نامه نماینده ایران به گوترش در باره برنامه‌ موشکی و فضایی ایران: ایران هیچگونه فعالیت مغایر با قطعنامه 2231 انجام نداده

نماینده ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان در خصوص ادعاهای سه کشور اروپایی علیه برنامه فضایی ایران نوشت: برنامه‌ های موشکی و فضایی این کشور خارج از حوزه یا صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و ضمایم آن است.

به گزارش خبرآنلاین، نماینده ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان در خصوص ادعاهای سه کشور اروپایی علیه برنامه فضایی ایران نوشت: برنامه‌های موشکی و فضایی این کشور خارج از حوزه یا صلاحیت قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و ضمایم آن است.
امیر سعید ایروانی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک روز چهارشنبه به وقت محلی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ادعاهای سه کشور اروپایی درباره پرتاب ماهواره نور 3 و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت را رد کرد و اعلام کرد ایران هیچگونه فعالیت مغایر با قطعنامه 2231 (2015) انجام نداده است.
متن نامه نماینده ایران به شرح زیر است:
نامه حاضر در پاسخ به نامه مورخ 9 اکتبر 2023 نمایندگان فرانسه، آلمان و انگلیس خطاب به رئیس شورای امنیت و دبیرکل تهیه شده است. در این نامه، کشورهای فوق‌الذکر بار دیگر تلاش مذبوحانه‌ای کرده‌ تا ارتباط نامربوط و ساختگی بین بند 3 ضمیمه B قطعنامه 2231 شورای امنیت و ماهواره‌بر فضایی قاصد متعلق به ایران که توانست در مورخ 27 سپتامبر 2023 با موفقیت ماهواره نور 3 پرتاب و در مدار قرار دهد، بسازند.
جمهوری اسلامی ایران قاطعانه ادعاهای غیرمستند علیه خود در نامه را رد می‌کند و مجدداً تأکید می‌کند که ایران هیچگونه فعالیت مغایر با قطعنامه 2231 انجام نداده است. موضع ایران در قبال این ادعاهای مکرر و بی اساس در نامه‌های متعدد خود از جمله نامه‌های 26 مه 2022 (S/2022/438)، 24 اکتبر 2022، (S/2022/794)، 28 نوامبر 2022، (S/2023/882) به تفصیل بیان شده است.
جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که برنامه‌های موشکی و فضایی این کشور خارج از حوزه یا صلاحیت قطعنامه 2231 شورای امنیت و ضمایم آن است.
دولت‌های نویسنده نامه فوق‌الذکر به جای اینکه درگیر چنین اقدام غیراخلاقی باشند و در عین حال ادعاهای بی‌اساس و با انگیزه سیاسی مکرر علیه ایران بیان کنند، باید به طور کامل و واقعی به تمامی تعهدات قانونی خود تحت آن قطعنامه، از جمله با خودداری از هرگونه اقدامی که اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت به‌ویژه هرگونه اقدامی که ضمیمه A این قطعنامه را تضعیف می‌کند، پایبند باشند.
ما نسبت به هرگونه رویکرد سیاسی که توسط برخی کشورهای توسعه‌یافته با برنامه‌های فضایی استفاده می‌شود، هشدار می‌دهیم. آن‌ها بدون شک به دنبال بد جلوه دادن استفاده کشورهای در حال توسعه از فناوری فضایی برای اهداف صلح‌آمیز به بهانه‌های پوچ، مانند نگرانی‌های مربوط به گسترش سلاح‌های هسته‌ای هستند. این رویکرد ریاکارانه به طور جدی اعمال حق ذاتی کشورها برای دسترسی به فضا و اجرام آسمانی و همچنین آزادی آن‌ها در اکتشاف و استفاده از فضا برای مقاصد صلح‌آمیز، از جمله دسترسی آزاد آنان به علوم، فن‌آوری‌ها و کاربردهای فضایی بدون هیچ نوع تبعیضی را به خطر می‌اندازد.
جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تاکید می‌کند که مصمم است به فعالیت‌های خود در زمینه موشک‌های بالستیک و وسایل پرتاب فضایی که هر دو در چارچوب حقوق ذاتی آن بر اساس قوانین بین‌المللی بوده و برای حفظ امنیت و همچنین منافع اجتماعی-اقتصادی آن ضروری هستند، ادامه دهد.
با توجه به مأموریت مشخص‌شده در یادداشت رئیس شورای امنیت در مورد وظایف شورا بر اساس قطعنامه 2231، (S/2016/44)، از دبیرکل انتظار می‌رود در گزارش بعدی خود در مورد اجرای قطعنامه 2231 وظایف خود در چارچوب ماموریت محوله را انجام دهد و از ارائه گزارش پیرامون چنین فعالیت‌های نامربوط خودداری کند. درعوض، بر اساس شروط فوق‌الذکر، از ایشان درخواست می‌شود تا عدم پایبندی فرانسه، آلمان و بریتانیا به تعهدات خود تحت این قطعنامه را گزارش دهد.
310310
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1824174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =