تکلیف افزایش حقوق کارگران روشن شد/ دستمزد کارگران در نیمه دوم سال دوباره ترمیم می‌شود؟

در حالی نمایندگان کارگری بر تشکیل جلسه شورای عالی کار برای ترمیم دوباره دستمزد کارگران تاکید دارند، اما معاون وزارت کار اعلام کرد که صرفا یکی از شرکا نمی‌تواند تقاضا بدهد و بخواهد دستمزد اضافه شود.

مریم فکری: با وجود درخواست‌های مکرر کارگران برای افزایش دستمزد در نیمه دوم سال، بالاخره وزارت کار، آب پاکی را به روی دست کارگران ریخت و اعلام کرد: برای حداقل دستمزد کارگران هم هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

بنا به گفته علی‌حسین رعیتی‌فرد، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طبق قانون میزان افزایش حداقل حقوق با توجه به تورم و نه الزاما به اندازه تورم است. سال گذشته تورم ۴۱ درصد بود درحالی‌که حداقل حقوق ۵۷ درصد افزایش یافت، امسال هم در یک فرایند سه جانبه‌گرایی افزایش حداقل حقوق مشخص شد.

وی البته متذکر شد: قبول دارم با توجه به تورم، شرایط کارگران و حتی کارمندان دچار مشکل شده اما اینکه صرف نمایندگان کارگران پیشنهاد برگزاری جلسه افزایش حداقل حقوق را داشته باشند، کافی نیست.

به گفته رعیتی‌فرد، در یک فرایند سه جانبه‌گرایی باید اجماع حاصل شود زیرا کارفرمایان هم دغدغه‌هایی در تامین حقوق کارگران دارند.

معاون روابط کار توضیح داد: شورای عالی کار قبلا هر چهار ماه یک‌بار برگزار می‌شد، ولی اکنون به طور منظم ماهانه برگزار می‌شود. جلسه شورای عالی کار تا آخر مهرماه برگزار می‌شود اما هنوز مطلبی در مورد تجدیدنظر در حقوق کارگران در دستور کار قرار نگرفته است.

رعیتی فرد تصریح کرد: قبول دارم که معیشت کارگران در شرایط تورمی سخت شده است، اما حداقل حقوق کارگران سالی یک بار مشخص می‌شود. اگر قرار باشد تصمیم جدیدی گرفته شود، باید در یک فرایند سه‌جانبه‌ باشد که هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.

نگاه وزیر به تغییر حقوق کارگران

اما این اظهارات در حالی است که صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اوایل شهریورماه درباره درخواست کارگران برای برگزاری جلسه شورای عالی کار و بررسی مجدد مزد، اعلام کرد: اعضای شورای‌عالی کار می‌توانند درخواست بازنگری حداقل حقوق کارگران را داشته باشند.

به گفته او، در صورت درخواست در دستور کار قرار می‌گیرد و در کمیسیون‌های کارشناسی مورد بررسی قرار می‌گیرد و اگر ضرورت داشته باشد در جلسه شورای‌عالی کار مطرح شود، حتماً در دستور کار قرار خواهد گرفت.

تکلیف افزایش حقوق کارگران روشن شد/ دستمزد کارگران در نیمه دوم سال دوباره ترمیم می‌شود؟

فشار تورم روی حقوق کارگران

البته از همان اسفندماه سال گذشته که مصوبه حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ با افزایش ۲۷ درصدی ابلاغ شد، طرف کارگری از متناسب نبودن این رقم با واقعیت‌های هزینه معیشت گلایه داشت و به‌تدریج، با افزایش تورم بازار مسکن و کالاهای اساسی، نمایندگان کارگران در شورای عالی کار بازنگری هزینه معیشت و بحث درباره ترمیم مزد را خواستار شدند؛ مسئله‌ای که البته خواسته کارفرمایان نیست و دولت نیز بنا به هزینه‌هایی که از محل افزایش دستمزد متحمل می‌شود، علاقه‌ای به پیگیری این خواسته ندارد.

آیت اسدی، عضو کارگری شورایعالی کار در همین رابطه با اشاره به وعده‌های دولت، گفت: در جریان مذاکرات مزدی ۱۴۰۲ وقتی بحث افزایش ۲۷ درصدی حداقل دستمزد پیش آمد، نمایندگان دولت در نشست –وزرای اقتصادی- وعده‌هایی دادند که متاسفانه اکنون بعد از گذشتِ بیش از شش ماه می‌بینیم به این وعده‌ها عمل نکرده‌اند.

اسدی در مورد مسکن کارگری عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات کارگران امروز بحث مسکن است؛ هزینه‌های مسکن به اثرگذارترین مولفه در سبد معیشت کارگران شاغل و بازنشسته بدل شده، به خصوص وقتی در نظر بگیریم که حداقل ۶۰ درصد کارگران کشور مستاجر و فاقد خانه ملکی هستند. در این شرایط، تامین مسکن برای کارگران، یکی از مهم‌ترین اولویت‌هاست و باید در دستور کار دولت قرار بگیرد؛ دولت نه تنها به وعده‌های خود در زمینه تامین مسکن عمل نکرد بلکه نتوانست تورم بخش مسکن را مهار کند؛ در ماه‌های گذشته، اجاره خانه تبدیل به هیولایی مهارنشدنی شد.

این نماینده کارگری در رابطه با وعده‌های وزرای اقتصادی دولت توضیح داد: در نشست‌های مزدی وعده دادند اقدامات خوبی در ارتباط با مسکن کارگری صورت می‌دهند؛ قرار شد تعاونی‌های مسکن کارگری فعال شوند؛ هم زمین رایگان در اختیار این تعاونی‌ها بگذارند و هم تسهیلات ارزان قیمت به آن‌ها بدهند. در این راستا کاری در شش ماه گذشته انجام نشده است.

به گفته اسدی، پیشنهاد اعضای کارگری شورایعالی کار، تهاتر بخشی از مالیات کارفرمایان با میزان کمکی است که به تعاونی‌های مسکن می‌کنند؛ اما برای اجرایی شدن این پیشنهاد نیز اقدامی صورت نگرفته است.

او می‌افزاید: با تهاتر بخشی از مالیات کارفرمایان، مسلماً آن‌ها به حمایت از تعاونی‌های مسکن کارگری ترغیب می‌شوند و این امر می‌تواند به فعال‌سازی تعاونی‌های مسکن کمک کند؛ ضمن اینکه در این شش ماه دولت اقدامی برای تامین مسکن رایگان برای تعاونی‌های مسکن کارگری یا ارائه تسهیلات قرض الحسنه به این نهادهای مشارکتی انجام نداده است.

به اعتقاد عضو کارگری شورایعالی کار، تعاونی‌های مسکن کارگری همچنان در اغما هستند و انگیزه‌ای برای ایجاد تعاونی‌های جدید نیست؛ بسیاری از تعاونی‌های موجود نیز با نارسایی‌ها و مشکلات بسیار دست و پنجه نرم می‌کنند.

اسدی تاکید کرد: دولت قول داده بود کالاهای اساسیِ سبد معیشت به قیمت بسیار پایین در اختیار جامعه کارگری کشور قرار می‌گیرد؛ که متاسفانه عملی نشد.

عضو کارگری شورایعالی کار در پایان گفت: اگر دولت در زمینه تامین مسکن و تامین کالاهای اساسی با قیمت ارزان، اقدامات کافی صورت می‌داد، بحران معیشت کارگران تا این اندازه جدی نمی‌شد؛ امروز کارگران کشور دو مشکل عمده دارند، اول هزینه‌های سنگین اجاره خانه و دوم گرانی شدید کالاهای اساسی در بازار. کارگران با دستمزدی که می‌گیرند نمی‌توانند از پس هزینه‌های این دو بخش بربیایند.

۲۲۳۲۲۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1819495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 38
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  77 3
  چرا و چرا در پایان سال گذشته با اینهمه تورم تصمیم گرفتید و چراا وعده پوچ ترمییم در نیمه سال با تورم سال دادید و چرا اینهمه حق کشی از دستمزد کارگر
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  39 1
  چرا و چرا در پایان سال گذشته با اینهمه تورم تصمیم گرفتید و چراا وعده پوچ ترمییم در نیمه سال با تورم سال دادید و چرا اینهمه حق کشی از دستمزد کارگر
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  31 0
  چرا و چرا در پایان سال گذشته با اینهمه تورم تصمیم گرفتید و چراا وعده پوچ ترمییم در نیمه سال با تورم سال دادید و چرا اینهمه حق کشی از دستمزد کارگر
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  25 0
  چرا و چرا در پایان سال گذشته با اینهمه تورم تصمیم گرفتید و چراا وعده پوچ ترمییم در نیمه سال با تورم سال دادید و چرا اینهمه حق کشی از دستمزد کارگر
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  15 0
  عجب
 • ایرانی IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  44 1
  لطف کنید به مردم و کارگران و بازنشستگان کشور توجه کنید ،البته اگر دلتون خواست و ناراحت نمیشید.
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  68 2
  این حقوقها حتی نمی تواند کفاف اجاره خانه یک کارگر یا کارمند را جبران کند در حقیقت کارگران تقریبا دارند مجانی برای کارفرما کارمیکنند در صورتی که هزینه مسکن باید یک چهام درآمد یک حقوق بگیر را بخود اختصاص دهد فکر عاجلی بکنبد
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  37 0
  چاره کار اقدام عملی
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  26 11
  چاره کار اقدام عملی
 • حمید IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  17 1
  نمایندگان کارگری...
 • بازنشسته IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  39 1
  خودتون میتونین با ماهی 10میلیون زندگی کنین
 • محمد DE ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  29 8
  هیچ وقت به فکر قشر زحمتکش جامعه نیستید باز بگید روحانی برگرده چندین سال که بود هوا کارگر داشت وهمیشه نیمه دوم سال برا کارگرا افزایش حقوق برگرد
 • امیرحسین IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  34 0
  حقوقا رو بالا میبرین از اونطرف باز همه چی بالا میره چه فایده ای داره اخه تن ماهی 25 تومنی شده 70 تومن مغازه دار میگه قراره باز بالاتر بره بشه 90 تومن
 • جاهد IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  30 1
  واقعا به کار و عمل خود فکر میکنید امروز رفتم دکتر مبلغ دکتر بماند هزینه دارو مبلغ 8765000ریال شده با حقوق ده میلیون من چه کار بکنم
 • ناشناس IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  35 0
  فرایند سه جانبه ؟! وقتی دولت خودش کارفرمای بزرگ به حساب میاد ، یعنی شورا عالی کار تشکیل شده از نماینده کارفرمای بزرگ ، نماینده کارفرماهای خُرده پا یا کوچک و نماینده کارگران ! توی همچی حالتی معلومه که وضعیت حقوق کارگران نصف عدد دورغین تورم میشه و دست کارگر به جایی بند نخواهد شد !
 • IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  2 19
  کارگران خداوند ‌پشتیبانشان است دستشان را بسوی اودراز می کنند از بنده خدا چیزی طلب نمی کنند
 • مجتبی IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  17 0
  واقعا شماها که کامنت انتقادی میزنید ، امید داشتید دستمزدها زیاد بشه ؟؟؟
 • پارسا IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  13 0
  باشه
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  13 0
  2 به یک معلومه نتیجه چی میشه کارگر مقابل دولت و کارفرما
 • مهدی جوان IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  17 0
  بفکر مردم نیستین
 • محمود IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  8 0
  دو تا شریک مگه بنگاه اقتصادی که دو تا شریک رضایت بدن ..یکیش اجحاف میکنه و اونیکی میخواد جلوشو بگیره قضیه اتحادیه کارگری و کارفرمایی همینه
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  16 0
  یاید گل بگیرند
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  2 0
  چه معنی داره که کارگر و کارمند در رفاه باشه اصن؟ اون باید درگیر آب و نون و خونه ش باشه، چی؟ حقش این نیست؟ برو عامو، دلت خوشه
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
  4 0
  اونوقت که اجناس و کالاهایی که توسط کارگران گران میشوند پولش به جیب چه کسی می رود جز کارفرمایان؟! چطور گرانتر شدن کالاها برای کارفرمایان لذت بخش است ولی افزایش حقوق به اندازه زندگی حق کارگر نیست؟!