌زند و از پذیرش شکست به اصطلاح ضد حمله نیروهای مسلح اوکراین امتناع می‌ورزد.

این بیانیه با تاکید بر اینکه روند عملیات ویژه نظامی حتی با ارسال این مهمات تغییر نخواهد کرد و ارتش روسیه به انهدام تسلیحات ارسال شده از سوی غرب به رژیم زلنسکی ادامه خواهد داد، می‌افزاید: دولت ایالات متحده نیز در این میان چهره واقعی خود را آشکار می‌کند، چهره‌ای که نه‌تنها نسبت به وضعیت کنونی اوکراین بلکه نسبت به آینده این کشور و همسایگان اروپایی آن عمیقاً بی‌تفاوت است.

به گزارش ایرنا، پنتاگون روز چهارشنبه اعلام کرد: ایالات متحده آمریکا به عنوان بخشی از بسته کمکی جدید ۱۷۵ میلیون دلاری، به اوکراین گلوله های تانک حاوی اورانیوم ضعیف شده می دهد.

پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که دولت جو بایدن برای اولین بار مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده به اوکراین خواهد داد.

پنتاگون افزود:ما در پاییز امسال ۳۱ تانک آبرامز را به اوکراین تحویل خواهیم داد و زمان آن هنوز تعیین نشده است. ما مقداری مهمات اورانیوم ضعیف شده را که نیاز ۳۱ تانک آبرامز را برآورده می کند، به اوکراین عرضه خواهیم کرد.

وزارت دفاع آمریکا اضافه کرد: ما تصمیم گرفتیم گلوله های اورانیوم ضعیف شده را هم اکنون ارسال کنیم تا به محض تحویل تانک های آبرامز، اوکراین از آنها استفاده کند.

انگلیس چند ماه پیش تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده به اوکراین فرستاد اما این اولین باری است که آمریکا مبادرت به چنین اقدامی می‌کند و احتمالا جنجال‌برانگیز خواهد شد.

آمریکا پیش از این در یک اقدام جنجالی دیگر بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین داده بود.

استفاده از مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده یکی از مسائل جنجال‌برانگیز است و مخالفان آن از جمله «ائتلاف بین‌المللی منع تسلیحات اورانیومی» می‌گوید که این سلاح‌ها، خطرناک بوده و باعث ابتلا به سرطان یا تولد کودکان معلول می‌شود.

اورانیوم ضعیف‌شده یکی از محصولات فرعی اورانیوم غنی‌شده است که استفاده آن در مهمات باعث نفوذ آسان در خودروهای زرهی و ایجاد ابرای از غبار و فلز می‌شود.

آمریکا در جنگ‌های خلیج فارس در سال های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۳ بطور گسترده از مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده استفاده کرد. ناتو نیز در سال ۱۹۹۹ در بمباران یوگسلاوی سابق از این سلاح‌های استفاده کرد.

تجارب جنگی نشان داده‌است که همانند بمب‌های خوشه‌ای، مهمات حاوی اورانیوم با غنای کم نیز بیش از نظامیان از بین مردم عادی قربانی می‌گیرد.

به گفته دولت عراق، در سال ۲۰۰۵، میانگین ابتلاء به سرطان در این کشور به دلیل استفاده از گلوله‌های [حاوی] اورانیوم ضعیف شده از ۴۰ به یک هزار و ۶۰۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافته‌است. بغداد به همین دلیل از آمریکا در سال ۲۰۲۲ شکایت کرد و غرامت خواست.

نیمه فروردین ماه امسال، روزنامه «گاردین» در گزارشی به مطالعه‌ای بر اساس اطلاعات و داده‌های ارائه شده توسط پزشکان در عراق در مورد افزایش قابل توجه نرخ سرطان و نقایص مادرزادی پس از شروع بمباران آمریکا پرداخت و نوشت که حمله آمریکا به عراق در ۲۰ سال پیش، میراثی بدتر از بمباران هیروشیما با بمب هسته‌ای توسط آمریکا، برجای گذاشته‌است.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1810587

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =