جزئیات فرار نظامی انگلیسی متهم به جاسوسی برای ایران/ «دنیل عابد خلیفه» که بود و چگونه از زندان انگلیس فرار کرد؟

رسانه‌های انگلیسی ساعاتی قبل از فرار یک زندانی متهم به جاسوسی نظامی برای ایران خبر دادند. این نظامی ارتش انگلیس، متهم بوده اطلاعات حساس پرونده‌های پرسنلی کارکنان وزارت دفاع انگلستان را در اختیار ایران قرار داده است.

رسول سلیمی: دولت انگلیس در بیانیه‌های رسمی اعلام کرد یک نظامی سابق این کشور که قرار بوده در ارتباط با اتهاماتش در خصوص جاسوسی برای ایران مورد محاکمه قرار گیرد، از زندانی در لندن متواری شده است.

بنا به گزارش‌ها، این سرباز متهم به جاسوسی، در آشپزخانه زندان کار می‌کرد که ساعت ۷:۵۰ صبح روز چهارشنبه با لباس آشپزی فرار کرده است. گفته می‌شود که او با بستن خود با یک کمربند، به زیریک ون تحویل غذا، از زندان فرار کرده است.

رسانه‌های انگلیسی مدعی شدند «این سرباز پیشین بریتانیا که ۲۱ سال دارد، به اتهام جمع‌آوری اطلاعاتی که ممکن است توسط «دشمنان» مورد استفاده قرار بگیرد، زندانی شده بود.» آنها با نام‌بردن از ایران، اتهامات او را مرتبط با جاسوسی برای ایران عنوان کردند. شبکه خبری بی‌بی‌سی جهانی، روز پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲، در گزارشی نوشت تصور می‌شود واژه «دشمن» در اسناد قضایی پرونده عابد خلیفه، اشاره به جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

جزئیات اطلاعات درباره جاسوس ایران

نام این سرباز ارتش انگلیس، «دنیل عابد خلیفه» است که در سال ۲۰۱۹ به ارتش بریتانیا ملحق شد و در دفتر وزارت دفاع در شهر استنفورد مستقر بود. خلیفه نقش خود را در رسانه‌های اجتماعی به‌ عنوان یک متخصص کامپیوتر با مهارت‌هایی از جمله فناوری اطلاعات و مدیریت سیستم توصیف کرده بود.

رسانه‌ها گزارش دادند خلیفه، قبلاً در پادگانی متعلق به وزارت دفاع در شهر استافورد انگلستان مستقر بوده است. این پادگان مقر تیپ یکم ارتش سلطنتی انگلستان، آژانس دفاع الکترونیک، پایگاه مشترک فرماندهی تأمین تاکتیکی هلیکوپتر نیروی هوایی سلطنتی و محل استقرار گروه یکم دانشجویان نیروی هوایی است.

جزئیات فرار نظامی انگلیسی متهم به جاسوسی برای ایران/ «دنیل عابد خلیفه» که بود و چگونه از زندان انگلیس فرار کرد؟

بیشتر بخوانید:

فرار سرباز پیشین بریتانیا و متهم به جاسوسی برای ایران از زندانی در لندن

واکنش مجید تفرشی به ماجرای دنیل عابد خلیفه

به گزارش رویترز، خلیفه که در ماه مه، از ارتش اخراج شد، متهم است که در سال ۲۰۲۱ و در زمانی که در پادگانی در مرکز بریتانیا مستقر بود، اطلاعاتی را برای شخصی آماده می‌کرد که احتمالاً در حال آماده‌سازییک اقدام تروریستی بود.

طبق نوشته روزنامه گاردین خلیفه قرار بود در ماه نوامبر در دادگاه «وولویچکراون» محاکمه شود. او بعد از آنکه به اتهامات جداگانه‌ای دستگیر شده بود ژانویه سال گذشته به قید وثیقه از زندان آزاد شد.

عابد خلیفه همچنین متهم بوده در پایگاه نظامی محل خدمتش، بمب‌های ساختگی، کار گذاشته تا احتمالاً نقشه یک بمب‌گذاری واقعی را شبیه‌سازی کند. علاوه بر این، گفته می‌شود که خلیفه با دسترسی به پرونده سربازان ارتش، به اطلاعاتی از پرونده‌های پرسنل وزارت دفاع دسترسی پیدا کرده بود.

در جلسه اول دادگاه وی گفته شده که او در سال ۲۰۲۱ اطلاعات شخصی سربازان را از سیستم مدیریت مشترک کارکنان وزارت دفاع «جمع‌آوری» کرده تا این داده‌ها «احتمالاً توسط شخصی که آماده انجام یک عمل تروریستی می‌شود، استفاده شود».

احتمالات درباره خروج دنیل عابد خلیفه از انگلیس

مقامات انگلیس به رسانه‌ها گفتند تجربه نظامی خلیفه ممکن است به تلاش او برای فرار از دست پلیس کمک کند. «اسکاتلندیارد»هم گفته که او با کینگستون در جنوب غربی لندن و شمال غربی انگلستان ارتباط دارد، اما شکار برای پیداکردن او کل انگلستان را پوشش می‌دهد.

دومینیک مورفی، فرمانده مقابله با تروریسم پلیس هم تأیید کرد که تمام نیروهای پلیس و نقاط مرزی بریتانیا در جستجو برای یافتن این زندانی فراری هستند.

در همین حال، اتحادیه زندانبانان بریتانیا اعلام کرده که کم‌شدن بودجه دادگستری توسط دولت بر خدمات زندان‌ها تأثیر منفی داشته و باعث شده تعداد کمتری از کارکنان با تعداد بیشتری از زندانیان سروکار داشته باشند.رئیس این اتحادیه گفته است: «وندیورثیکی از بزرگ‌ترین زندان‌های کشور است که بیش از حد زندانی دارد و منابع و بودجه‌اش اندک است.»

حزب کارگر انگلیس نیز از دولت خواسته است توضیح دهد که چگونه این فرار رخ‌داده است. یک سخنگوی سازمان زندان‌ها گفت: "ما در حال همکاری با پلیس متروپولیتن برای دستگیری این زندانی هستیم و در حال تحقیق فوری در مورد چگونگی فرار او هستیم."

یک وزیر دولت روز پنجشنبه گفت که تحقیقات در مورد چگونگی فرار خلیفه و اینکه چرا او در یک مرکز امنیتی بالاتر نگهداری نمی‌شود، آغاز شده است. بی‌بی‌سی همچنین به نقل از یک بازپرس پیشین پلیس گزارش داده که احتمال زیاد عابد خلیفه تا این لحظه از کشور خارج و فرار خود را کامل کرده است.

چه آنکه، مجید تفرشی پژوهشگر و تاریخ‌دان معتقد است سال‌هاست به حکومت ایران خرده گرفته شده که درباره برخی متهمان امنیتی، ارتباط با کشورهای دشمن/ متخاصم، به‌خصوص بریتانیا، یاد شده است. حال آن که تهران و لندن روابط کامل دیپلماتیک دارند. حالا عین همین اطلاق رسماً توسط بریتانیا درباره ایران صورت‌گرفته که البته جدید هم نیست. در ۲۰ سال گذشته بارها در دستگیری‌های امنیتی اتباع بریتانیایی بعضاً به آنان اتهام همکاری با «دشمن» (ایران) عنوان شده. از جمله در سال ۲۰۰۸، یک مترجم ایرانی‌تبار در افغانستان با اسم جدیددنیل جیمز، به ارائه اطلاعات محرمانه به دشمن ایران متهم، دستگیر و محکوم شد.

۳۱۱۲۱۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1810860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =