" بکش اما خوشگلم کن" دیگر مختص خانمها نیست/ آمار مراجعه مردان به کلینیک های زیبایی 10برابر شد

همشهری نوشت:آمارهای غیررسمی نشان می‌دهد که گرایش مردها به انجام جراحی‌های زیبایی به‌خصوص جراحی بینی طی سال‌های اخیر 10برابر شده است.

نه‌تنها جراحی بینی بلکه خدمات زیبایی ساده‌تر و دم‌دست‌تر مثل بوتاکس، تزریق فیلر، تزریق چربی برای برجسته‌کردن گونه‌ها، لیزر پوست، لیزر مو، برداشت خال و زگیل، پاکسازی پوست و کاشت مو نیز در مردهای ایرانی افزایش چشمگیری پیدا کرده است. این را هم فعالان حوزه تأیید می‌کنند و هم مشاهدات میدانی در مراکز و کلینیک‌های زیبایی نشان می‌دهد. اینها در حالی اتفاق می‌افتد که اساسا در فرهنگ ایرانی ما، توجه مردان به زیبایی تعریف خاصی نداشت و این، نوعی نابهنجاری اجتماعی در میان آنها محسوب می‌شود.


ورود خانم‌ها ممنوع
تقریبا از هر 5‌نفر که برای انجام کارهای زیبایی به این مراکز مراجعه می‌کنند، 2نفر آقا هستند. بعضی از کلینیک‌های زیبایی نیز ویژه آقایان هستند و تنها خدمات زیبایی مردها را انجام می‌دهند. در خیابان و مترو و اتوبوس و تاکسی هم می‌توان مردان جوان زیر 40سال زیادی را دید که آثار انجام خدمات زیبایی در چهره آنها نمایان است؛ از جراحی بینی گرفته تا لیزر خط ریش و زاویه‌سازی فک و برجسته‌سازی گونه‌ها.

بازشدن پای آقایان به مراکز زیبایی
تا چند سال پیش، زنان بازار جراحی‌های زیبایی و خدمات زیبایی را در ایران قبضه کرده بودند و برای آقایان افت داشت که حتی برای جراحی بینی خود اقدام کنند. حالا اما تقریبا بیشتر خدمات زیبایی بین زنان و مردان مشترک است و مردها نسبت به قبل، توجه بسیار بیشتری به زیبایی صورت و بدن خود دارند.
متصدی یکی از مراکز زیبایی واقع در شمال تهران به همشهری می‌گوید: مراجعه آقایان به این مرکز بیشتر برای کاشت مو، بوتاکس، کاشت ریش و سبیل و زاویه صورت به‌خصوص زاویه فک است. او می‌گوید: گرایش آقایان به بوتاکس در سال‌های اخیر خیلی زیادشده و تفاوتی با آمار خانم‌ها ندارد، اما مراجعه آنها برای زاویه‌سازی صورت به‌خصوص زاویه فک اگر به اندازه خانم‌ها نباشد، کمتر از آنان نیست. بیشتر این افراد هم زیر 45سال دارند. او ادامه می‌دهد: آقایان برای تزریق ژل لب هم مراجعه می‌کنند اما آمارش در مقایسه با خانم‌ها به‌مراتب کمتر است.

پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی بین مردها
اگرچه آمار رسمی از تعداد دقیق مردانی که برای زیباترشدن عمل جراحی انجام می‌دهند در دسترس نیست، اما برخی آمارهای غیررسمی می‌گویند که جراحی زیبایی مردان در ایران طی ۵‌سال اخیر ۱۰برابر شده است. نظرسنجی‌ها از مطب‌های جراحان زیبایی و نیز مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که تقریبا از هر ۵نفری که برای جراحی بینی به پزشک مراجعه می‌کنند، دست‌کم 2نفر آقا هستند. در زمینه جراحی غیرپلاستیک هم آمار مراجعه مردها به کلینیک‌ها و مراکز زیبایی افزایش چشمگیری پیدا کرده است.
دکتر علیرضا صابری، فوق‌تخصص جراحی پلاستیک و دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در گفت‌وگو با همشهری و در پاسخ به این سؤال که مردها در ایران چند درصد از جامعه آماری جراحی‌های زیبایی را تشکیل می‌دهند و بیشتر سمت کدام عمل‌ها می‌روند، توضیح می‌دهد: حدود ۲۰درصد عمل‌های زیبایی در ایران مربوط به مردهاست. به‌گفته دکتر صابری، گرایش بیشتر مردها به عمل زیبایی صورت مثل لیفت صورت و لیفت پیشانی است و جراحی بینی و بعد از آن ژنیکوماستی است. ژنیکوماستی، یک بیماری رایج در مردان است که با بزرگ‌شدن بافت سینه همراه است.

" بکش اما خوشگلم کن" دیگر مختص خانمها نیست/ آمار مراجعه مردان به کلینیک های زیبایی 10برابر شد
گروه سنی مردان متقاضی عمل‌های زیبایی
این فوق‌تخصص جراحی پلاستیک درباره گروه سنی متقاضیان عمل‌های زیبایی در کشور می‌گوید: بیشتر مراجعان برای عمل زیبایی زیر ۳۰سال دارند ولی متأسفانه در افراد زیر ۲۰سال هم رو به افزایش است. دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با بیان اینکه افراد زیر ۲۰سال، بیشتر برای عمل‌های زیبایی بینی مراجعه می‌کنند، می‌گوید: البته پسرها بالای ۱۸سال و دخترها بالای ۱۶سال می‌توانند عمل زیبایی انجام دهند و مشکلی نیست اما بهتر است که در این سن به فکر تحصیل خود باشند تا عمل زیبایی. به‌گفته این
جراح زیبایی، مناسب‌ترین سن عمل بینی، بعد از ١٧سالگی است و زیر این سن جز در موارد ویژه به دلیل بدشکلی شدید بینی، بهتر است انجام نشود.

بالاترین گروه سنی که عمل زیبایی انجام می‌دهند
دکتر صابری درباره بالاترین گروه سنی که عمل زیبایی انجام می‌دهند و نوع عمل‌های این افراد می‌گوید: افراد ۵۰ تا ۶۰ساله طیفی از مراجعان عمل‌های زیبایی را تشکیل می‌دهند که بیشتر به عمل‌های جوان‌سازی صورت تمایل دارند عمل‌هایی مثل لیفت ابروها و پیشانی، زیباسازی پلک‌ها، رفع افتادگی پلک‌ها یا همان بلفاروپلاستی، لیفت صورت‌ و گردن و تزریق بوتاکس و فیلر و چربی. اینها بین مردان و زنان یکسان است.
23302

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1811486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =