وزیر کشور: با افغانی ستیزی مخالفیم /کشف حجاب جرم است اما برخورد با جرم وظیفه ما نیست

ایرنا نوشت: احمد وحیدی با بیان اینکه محوریت مسأله عفاف و حجاب با قوه قضاییه است، گفت: کشف حجاب جرم است و برخورد با جرم به عهده وزارت کشور نیست، وزارت کشور می‌تواند کار توجیهی را انجام دهد.

احمد وحیدی، وزیر کشور صبح امروز سه‌شنبه ۱۸ مهر با حضور در مرکز ارتباطات مردمی پاسخگوی سوالات و مطالبات و درخواست‌های مردم شد.

وحیدی درباره مطالبه یک راننده تاکسی در خصوص بیمه تأمین اجتماعی رانندگان تاکسی و نوسازی ناوگان طبق قانون هوای پاک تصریح کرد: این کار در دست پیگیری است. حدود ۹۰۰ هزار نفر راننده تاکسی بیمه شده اند که به این تعداد تاکسی ران در کشور وجود ندارد و این‌ تعداد باید پالایش شود.

تعیین تکلیف رئیسی برای زاکانی /آستانه تحمل مردم برای اختلافات مسئولان تمام شده است /ساخت مسکن کار ساده ای نیست اما...

وزیر کشور درباره نوسازی ناوگان با طرح این پرسش که اگر ما بخواهیم ماشین برقی در اختیار شما رانندگان قرار دهیم می توانید هزینه آن را اقساطی تأمین کنید، گفت: به دنبال این هستیم‌مجوزی دریافت کنیم تا تعدادی تاکسی برقی وارد کنیم و این نیازمند آمادگی رانندگان است، این کار با ارائه تسهیلات به رانندگان تاکسی صورت خواهد گرفت. به علت ارزان بودن سوخت، بعضا رانندگان تاکسی علاقه ای به تاکسی های برقی نشان نمی دهند.

وحیدی درباره دغدغه شهروندی در زمینه عدم رعایت حجاب و عفاف تأکید کرد: موضع دولت در این‌زمینه روشن است و باید عفاف و حجاب رعایت شود. وزارت کشور از ابتدا درگیر موضوع بوده و اقدامات متعددی انجام داده و از جمله اقدامات تشکیل قرارگاه عفاف و حجاب است.

در زمینه حجاب و عفاف وضع قابل قبولی داریم ولی مطلوب نیست

وزیر کشور خاطر نشان کرد: در استان ها در زمینه حجاب و عفاف وضع قابل قبولی داریم ولی مطلوب نیست. بیشتر مشکل در تهران است. بیشتر برنامه‌های دشمن در این زمینه مهار شده است.

وی با بیان اینکه محوریت این‌ مسأله با قوه قضاییه است، گفت: کشف حجاب جرم است و برخورد با جرم به عهده وزارت کشور نیست، وزارت کشور می‌تواند کار توجیهی را انجام دهد. دولت و وزارت کشور برنامه‌های میان مدت بلند مدت و کوتاه مدت دارد که بخش زیاد آن فرهنگی توجیهی و تبیینی است. در برنامه‌های کوتاه مدت مهار حرکت شتابان در حوزه بی‌حجابی و بی‌عفتی بوده که برخورد های لازم صورت گرفته است.

وحیدی درخصوص حضور مهاجرین و سلب شدن فرصت‌های کاری از ایرانیان در شهر های بزرگ کشور از جمله شیراز بیان کرد: جریانی در کشور از سوی گروه‌های معاند از جمله منافقین دنبال ایجاد چالش جدی و درگیری بین جوامع افغانی و ایرانی است و به دنبال افغانی ستیزی هستند، ما کاملا با این‌مخالفیم زیرا به نفع امنیت در کشور نیست‌.

وزیر کشور گفت: مهمترین واقعه امسال انتخابات است، انتخابات نقطه حساسی است که برای تعیین سرنوشت و دخالت مردم در نحوه اداره کشور صورت میگیرد. جمهوری اسلامی افتخار دارد در طی این ۴۴ سال بالغ بر ۴۰ انتخابات با حضور مردم برگزار کرده و این‌موید بر این است که مردم سالاری دینی و دموکراسی به مفهوم واقعی در کشور رخ داده است. اولین مسئولیت این است که فضا و بستر برای مشارکت هرچه بیشتر مردم فراهم شود و مراقبت شود با حرف های ناصحیح و ایجاد یاس مردم را نسبت به حضور در انتخابات منصرف نکنند.

حضور گسترده داوطلبان در این دوره از انتخابات بی سابقه بود

وی با تاکید بر اینکه مشارکت گسترده مردم در انتخابات اقتدار و تامین‌منافع ملی کشور را به همراه دارد، اظهار داشت: گزارش هایی داریم که برخی بنا دارند تا مردم را از حضور در انتخابات منصرف کنند.در حوزه اجرایی طبق زمانبندی های قانونی، کارها پیش می رود و شورای اجرایی مرکزی در وزارت کشور شکل گرفته است. انشالله در ۲۷ مهر که ثبت نام نهایی است وارد مرحله جدیدی از تلاش های انتخاباتی خواهیم بود.

وحیدی افزود: حضور گسترده داوطلبان در این دوره از انتخابات بی سابقه بوده و از تمامی طیف های فکری و سیاسی ثبت نام صورت گرفته است. تعدادی وزرای سابق، استانداران، مدیران کل و نمایندگان مجلس در این دوره ثبت نام کرده اند. شاهد حضور همگانی هستیم.

به دنبال این هستیم با شورای نگهبان در بحث صندوق های هوشمند رأی گیری به تفاهم برسیم

وی درباره الکترونیکی شدن انتخابات گفت: فرایند انتخابات ۲۵ مرحله دارد، بسیاری از این فرایند ها الکترونیکی است. آنچه که مردم بیشتر با آن‌مواجه هستند احراز هویت و صندوق های هوشمند است که الکترونیکی خواهد بود.به دنبال این هستیم با شورای نگهبان در بحث صندوق های هوشمند رأی گیری به تفاهم برسیم.

27218

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1823271

برچسب‌ها