۶ نفر
۲۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۵
یزدانی: شکست مقابل تیلور را جبران می‌کنم

ایرنا نوشت: قهرمان جهان و المپیک گفت: شکست مقابل دیوید تیلور در مسابقات جهانی ۲۰۲۳ بلگراد را در مسابقات المپیک پاریس جبران می کنم.

حسن یزدانی روز دوشنبه در تماس تلفنی با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران با قدردانی از محبت و همبستگی عموم مردم خونگرم و صمیمی مازندران که در همه میادین همراه و همدل وی هستند، اظهار امیدواری کرد در مسابقات المپیک عنوان و مدال از دست رفته خود را بدست آورد.

روح الله سلگی معاون استاندار مازندران هم در این تماس تلفنی از این کشتی گیر نام آور مازندرانی عضو تیم ملی کشتی کشورمان و از تلاش های ارزنده وی در مسابقات جهانی بلگراد و کسب مدال نقره تجلیل کرد.

وی در این تماس با اشاره به رقابت جوانمردانه یزدانی با تیلور گفت: تمام مردم ایران شجاعت، غیرت، همت و جوانمردی فرزند دیار علویان را در این رقابت که با ناداوری و حق کشی همراه بود، ستودند.

معاون استاندار مازندران، یزدانی را نماینده شایسته ولایق مردم با فرهنگ این دیار در میادین ورزشی دانست وبا اشاره به صفت پهلوانی و خلوص و مردم داری وی افزود: رنگ مدال ها هرگز نمی تواند به روحیه و خصلت های زیبا و قابل احترام این فرزند برومند مازندرانی خدشه وارد کند.

پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی سال ۲۰۲۳ جهان به عنوان نخستین مرحله از انتخابی المپیک پاریس روزهای ۲۵ تا ۲۸ شهریور ماه در بلگراد پایتخت کشور صربستان برگزار می‌شود. این پیکارها دیروز (یکشنبه) با برگزاری چهار وزن دوم شامل ۵۷، ۷۴، ۷۹ و ۹۲ کیلوگرم از ساعت ۱۲ به وقت ایران در سالن ورزشی اشتارک آره‌نا شهر بلگراد پیگیری شد. همچنین در شامگاه این روز مسابقات فینال چهار وزن نخست رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان برگزار شد.

یزدانی: شکست مقابل تیلور را جبران می‌کنم

در فینال وزن ۸۶ کیلوگرم این مسابقات جهانیان نظاره‌گر دوئل ششم ژنرال هشت ستاره کشتی ایران و جادوگر آمریکایی بودند. حسن یزدانی در این مسابقه با دوبنده قرمز گام به رقابت گذاشته بود. مبارزه این دو در سال‌های اخیر با حساسیت زیادی دنبال شد و تیلور بر خلاف مبارزه‌های قبلی آرام‌تر کشتی را شروع کرد و حسن یزدانی هم همچون گذشته با دست‌های خود به سر و زیر کتف تیلور می‌زد تا مانع حملات حریفش شد. حسن چندین مرتبه با خیمه‌های سنگین خود مانع زیرگیری تیلور شد و در ادامه اخطار ۳۰ ثانیه را به حریف آمریکایی دادند و نماینده کشورمان نخستین امتیاز را گرفت. در ادامه تیلور به پاهای حسن رسید و یزدانی با بدل‌کاری و اجرای فن فیتو امتیاز خودش را به ۵ رساند که با اعتراض مربیان آمریکایی مواجه شد و هیئت ژوری برخلاف نظر داور، ۴ امتیاز را به تیلور دادند و نتیجه ۵ بر ۳ در وقت نخست به سود تیلور پایان یافت که این موضوع یا بهت و حیرت کادر فنی تیم ملی و تماشاگران حاضر در سالن مواجه بود.

در وقت دوم، یزدانی دستانش پرکارتر و بود و با خیمه‌های به موقع خود باز هم مانع زیرگیری تیلور شد. تیلور با کشتی بسته و دفاعی مانع حملات یزدانی می‌شد. در ادامه تیلور همانند قبل یک بار دیگر و زمانی که یزدانی با گارد باز روبروی حریف قرار گرفت به پاهای نماینده کشورمان رسید و جمع امتیازات حریف آمریکایی به ۷ رسید. در ثانیه پایانی کشتی باز هم تیلور به پاهای حسن رسید و نماینده کشورمان همچون آغاز کشتی قصد اجرای فیتو را داشت که روی پل رفت و در ثانیه‌های پایانی متاسفانه با ضربه فنی شکست خورد.

پژمان درستکار در جایگاه مربیان حسن یزدانی را کوچ می کرد.

با پایان مسابقات رده‌بندی مایلس امینه از سن مارینو و عظمت دولت‌بک‌اف قزاقستانی ضمن رسیدن به مدال برنز مشترک سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس را کسب کردند.

حسن یزدانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۸ بر ۲ و ضربه فنی جایدن لاورنس از استرالیا را از پیش رو برداشت. وی در دور سوم با نتیجه ۱۱ بر صفر بات اردن بیامباسورین از مغلوستان را شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی رفت. وی در این مرحله مایلز ناظم امینه دارنده مدال برنز المپیک از سن مارینو را با نتیجه ۷ بر ۲ مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.

یزدانی در این مرحله به مصاف جاورایل شاپیف از ازبکستان رفت و همچون مبارزه‌های قبلی خود قاطعانه و با نتیجه ۱۰ بر صفر حریف خود را شکست داد.

یزدانی: شکست مقابل تیلور را جبران می‌کنم

در آن سوی جدول نیز دیوید تیلور رقیب سنتی یزدانی نیز با ضربه فنی عظمت دولت‌بیک‌اف قزاقستانی را شکست داد تا یک بار دیگر در فینال برابر یزدانی قرار گیرد.

این ۲ قهرمان پیش از این پنج مرتبه رودروی هم قرار گرفته‌اند که تیلور ۴ مرتبه و یزدانی یک مرتبه به پیروزی رسیده است. تیلور در فینال جام جهانی ۲۰۱۷ کرمانشاه، جهانی سال ۲۰۱۸ مجارستان، فینال المپیک توکیو و فینال جهانی ۲۰۲۲ در بلگراد به پیروزی دست یافته و یزدانی هم در فینال ۲۰۲۱ جهانی در اسلو تیلور رو شکست داد.

یزدانی ۲ روز گذشته و با فینالیست شدن در پیکارهای جهانی تعداد مدال‌های جهانی و المپیک خود را به عدد ۹ رساند. پیش از این جهان پهلوان تختی که ۷ مدال جهانی و المپیک داشت، مرد شماره یک کشتی ایران در تعداد مدال شد.

یزدانی پیش از این مسابقه، ۲ مدال المپیک و هفت مدال قهرمانی جهان را در کارنامه‌اش ثبت کرده است، مدال نقره قهرمانی جهان ۲۰۱۵ در لاس و گاس، مدال طلای قهرمانی جهان ۲۰۱۷ در پاریس، مدال برنز قهرمانی جهان ۲۰۱۸ در بوداپست، مدال طلای قهرمانی جهان ۲۰۱۹ در نورسلطان و مدال طلای قهرمانی جهان در ۲۰۲۱ اسلو، نقره جهانی ۲۰۲۲ بلگراد ۶ مدال جهانی یزدانی تا قبل از مسابقات قهرمانی جهان در صربستان است. طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو و نقره المپیک ۲۰۲۰ توکیو هم دو مدال المپیک حسن یزدانی است تا در کنار ۶ مدال جهانی، او با ۸ مدال پرافتخارترین کشتی گیر کشورمان شود.

251 251

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1814603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =