حمله‌ معاون رئیسی به دولت حسن روحانی؛ همه راه‌ها به نیویورک، پاریس و لندن ختم نمی‌شوند

معاون پارلمانی رئیس جمهور با تشریح سیاست خارجی دولت ابراهیم رئیسی، اعلام کرد که همه راه‌ها به نیویورک، پاریس و لندن ختم نمی‌شوند.

اهم اظهارات سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور را به نقل از تسنیم بخوانید:

*آقای رئیسی نشان داد برخلاف گذشته که به‌گونه‌ای در حوزه سیاست خارجی عمل می‌شد که انگار همه راه‌ها به نیویورک، پاریس و لندن ختم می‌شود، راه‌های عزتمندانه‌ای برای دستیابی به منافع ملی وجود دارد.

*وقتی دولت سیزدهم در شهریور ۱۴۰۰ کار خود را آغاز کرد کشور با مشکلات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و دیپلماسی متعددی مواجه بود اما دولت بجای اینکه مدام از مشکلات بجامانده سخن بگوید و با بیان مطالب سستی مانند اینکه "ایرانی‌ها چیزی برای عرضه به دنیا جز قورمه‌سبزی و آبگوشت بزباش ندارند" ما می‌توانیم را خدشه‌دار کند،‌ یا با ادعای "نمی‌گذارند کارکنیم" فرافکنی کند، شبانه‌روز و بی‌وقفه مشغول کار بوده تا موانع بهبود شرایط وپیشرفت کشور را از سر راه بردارد، در ســال ۱۴۰۱ ، دولــت بعــد از تلاش گسترده بــرای حــل چالش‌های مزبــور و موفقیــت در واکسیناسـیون عمومـی و مدیریـت بحران‌های کسـری بودجـه، ناتـرازی انـرژی و کمبـود ذخایـر کالاهـای اساســی و احیای روابــط بــا کشــورهای همســایه و دوست و توســعه زیرســاخت‌های تحــول و پیشــرفت را بــه‌عنـوان یـک اولویـت در دسـتورکار قـرار داد و امروز که از آن شرایط دشوار عبور کرده‌ایم وقت آن است که به مردم گزارش داده شود که از چه وضعیت بغرنجی گذشته، چه خدماتی ارائه شده و چه برنامه‌هایی پیش روی داریم.

حسینی: قرآن‌سوزی مانع توسعه گرایش نسبت به اسلام و قرآن نیست / دولت سوئد به دنبال محدود و ممنوع کردن این حرکات است

حسینی: مقایسه بین آغاز فعالیت دولت و اکنون می تواند امیدبخش باشد / امیدواریم با افزایش درآمدهای کشور وضعیت مناسبی بر زندگی مردم حاکم شود

* این دولت بجای اینکه نهادهای انقلابی و حاکمیت را به ناحق مقصر جلوه دهد تا ناتوانی خود را توجیه کند و بدون ایجاد دوگانه ناصواب بین میدان و دیپلماسی و القای نادرست اینکه چاره‌ای جز کوتاه آمدن در مقابل غرب نداریم و نیز بدون اینکه همه چیز را به اراده و نگاه ترحم‌آمیز آمریکا و اروپا گره بزند، با اتخاذ سیاست متوازن سطح روابط و تعاملات سیاسی و اقتصادی کشور را با کشورهای همسایه و دوست افزایش داده است.

* از جمله دلایلی که در انتخابات سال ۹۸ و ۱۴۰۰ مشارکت مردم در حد انتظار نبود، این بود که مسئولین وقت حضور موثری در صحنه خدمت‌رسانی به مردم نداشته و مردم اقدام و اراده چندانی برای رفع مشکلات مشاهده نمی‌کردند لذا سرمایه اجتماعی آسیب دید که امروز وظیفه داریم با خدمت‌رسانی صادقانه و بی‌منت و الیته همراه با تبیین عالمانه و هنرمندانه اعتماد عمومی نسبت به نظام و مسئولان را ارتقا ببخشیم.

* دولت مردمی در راستای اصلاح رویکردها، مراقبت می‌کند مدیرانی که بکار گرفته می‌شوند از روحیه مردمی و جهادی برخوردار باشند و از هرگونه سوءاستفاده و رانت‌خواری مبری بوده و نگاهشان به دست‌اندازی و برخورداری از سفره انقلاب نباشد و دولتمردان مناصب را امانتی الهی بدانند که باید در قبال آن پاسخگو باشند.

* متاسفانه بخاطر روحیه رخوت و سستی که وجود داشت بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و صنعتی حتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد در جای‌جای کشور راکد و نیمه‌تمام باقی‌مانده بود و این دولت با هدف افزایش بهره‌وری، احیا و تکمیل این‌گونه طرح‌ها را در اولویت قرار داد چراکه تکمیل آنها ضمن اشتغالزایی، باعث رشد تولید و افزایش درآمد کشور نیز می‌شود.

* اگر دولت نگاه کوتاه‌مدت و مقطعی داشت چه بسا همه درآمدهای کشور را بین مردم توزیع می‌کرد تا هرچند بطور مقطعی محبوبیت کسب کند اما ضمن توجه به اقشار ضعیف و افزایش حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان،‌ سرمایه‌گذاری در طرح‌های پیشران و بزرگ اقتصادی از جمله فاز ۱۱ پارس جنوبی را انجام داد تا درآمد پایداری برای کشور ایجاد کند از این روی مقام معظم رهبری در بیانات اخیر خویش به این نکته مهم اشاره داشتند که این دولت آینده را قربانی نکرد.

*براساس اقدامات انجام شده نرخ بیکاری از بیش از ۹ درصد به ۸ درصد کاهش یافته است و این رقم برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقایسه با گذشته بیش از ۱۰ درصد رشد داشته است.

*در دوره قبل چاپ پول بدون پشتوانه باعث رشد نقدینگی و تورم شده بود که این موضوع در دوره کنونی به شدت تحت کنترل قرار گرفته است و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۱ با احتساب فروش نفت به ۴/۸ و بدون نفت به ۴/۵ رسیده است.

*در دوره‌ای بخاطر کمرنگ بودن روحیه انقلابی و عدم شناخت کافی درباره ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور حتی وزیر خارجه وقت مدعی بود که آمریکا در اندک مدتی می‌تواند تمام سیستم دفاعی کشور را از بین ببرد که رهبر حکیم انقلاب فرمودند بازدیدی از مراکز نظامی برای آقایان گذشته تا با توانمندی و اقتدار کشور آشنا شوند، و امروز بر مبنای شناخت از ظرفیت‌های کشور دیپلماسی اقتصادی بسیار فعال‌تر از گذشته است، امروز سفارتخانه‌ها، معرفی ظرفیت‌های اقتصادی کشور و جذب سرمایه‌گذاری خارجی را با جدیت پیگیری می‌کنند و با معرفی ظرفیت‌های صادرات خدمات فنی مهندسی در حوزه نفت، پالایشگاه، بندر و صنعت میلیون‌ها دلار درآمد برای کشور زمینه‌سازی شده است.

* رئیس جمهور در ۱۱ ماه اول فعالیت خود به ۳۱ استان سفر کرد که رکورد بی‌سابقه‌ای محسوب می‌شود و در این سفرها ضمن آشنایی با ظرفیت‌ها و مطالبات مردمی از نزدیک مسائل و مشکلات مناطق مختلف را مورد بررسی قرار داده و برای رفع نیازهای مردم تصمیم‌گیری شد. همچنین در ۱۹ سفر خارجی رئیس جمهور، ۱۶۳ سند همکاری به امضا رسید که روند اجرای آنها با جدیت و سرعت پیگیری می‌شود و دولت و شخص آیت‌الله رئیسی نشان داد برخلاف گذشته که به‌گونه‌ای در حوزه سیاست خارجی عمل می‌شد که انگار همه راه‌ها به نیویورک، پاریس و لندن ختم می‌شود، راه‌های عزتمندانه‌ای برای دستیابی به منافع ملی وجود دارد.

*دولت با تسهیل برخی فرایندها و اصلاح مقررات دست‌وپاگیر روند افزایش درآمدهای ارزی کشور و تامین ارز مورد نیاز صادرکنندگان را هموار کرده است و با اتخاذ سیاست دلارزدایی و کاهش وابستگی به دلار در تعاملات خارجی، باعث شده که کشورهای مهمی در جهان این سیاست را در پیش بگیرند و این ضربه سختی به پیکره اقتصادی آمریکا است و بی‌دلیل نیست که آمریکا از ملت ایران عصبانی است.

* سال اول که دولت آغاز بکار کرد با تجمعات و اعتراضات اقشار مختلف از جمله کارگران و معلمان مواجه بودیم و دولت حتی الامکان تلاش کرده مشکلات آنان را حل و فصل کند.

* در دوره گذشته به دانشگاه فرهنگیان اهمیت چندانی داده نمی شد و در مقطعی فردی را بر مسند آن قرار دادند که اعتقادی به این دانشگاه نداشت اما این دولت مصمم است جایگاه و نقش دانشگاه فرهنگیان را ارتقا دهد.

*تولید غلات در زمانی که امنیت غذایی در دنیا بخاطر جنگ اوکراین با چالش جدی مواجه شده بود مورد تاکید دولت قرار گرفت و بلافاصله خرید تضمینی محصولات کشاورزی بویژه گندم در دستور کار قرار گرفت به صورتی که در سال ۱۴۰۰ حدود ۴ و نیم میلیون تن ،‌سال ۱۴۰۱ بیش از ۷ و نیم میلیون تن و امسال بیش از ۱۰ میلیون تن گندم خریداری شده است که ۲ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی داشته است.

* تیم اقتصادی دولت مامور شد برای طرف شدن مشکلات معیشتی مردم با ارائه راهکار، به سرعت اقدامات لازم را در دستورکار قرار دهد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1811736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =