یکسال از عضویت ایران در پیمان شانگهای گذشت؛ شاخصهای اقتصادی نه تنها بهبود نیافت،بدتر هم شد

ولی‌الله افخمی رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت در دنیای اقتصاد نوشت:گفته بودند عضویت ایران در پیمان شانگهای اسباب بهبود روابط با یکایک اعضای این گروه شده و ظرفیت‌های اقتصادی جدیدی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد. عضویت در پیمان شانگهای جایگاه ایران را به قدری ارتقا خواهد داد که بدون امتیازدهی به غرب شرایط تحریمی را خنثی کرده و روابط اقتصادی را بهبود خواهد بخشید.

همچنین اظهار شده بود عضویت ایران در شانگهای راهی برای بیمه شدن جمهوری اسلامی ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه آمریکاست و حتی ایران را قادر خواهد ساخت با کمک دو قدرت بزرگ عضو شانگهای از وضع تحریم‌های جدید علیه ایران جلوگیری کند. با عضویت دائم ایران در پیمان شانگهای و به لحاظ موقعیت ژئوپلیتیک منحصربه‌فردی که ایران دارد، به دروازه عبور و مرور کشورهای عضو تبدیل خواهیم شد.

حال بیش از یک‌سال از عضویت ایران در این پیمان گذشته است. هنوز زود است تا اثرات عضویت در این پیمان در قالب آمار و ارقام جست‌وجو شود و مورد تحلیل قرار گیرد؛ اما حرکت نزولی و کاهش در رقم ارزش صادرات کالا هم دور از توقع تحلیلگران تجارت خارجی کشور در ۶ماه ابتدای سال‌جاری بود.
بگذریم که دیگر پیش‌بینی‌های مندرج در فوق، ازجمله لغو تحریم‌ها و ارتقای جایگاه ایران و تبدیل کشورمان به دروازه عبور و مرور کشورها هم گفته‌هایی بدون مبنا و نادرست از آب درآمد.
گمرک ایران در آمار اخیر خود، ارزش صادرات کالای غیرنفتی را در ۶ماه ابتدای سال به میزان ۲.۶‌درصد کمتر از زمان مشابه سال قبل اعلام کرد؛ یعنی در پایان ۶ماه دومی که از پیوستن قطعی ایران به پیمان شانگهای گذشته است و با توجه به پروپاگاندای به‌عمل‌آمده در جریان این اقدام و اظهاراتی که مقامات ذی‌ربط در کشور در خصوص اهمیت این عضویت داشتند که به برخی از آنها در صدر این مقاله اشاره شده است و باید اثرات تدریجی آن در شکل و قواره تجارت خارجی هویدا شود، نه‌تنها موفقیتی نصیب کشور نشده، بلکه به کاهش ارزش صادرات نیز منتهی شده است.

نکته‌ای که در آمار منتشره از سوی گمرک ایران مورد تاکید قرار گرفته، اشاره به افزایش قریب به ۵درصدی حجم تجارت خارجی (مجموع واردات و صادرات) است که این شاخص، زمانی ارزشمند و قابل طرح است که میزان صادرات حتی به اندازه یک‌دلار از میزان واردات بیشتر باشد. این در حالی است که تراز تجارت خارجی کشور در ۶ماه ابتدای سال‌جاری ۶.۳میلیارد دلار منفی شده یا به عبارت دیگر میزان واردات کشور به اندازه ۶.۳میلیارد دلار از صادرات پیشی گرفته است که از وابستگی بیشتر کشور به درآمدهای نفتی حکایت دارد. بهبود روابط سیاسی با دیگر کشورها، چه به صورت دوجانبه و چندجانبه و چه در قالب عضویت در پیمان‌های سیاسی و اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی همچنان که بارها گفته و نوشته شده است، اگرچه فی‌نفسه اقدامی خوب و درخور تجلیل و قدردانی است، فقط شرط لازم برای تحقق بهبود اقتصادی کشور بوده و نمی‌تواند به‌تنهایی راهگشا شود؛ چرا که شرط کافی آن از نظر دور نگه داشته شده است.

شرط کافی برای استفاده از مواهب حاصل از بهبود روابط سیاسی با دیگر کشورها و عضویت در پیمان‌های اقتصادی، در دسترس بودن بستر نرم‌افزاری تجارت بین‌المللی است که متاسفانه در حال حاضر از سویی به دلیل تحریم بانکی که به کشور تحمیل شده و عدم‌پذیرش کنوانسیون اقدام مالی FATF توسط نهادهای قانون‌گذار از سوی دیگر، امکان تحقق آن فراهم نیست. بدیهی است تلاش‌های به عمل آمده برای عضویت ایران در کشورهای بریکس که اخیرا نیز با جدیت مورد پیگیری دولت قرار گرفته است صرفا در حد حرف باقی مانده و نتیجه‌ای نخواهد داشت؛ چرا که شرط کافی برای اثربخش بودن در چنین پیمان‌هایی همچنان نادیده گرفته شده است.

پیوستن به اقتصاد جهانی در حد قد و سهم و ظرفیت کشور است که باید قبل از پذیرش عضویت در هر پیمان اقتصادی و سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی، اولویت پیدا کند و آن هم میسر نیست؛ مگر از طریق پذیرش کنوانسیون اقدام مالی و تلاش برای برطرف کردن تحریم‌ها. بدیهی است در صورت فراهم شدن بستر مناسب و حل این دو مشکل اساسی، اولویت بخشیدن به عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی که سال‌هاست عضویت ناظر آن را داراست، می‌تواند مسیر دیپلماسی درست اقتصادی برای عضویت در دیگر پیمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را باز کند. در چنین شرایطی است که عضویت ایران در پیمان‌های اقتصادی و سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی می‌تواند بر سرعت توسعه اقتصادی کشور بیفزاید.

23302

*

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1825013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 76
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  38 9
  چین ...
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  کدوم یک از کشورهای عضو جرات شکستن تحریم های ایران و انشالله روسیه را داند
 • ناشناس IR ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  همه ی این ها شویی بیش نیست. عضو برعکس و شانگهای و ... شدن مهم نیست. مهم تغییر ماهیت سیاسی و ارتباط داشتن با جهان هست
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  این پیمانها وامثالهم جنبه سرکاری داره چون اعضای آن بنحوی از غرب تبعيت می کنند ما نباید تا این حد ساده لو باشیم وبه تبلیغات زودگذر پسنده کنیم
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  ای بابا واقعا باور داشتین به حرف های این مسئولین!!! فکر کنم حتی خودشون هم باوری به حرف هاشون ندارن و از سر عادت
 • ناشناس IR ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  اینهمه سفرههای بیخود ولی بی نتیجه با هزینه های گزاف برای چه ؟.
 • علی IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  اینا با ایران بازی می‌کنند
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  اقای رئیس جمهور بفکرملت ایران بود
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  شانگهای ولش الان مریض(اقتصاد) جراحی شده بدست رئیسی حالش بده
 • امیر آشفته IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  واقعیت پیوستن به پیمان شانگهای داستانی بیشتر نبود. اگر یکسال به ده سال هم برسد هیچ چیزی در ایران تغییر نخواهد کرد. زیرا مردان حرف بیشتر از مردان عمل در این کشور هستند.
 • شجاع IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  چین اگه بیل زن بود دیوار نمی‌کشید خندق میکند
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  افسوس.......
 • علی اصغر قاسم پور IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  توهم الهام بخش
 • ناشناس IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  کس نخواهد پشت من جزناخن انگشت من
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  عدم سرمایه گذاری مولد و فرار سرمایه از بورس و کاهش هر روزه ارزش سهام
 • محمدطاها طحانی IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  اینو که همون پارسال از یه پیرزن هم میپرسیدی بهت میگفت دیگه کارشناس نمیخواست
 • ناشناس IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  اکثر شما اصلاهاتیها چه کردین
 • ناشناس IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  وقتی فهم و درکت از اقتصاد و روابط بین‌الملل نباشد
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  خخخ
 • امیر IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  درودبردولت ومجلس انقلابی

آخرین اخبار اقتصادی

در بحث مشارکت کنید