۳ نفر
۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۱
مالیات بر ارث ملک فروخته شده

یکی از هزینه‌های ضروری و بلاعوضی که همه افراد در صورت استفاده از منابع و امکانات کشور باید بپردازند، مالیات است. همه این هزینه اجتماعی صرف تامین منابع و امکانات داخل کشور می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت دولت از اموال و دارای‌های افراد سهم دارد و آن را به صورت مالیات دریافت می‌کند.

مالیات بر ارث ملک یکی از مالیات‌هایی است که شخص موظف به پرداخت آن است. اما سوال اینجاست که مالیات بر ارث ملک فروخته شده چگونه است؟ ارث تکس یکی از بزرگترین مراکز تخصصی مشاوره مالیات بر ارث در ایران است. برای انجام امور مالیاتی، مراحل انحصار وراثت ، تقسیم ترکه و ... می‌توانید از این مجموعه کمک بگیرید. برای دریافت پاسخ سوالات خود درباره مالیات بر ارث ملک مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

منظور از مالیات بر ارث ملک چیست؟

بعد از فوت شخص تمام دارایی و اموالش به وارثان منتقل می‌شود. ورثه شخص متوفی برای دخل و تصرف در ارث، ابتدا باید مالیات آن را پرداخت کند. اگر ملک جزء دارایی‌های شخص فوت شده باشد، پرداخت مالیات بر ارث ملک باید توسط وارثان انجام گیرد. در صورت پرداخت نکردن مالیات بر ارث ملک، وارث حق استفاده، انتقال یا فروش ملک به ارث رسیده را ندارد. اینکه میزان مالیات بر ارث ملک چقدر است با توجه به مواردی همچون قیمت ملک، نوع ملک، طبقه، سال فوت ‌و ... تغییر می‌کند.

مالیات بر ارث ملک فروخته شده چقدر است؟

اگر شخص متوفی قبل از فوت، ملک خود را به فرد دیگری فروخته و تمام انتقالات نیز در همان زمان انجام شده باشد، ورثه از پرداخت مالیات بر ارث ملک فروخته شده معاف خواهند بود چرا که صاحب ملک شخص دیگری است. اما اگر ملک قبل از فوت متوفی به کسی فروخته نشده باشد، ورثه او برای استفاده و بهره برداری از ملک، ابتدا باید مالیات آن را پرداخت کنند. ملک مسکونی، ملک تجاری، ملک کلنگی، ملک اداری، ملک صنعتی و ... همگی می‌توانند جزء املاک به ارث رسیده باشند و هر کدام نیز مشمول پرداخت مالیات خواهند شد.

مالیات بر ارث ملک فروخته شده

درصد مالیات بر ارث ملک فروخته شده چقدر است؟

مالیات بر ارث ملک فروخته شده نرخ ثابت نداشته و با توجه به فاکتورهای مختلفی تغییر می‌کند. به منظور تعیین مالیات بر ارث املاک فروخته شده ابتدا قیمت و ارزش ملک مورد نظر توسط سازمان امور مالیاتی تعیین می‌شود. یکی از مواردی که در نرخ مالیات بر ارث ملک تاثیر می‌گذارد، طبقه است. برای طبقه اول ۵/۷ درصد کل ارزش ملک، طبقه دوم ۱۵ درصد و طبقه سوم، ۳۰ درصد ‌کل ارزش ملک باید به عنوان مالیات پرداخت شود. فرض کنید فردی ملکی به ارزش ۲ میلیارد از پدر فوت شده خود به ارث برده است. این فرد باید ۵/۷ درصد کل ارزش ملک یعنی ۱۵۰ میلیون تومان به عنوان مالیات به سازمان امور مالیاتی بپردازد.

مالیات بر ارث ملک تجاری فروخته شده چقدر است؟

مالیات بر ارث ملک فروخته شده تجاری با املاک مسکونی متفاوت است. در صورتی ‌که ملک به ارث رسیده تجاری بوده و قبل از فوت متوفی به نام شخص دیگر منتقل شده باشد، باز هم ورثه مشمول پرداخت مالیات نخواهند شد. املاک تجاری به دلیل ارزش بیشتر و اهمیت تجاری نسبت به املاک مسکونی، نرخ مالیات بالاتری دارند. یکی از مواردی که در نرخ مالیات بر ارث املاک تجاری تاثیر می‌گذارد، وجود حق سرقفلی است. وارثان در صورت هرگونه استفاده، بهره برداری و فروش باید ۳ درصد ارزش ملک تجاری را به عنوان مالیات بپردازند. مالیات بر ارث املاک اداری و صنعتی نیز همانند املاک تجاری ۳ درصد کل ارزش ملک است.

مالیات بر ارث ملک فروخته شده

مالیات بر ارث ملک کلنگی فروخته شده چقدر است؟

مالیات بر ارث ملک کلنگی با توجه به ارزش زمین ملک مسکونی تعیین می‌شود. در این حالت به دلیل عدم وجود ساختمان، سازمان امور مالیات هیچ درخواستی برای دریافت مالیات ندارد. اگر ورثه قصد ساخت و ساز یا فروش ملک کلنگی را داشته باشند، ابتدا باید مالیات آن را پرداخت کنند. مالیات بر ارث ملک فروخته شده کلنگی بر عهده ورثه نیست و باید توسط خریدار جدید پرداخت شود.

آیا پرداخت مالیات بر ارث ملک توسط تمام افراد می‌شود؟

بله. تمام وارثانی که از متوفی ارث دریافت می‌کنند، مشمول پرداخت مالیات بر ارث ملک خواهند شد. در برخی موارد ممکن است متوفی وصیت کرده باشد ملکی به شخصی که هیچ نسبت فامیلی با او دارد، برسد. شخصی که ملک به او به ارث رسیده نیز باید مانند تمامی وارثان متوفی مالیات بر ارث ملک را پرداخت کند.

مرکز تخصصی مالیات بر ارث تکس

اغلب افراد در انجام امور مالیاتی سر رشته‌ای ندارد و در مقابل چنین مسائلی دچار سردرگمی می‌شوند. به دلیل اینکه پرداخت مالیات یکی از هزینه‌های اجتماعی ضروری و بلاعوض در کشور ایران است، موسسات بسیاری در زمینه مشاوره و راهنمایی امور مالیاتی تاسیس شده اند.

ارث تکس یکی از برترین، بزرگترین و موفق‌ترین مراکز تخصصی مالیات بر ارث است. این مجموعه با بیش از ۲۰ سال سابقه درخشان در زمینه انجام امور مالیاتی و پرونده‏های حقوقی توانسته رضایت بسیاری از افراد را به خود جلب کند. وکلای با سابقه و برجسته شما را در انجام امور مالیات بر ارث از جمله مالیات بر ارث ملک فروخته شده، مالیات بر ارث خودرو، مغازه و ... راهنمایی می‌کنند.

سخن پایانی

یکی از هزینه‏ هایی که همه افراد موظف هستند در ازای استفاده از املاک، امکانات و سایر منابع به دولت بپردازند مالیات بوده و هیچ گونه راه فراری ندارد. دولت برای اموال و دارایی های به ارث رسیده نیز مالیات تعیین کرده است که باید با توجه به قوانین خاص خود پرداخت شوند. تمام وارثان ملک برای استفاده از ملک حتما باید مالیات بر ارث ملک را پرداخت کنند. املاک با توجه به کاربری انواع مختلفی دارند و دولت برای هر کدام از آنها مالیاتی را تعیین کرده است. مالیات بر ارث ملک فروخته شده توسط متوفی بر عهده ورثه نیست و باید توسط خریدار جدید پرداخت شود. اگر به تازگی ملکی به شما به ارث رسیده یا پرونده حقوقی دارید، می‌توانید از تجربیات و مشاوره‏ های وکلای باتجربه مجموعه تخصصی ارث تکس کمک بگیرید. سابقه درخشان و وکلای متخصص در ارث تکس این مجموعه را به یکی از بهترین و معتبرترین مراکز تخصصی مالیات بر ارث تبدیل کرده است.

Erstax.com - ۰۹۱۲۱۸۹۳۸۰۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1817747

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • جلال IR ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  8 0
  مالیات اکر برای مردم کشور هزینه شود خوب استنه نه اینکه برای مردم کشورهای دیگر
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
  4 0
  اتفاقا قدیم گردنه ها هم مالیات داشت و بهش مالیات سرگردنه میگفتن اینم همونه