زبان فارسی عامل وحدت و همدلی بین کشورهای مختلف است

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: امروزه قلمرو فرهنگی و زبان فارسی خارج از مرز جغرافیا بوده و عامل وحدت آفرین، همدلی و محبت بین کشورهای مختلف است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ دکتر سید علی قاسم‌زاده، رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در نشست اعضای باشگاه سفرای فارسی گوی که در سالن اجتماعات بوستان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: امروزه قلمرو فرهنگی و زبان فارسی خارج از مرز جغرافیا بوده و عامل وحدت آفرین، همدلی و محبت بین کشورهایی است که در دوران کهن ذیل فرهنگ ایرانی با ما هم‌زیستی، همدلی تاریخی و روحیه مسالمت آمیز داشتند و اکنون اسباب گردهمایی ما در این روز شدند تا ما بتوانیم زبان فارسی را که عامل وحدت و میراث گرانقدر قلمرو فرهنگی ما است پاس بداریم و بتوانیم با زبان هنر و زبان فارسی اسباب دوستی و محبت را بین کشورهای مختلف تقویت کنیم.

او افزود: نام دانشگاه به نام بنیانگذار انقلاب مزین شده و در آن دانشجویان بیش از ۱۱۰کشور جهان تحصیل کردند و اکنون زبان آموزان و دانشجویان دانشگاه امام(ره) در عرصه‌های مختلف مشغول خدمت‌رسانی هستند به ویژه در حوزه های دیبلماتیک و تجاری و البته هریک سفیران و نماینده فرهنگی زبان فارسی و حافظ میراث تمدنی آن هستند.

قاسم‌زاده گفت: فردریش هگل تمدن بشر را مدیون زبان و فرهنگ ایرانی می‌دانست و حقاتیت این گزاره در تاریخ و قلمرو فرهنگی ما آشکار است.

این مسئول با تاکید براینکه زبان فارسی زبانی زنده و فراموش نشدنی است، توضیح داد: زبان فارسی به سبب غنا و نقشش در تمدن‌سازی زبانی بسیار ارزشمند و ماندگار است و هنوز با گذشت سالیان دراز در کشورهای مختلف از شبه قاره گرفته تا حوزه بالکان به عنوان زبان دوم جهان اسلام و زبان فرهنگ می درخشد.

او با بیان اینکه ادبا و شعرای فارسی در قطب فرهنگی جهان صاحب نام هستند، تصریح کرد: پنج قله شعری فارسی زبان نماد و مظهر تفکر ایرانی هستند و در جهان جایگاه ویژه دارند. یکی از این قله‌های بزرگ فردوسی حکیم است و حماسه او در واقع بزرگترین حماسه دنیا و اخلاقی‌ترین کتاب حماسه جهان یعنی شاهنامه است که در آن فرهنگ ایرانی و روحیه صلح‌پذیر ایرانیان به شکل شیوایی به قلم کشیده شده است و نشان از آن دارد که ایرانیان اهل جنگ و تهاجم نبوده و در دوران ابرقدرتی خود با زبان اخلاق و دانش بدون استفاده از جنگ و نرم‌افزار جنگ، فاتح مرزها و قلب‌ها باشد:

چو با دانشی شد گشاده جهان

به آهن چه داریم گیتی نهان

رئیس دانشگاه معین استان مطرح کرد: قله دیگر زبان فارسی، حکیم خیام نیشابوری است که افکار و اشعارش مورد توجه ملت‌ها ازجمله روسیه و دیگر کشورهای غربی قرار گرفته است.

او افزود: قله دیگر، حضور فکری و زبانی موثر ایرانیان حافظ شیرازی است که جهانیان او را به رندی و شاعری و ظرافت‌های زبانی و عرفانی می‌شناسد.

قاسم‌زاده گفت: سعدی استاد اخلاق و تربیت، قله دیگری از ستیغ فرهنگ و زبان فارسی است که ثابت می‌کند ما می‌توانیم با کمک فرهنگ و زبان غنی فارسی و آموزه های سعدی باسخی برای بحران‌های فکری و روانی جوامع امروز ارائه کنیم.

این مسئول یادآور شد: پنجمین قله حضور فکری زبان فارسی که نقطه اوج عرفان ایرانی و اسلامی محسوب می‌شود، مولانا است که جهان تشنه معارف و غنای گفتمانی اوست.

او افزود: ما براین باوریم که پاسداشت زبان فارسی بدون توجه به ادبیات فارسی و اعتنا به این پنج قله زبانی و ادبی امکان‌پذیر نیست.

نماینده عالی وزارت عتف در استان ادامه داد: زبان فارسی در واقع عامل وحدت، اسباب تقویت مناسبات فرهنگی و هویتی و ایجاد حس همدلی و برادری در تمام ادوار تاریخی بویژه دنیای معاصر است و با گسترش حوزه تمدنی و قلمروی زبان فارسی می‌توان بر بسیاری از مشکلات سیاسی و اقتصادی فائق آمد.

رئیس دانشگاه در پایان از زحمات و اقدامات اجرایی دکتر حدادی اصل قائم مقام محترم وزیر علوم در امور بین‌الملل، آقای اعلایی استاندار محترم قزوین، دکتر غریب نژاد مدیر کل محترم همکاری های فرهنگی و سمن های مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه و آقای عمید رئیس محترم نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قزوین و از سایر دست اندرکاران استانی و دانشگاهی قدردانی کرد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1818207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =