آغاز معنوی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با حضور داوران و خبرنگاران کودک و نوجوان در گلستان شهدای اصفهان، به صورت معنوی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری خبردر این آئین که امروز (سه‌شنبه ۱۱ مهرماه) در سالن اجتماعات گلستان شهدای اصفهان برگزار شد، مجید زین‌العابدین، دبیر سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان اظهار کرد: بسیار خرسندم که پس از گذشت ۴ سال این جشنواره مجدداً به اصفهان، شهر زندگی بازگشته است. با همت مسئولین، دوباره کودکان و نوجوانان اصفهانی با شور، نشاط، شادی و خوشحالی میزبان هنرمندان هستند و خود نیز هنرنمایی می‌کنند تا فیلم‌های داخلی و خارجی کودک و نوجوان برای یک هفته در این شهر به نمایش درآید.

او افزود: این فیلم‌ها در دو پردیس سینمایی به نمایش در خواهند آمد که همکاران ما در ستاد جشنواره و نیز دفتر اصفهان تدارک دیده‌اند.

دبیر این دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان خاطرنشان کرد: شور و نشاط بازگشت جشنواره به اصفهان محدود به کودکان و نوجوانان و خانواده‌های آن‌ها نیست، بلکه در میان هنرمندان نیز شور و نشاط به چشم می‌خورد چرا که استقبال بسیار خوبی از این دوره از جشنواره شده است و ۵۵۹ فیلم کوتاه و بلند، انیمیشن و داستانی متقاضی شرکت در جشنواره بوده‌اند.

زین‌العابدین ادامه داد: این استقبال از جشنوارۀ سی و پنجم محدود به فیلم‌سازان ایرانی نبود و فیلم‌سازان خارجی نیز از آن استقبال کردند. فیلم‌سازان ۴۰ کشور فیلم‌هایی برای جشنواره ارسال کردند و از میان این فیلم‌ها، تعدادی برگزیده و انتخاب شدند تا به نمایش درآیند.

او اضافه کرد: منتخب این ۲۰۰ فیلم‌ که از ۴۰ کشور هستند، در این یک هفته و در ۲ پردیس سینمایی به نمایش در خواهند آمد که امیدواریم باب میل شما باشد.

دبیر جشنواره سی و پنجم فیلم‌های کودکان و نوجوانان با اشاره به شعار جشنواره که «بچه‎‌ها به سمت قله» است، گفت: این شعار به این معنا است که امید ما به شما بچه‌ها است که قله‌های موفقیت را فتح کنید. در واقع قرار است کودکان و نوجوانانِ شما را آرمان‌گرا و کمال‌طلب تربیت کنیم تا به اول شدن و بالا رفتن فکر کنند.

زین‌العابدین در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم در این یک هفته‌ای که مهمان شما هستیم، بتوانیم فیلم‌های خوبی را نمایش دهیم و کارگاه‌های آموزشی فیلم‌سازی خوبی را برگزار کنیم. هنرمندان خوبی دعوت شده‌اند تا کودکان و نوجوانان با آن‌ها و هنرمندان نیز با هنر کودکان و نوجوانان اصفهانی آشنا شوند. انشالله فیلم‌سازی را در المپیاد نوجوان در کنار جشنواره ادامه دهیم و پس از جشنواره بتوانیم با المپیاد زمینه‌سازی کنیم که در سال آینده کودکان و نوجوانان اصفهانی بتوانند تولیدات خوب و فاخری را در جشنواره داشته باشند.

در ادامه، میثم بکتاشیان، مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان گفت: در دوره‌های قبلی جشنواره تعداد داوران بسیار محدود بود که با توجه به این محدودیت، امکان حضور در سینماها برای کودکان و نوجوانان اصفهانی کمتر فراهم می‌شد اما امسال به لطف این دوستان شاهد افزایش ظرفیت‌های جشنواره بودیم.

او افزود: با توجه به ارتقای ظرفیت جشنواره، حدود ۹۰۰ نفر در حوزه داوران کودک و ۴۵ نفر خبرنگار کودک داریم که این تعداد در طول ۳۵ دروه از جشنواره بی‌سابقه بوده است.

مدیر اجرایی این دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان ادامه داد: افزایش ظرفیت، زیاد شدن زحمات برای فضای اجرایی و حتی خانواده‌ها را در پی خواهد داشت؛ لذا خواهشمندم با صبوری، دقت و برنامه‌ریزی دقیق بتوانیم از این زمان و مکان در فرصت و جای مناسب استفاده بهینه داشته باشیم.

بکتاشیان تصریح کرد: سینماهای ساحل و چهارباغ از روز شنبه تا پنج‌شنبه هفته آینده فیلم‌ها را به نمایش در خواهند آورد و تمام ۹۰۰ داور و ۴۵ خبرنگار همه فیلم‌ها را به نظاره خواهند نشست و آرای خود را در سامانه ثبت می‌کنند.

او اضافه کرد: روز اول جشنواره از صبح برگزار می‌شود اما سایر روزها از ساعت ۱۴:۳۰ کودکان و نوجوانان در سینماها حضور پیدا خواهند کرد. هماهنگی‌های ابتدایی با اداره کل آموزش و پرورش استان نیز انجام شده و در ادامه نیز هماهنگی‌های لازم انجام خواهد شد.

مدیر اجرایی جشنواره سی و پنجم فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان گفت: فیلم‌ها و کارگاه‌های آموزشیِ ارسال شده در گروه‌ مجازی تدارک دیده شده باعث شد کودکان و نوجوانان با مفاهیم کلی سینما، نقد سینما و موضوع رسانه آشنا شوند و ممکن است فیلم‌های آموزشی دیگری نیز در گروه ارسال شود.

بکتاشیان افزود: همه کودکان و نوجوانان در گروه‌های ۲۰ تا ۲۵ نفره تقسیم خواهند شد و هر گروه یک مربی و همراه خواهد داشت و گروهی برای هماهنگی‌ آن‌ها تشکیل خواهد شد.

او خطاب به والدین داوران کودک و نوجوان نیز توضیح داد: فرزندان خود را ابتدای سینما به ما تحویل خواهید داد و پس از اکران آخرین سانس فیلم که ساعت ۱۹ است و سانس آخر تا حدود ساعت یک یا یک و ۳۰ دقیقه ادامه خوهد داشت، ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۰۰ برای تحویل گرفتن فرزندان خود تشریف بیاورید. لطفاً برای ورود و خروج برنامه‌ریزی کنید که کودکان درب سینما معطل نشوند.

مدیر اجرایی جشنواره سی و پنجم ادامه داد: جمعه ۱۴ تیرماه و پس از نماز مغرب و عشا یعنی ۱۹ در سالن اجلاس میزبان افتتاحیه جشنواره خواهیم بود و داوران جشنواره جزو مدعوین اصلی هستند، اما به دلیل ظرفیت و فضای ترافیکی محدود برنامه‌ریزی خواهیم کرد که با ماشین شخصی یا اتوبوس به جشنواره هدایت کنیم زیرا امکان حضور پدران و مادران در سالن اصلی اجلاس وجود ندارد. لطفاً به نظرسنجی‌های داخل گروه پاسخ دهید تا بتوانیم برنامه‌ریزی بهتری را برای حمل و نقل فرزندان شما در نظر بگیریم.

بکتاشیان خاطرنشان کرد: لطفاً آرا را به صورت سرسری ثبت نکنید و به فرزندان خود تذکر دهید تا فیلم‌ها را به دقت ببینند. از آنجایی که بعضی از کودکان و نوجوانان تلفن همراه ندارند، سعی داریم ثبت آرا را تا پایان سانس آن شب یعنی ساعت ۲۳ تمدید کنیم. آرا قابل تغییر و ویرایش نیست و تنها یک بار میتوان رای خود را ثبت کرد لذا با دقت و به درستی آرای خود را ثبت کنید.

او اضافه کرد: لطفاً وسایل غیرضروری و زیورآلات به همراه نداشته باشند زیرا ممکن است در ازدحام جمعیت دچار خدشه نشوند. حتماً آیدی کارت‌های خود را همراه داشته باشند زیرا مجوز ورود آنها به سینما است و بدون آن نمی‌توانند آرا خود را ثبت کنند.

مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان گفت: این جشنواره رسمی و بین‌المللی است و پروتکل‌های خاص خود را دارد. برای پوشش، آرا، بیانیه و چگونگی آرا و بیانیه داوران پروتکل‌هایی تعریف شده که بر اساس آنها عمل خواهد شد لذا خواهشمندم همه عزیزان با فرم در سینما حاضر شوند و حدالامکان با فرم مدرسه حضور پیدا کنند تا تصویری که برای فضای بین‌الملل گرفته می‌شود، فضایی جذاب و یکدست و همراه با هویت باشد.

بکتاشیان اظهار کرد: سالن‌ها برای داوران و خبرنگاران اختصاصی است یعنی سالن اصلی سینما ساحل و چهارباغ فقط در اختیار کودکان است. امیدوارم در این هفته‌ای که در خدمت شما هستیم، هفته‌ای پر از شادی و نشاط را شاهد باشیم.

او گفت: برای کودکان و نوجوانانی که موفق نشدند در این جمع حاضر باشند در تلاش هستیم که در محلات کم‌برخوردار اصفهان نمایش فیلم‌ها و برنامه‌های شادی‌آفرینی داشته باشیم.

مدیر اجرایی جشنواره سی و پنجم در پایان افزود: از شنبه تا پنجشنبه و پس از ساعت ۲۰ در صورت تمایل خانواده‌ها، امسال برای نخستین بار دعوت شده است که تمام کنش‌گران، فعالان، موسسات و سایر افراد و نهادهای حوزه کودک و نوجوان که کلیه خدمات خود را در قالب ۱۵۰ غرفه به کودکان و نوجوان ارائه کنند که در سالن جنبی مرکز همایش‌های بین‌المللی قرار گرفته است. از هنرمندانی از قبیل خاله شادونه، خاله نرگس، آقای روشن‌پژوه و.. دعوت به عمل آمده تا برنامه‌های جنبی برگزار شوند.

همچنین کمال حیدری، معاون فرهنگی شهردار اصفهان نیز خطاب به خبرنگاران و داوران کودک و نوجوان سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان بیان کرد: چشم مسئولین به شما و عملکرد شما در این یک هفته است؛ اینکه چطور برای هفت روز ایران را شاد می‌کنید. هدف ما القای آن شادی کودکانه و صحیح است پس انرژی‌ خود را آزاد کنید.

او افزود: وظیفه سنگینی بر دوش ما است ضمن اینکه در جوار شهدا نشسته‌ایم یعنی کسانی که از جان خود گذشتند تا ما امروز در شادی و آرامش باشیم. در چنین مکان معنوی و این روز عزیز انشالله جشنواره را با یکدیگر آغاز کنیم و به سمت قله حرکت کنیم.

حیدری با اشاره به دلیل انتخاب این شعار برای جشنواره ادامه‌ داد: شما آینده‌سازان این کشور هستید و از الآن باید به قله چشم بدوزید. همان گونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند "فضای مجازی به گونه‌ای القا کرده است که انگار کشور ما خوب نیست؛ در حالی که در زمینه پزشکی، ماهواره، راه و سدسازی و.. با وجود محدودیت‌ها در حال حرکت به سمت قله هستیم."

معاون فرهنگی شهردار اصفهان گفت: خیلی راه نرفته داریم و شما باید با شور، امید و نشاط، آن را رقم بزنید. نشاط و امید است که آینده را می‌سازد و جشنواره بهانه‌ای برای بهتر ساختن آینده است؛ نقش هنری فیلم‌ها نیز ترسیم آینده است.

او اضافه کرد: تنها فستیوال بین‌المللی جهان در قالب کودک، فقط همین جشنواره است. هنرمندان به شکلی محصولات و دستاوردهای خود را عرضه کرده‌اند.

حیدری تصریح کرد: این نظم، انضباط و هماهنگی که با پوشیدن فرم‌ها حاصل شده است، به نوعی جلوه‌ای از نشاط شما است. انتظار داریم که پرانرژی در خدمت شما باشیم.

245245

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1820579

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =