برگزاری جشنواره در استان ها تئاتر را بیشتر بین مردم می‌برد/ بخش عمده کارها فاقد نوآوری بودند

حسن دادشکر، با بیان این مطلب به ارزیابی کلی نمایش های رسیده به جشنواره پرداخت و گفت: آنچه از مجموعه کارهایی که دیدم استنباط می‌شد این بود که از دید بسیاری از کارگردانان صرف بودن مبارک، یا شخصیت های شناخته شده نمایش خیمه شب بازی در کار، آن اثر را یک نمایش آیینی سنتی می کند. بخش عمده کارها فاقد نوآوری بودند و همان سنت ها را اجرا می کردند.

دادشکر کارگردان پیشکسوت تئاتر و تئاتر عروسکی و عضو هیات داوری و انتخاب بخش عروسکی بیست و یکمین جشنواره نمایش های عروسکی در گفت‌وگو با خبرآنلاین با اشاره به این که مرشد در نمایش خیمه شب بازی به واقع باید استاد باشد و اجرا را گرم کند اما کمتر دیدم که افراد خبره در این بخش حضور داشته باشند. در واقع صحنه گردان هایی دیدم که خیلی قراردادی و مصنوعی بودند، بر اجرا تسلط نداشتند. بازی دهندگان عروسک ها هم غیر از چند کار انگشت شمار، تسلط روی عروسک گردانی نداشتند.

این هنرمند پیشکسوت تئاتر با اشاره به نمایش های خلاقانه ای که در جشنواره حضور دارند گفت: یک نمایش از جزیره کیش بود که به سفرهای سعدی پرداخته است. نکات جدید و نمایشی داشت. کار خوبی بر روی زندگی مفاخر ادب و شعر ایرانی انجام شده بود که حتی می تواند در عرصه بین المللی نیز حضور داشته باشد. نمایش دیگری نیز داستان های جن و پریان را دستمایه داستان قرار داده بود. چند کار هم با عروسک های دستکشی به جشنواره آمده بود که کارهای نویی انجام داده بودند.

دادشکر با بیان این جمله که " تعداد کارهای بسیاری به بخش عروسکی رسیده بود و همین که نمایش عروسکی سنتی به فراموشی سپرده نشده است را باید شکر گزاری کرد" گفت: به دبیرخانه جشنواره پیشنهاد دادم که پیش از آنکه بخواهد کاری برای جشنواره ارسال شود باید کارشناسان جشنواره با گروه ها به خصوص گروه های شهرستان ها در ارتباط باشند و آموزش های لازم درباره کار عروسکی را به گروه ها بگویند. اگر کارشناسان و اساتید این حرفه به شهرهای دیگر بروند مسلما اندیشه های خوب تقویت خواهند شد. ضعف ها گوشزد می شود و اتفاق بهتری خواهد افتاد.

این کارگردان تئاتر درباره برگزاری جشنواره در استان های مختلف نیز بیان کرد: به اعتقاد من اتفاق بسیار خوبی خواهد افتاد. اینکه هر بخش از جشنواره در یک استان برگزار می شود، تئاتر بیشتر بین مردم می رود. افراد سن بالاتر گذشته ها و سنت ها را به یاد می آورند و آنها را برای جوانتر ها بیان می کنند، آیین های نیاکان شکوفا می شود. نکته مثبتی در این جشنواره است اگر درست برگزار شود باعث جذب مخاطب، پیدا شدن آیین های جدید و خلاقیت جدید می شود.

وی در پایان با اشاره به استان هایی همچون آذربایجان، کردستان و فارس که پیشینه آیینی نمایش عروسکی دارند گفت: توقعم از این استان ها خیلی زیاد بود اما متاسفانه ضعف تکنیکی زیادی در کارها دیده می شد.

او وظیفه ادارات کل فرهنگ در استان ها را برای آموزش تخصصی هنر عروسکی به خصوص عروسک های آیینی را یادآوری کرده و تاکید می کند که شناخت تکنیک ها، تقویت هنرمندان می تواند اندیشه های نو را در این هنر شکوفا کند و به غنای آیین ها بیانجامد.

بیست و یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی با دبیری احمد جولایی از یکم تا یازدهم مهر، در بخش‌های صحنه‌ای (ویژه و آزاد)، بین‌الملل، شبیه‌خوانی، حرکات فردی، کارآوا و نقالی، عروسکی، دانشجویی، رادیو تئاتر و سمینارهای پژوهشی، در تهران، آذربایجان شرقی (تبریز)، خراسان شمالی (بجنورد)، چهارمحال و بختیاری (شهرکرد)، مرکزی (تفرش) و گلستان (گرگان و کردکوی) کشور برگزار می‌شود.

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1816856

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =