تحلیل سردار علایی از آینده عملیات طوفان‌الاقصی/ جنگ تمام‌عیار حزب‌الله با صهیونیست‌ها در راه است؟

سردار حسین علایی در گفتگویی به خبرآنلاین درباره ویژگی‌های عملیات طوفان الاقصی و اینکه چرا اسرائیل از غزه بیش از کرانه باختری می ترسد سخن گفت و تشریح کرد که فلسطینی ها با داشتن سرپل در سرزمین های اشغالی همواره مایه ترس و وحشت رژیم صهیونیستی هستند.

ماهان نوروزپور: عملیات «طوفان الاقصی» وارد نهمین روز خود شده و اشغالگران بمباران تمام مناطق نوار غزه را تشدید کرده و پس از درخواست تخلیه مناطق در شمال نوار غزه، درخواست تخلیه بیمارستان‌ها را داده‌اند؛ اقدامی که نشان دهنده فاجعه انسانی و بهداشتی در غزه بوده و بخش بهداشت فلسطین نمی‌تواند آن را تحمل کند. همزمان نیروهای صهیونیست به مناطقی از کرانه باختری نیز یورش بردند که با مقاومت رزمندگان فلسطینی روبرو شدند. آینده درگیری ها در سرزمین های اشغالی به کجا ختم خواهد شد؟ آیا امکان گسترده تر شدن جنگ وجود دارد؟ چرا صهیونیست ها غافلگیر شدند و آیا از عملیات حماس بی خبر بودند؟ حسین علایی، فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگویی با خبرآنلاین به این سوالات پاسخ می دهد

از لحاظ نظامی تحولات اخیر در سرزمین های اشغالی حائز چه ویژگی هایی است؟

حمله اخیر جنبش مقاومت اسلامی حماس و گروه جهاد اسلامی به ارتش رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی، از چندین بعد حائز اهمیت است. مهم ترین بخش آن، استفاده حماس از نقاط ضعف اطلاعاتی و نظامی رژیم صهیونیستی بوده است. ارتش اسرائیل اگر قوی ترین ارتش منطقه نباشد یکی از قوی ترین ارتش های خاورمیانه است. چرا که تقریباً از همه تسلیحات، تجهیزات، فناوری ها و ادوات نظامی جدید روز دنیا هم در هوا هم در زمین و هم در دریا بهره مند است. از این منظر قدرت جنگی اسرائیل به هیچ وجه قابل مقایسه با نیروی نظامی محدود و کوچک حماس نیست. زیرا حماس و جهاد اسلامی هر دو یک گروه چریکی بدون ادوات نظامی متعارف ارتش ها مثل تانک و هواپیما و بالگرد و بمب های مخرب هستند. آنها صرفاً با سلاح های سبک و با راکت ها و به صورت نامتقارن با اسرائیل می جنگند. نقطه ضعف ارتش اسرائیل نیز دقیقاً در همین جا نهفته استَ. اصولاً اسرائیل برغم داشتن یک ارتش نظامی بزرگ و مجهز، در مواجهه با یک جنگ نامتقارن ضعیف است و قدرت مقابله لازم را ندارد و بویژه از نظر روحی بسیار آسیب پذیر است. حماس به خوبی از این نقاط ضعف اطلاع دارد و از آنها برای درگیری با نظامیان اسرائیل استفاده می کند. به عنوان مثال سیستم دفاعی و پدافندی رژیم صهیونیستی بسیار قوی است. این سیستم می تواند جدیدترین و پیشرفته ترین موشک ها را رد گیری نماید و آنها را در هوا منهدم کند. اما آنچه حماس در برابر اسرائیل استفاده می کند، موشک و راکت های پیشرفته نیست. آنها تسلیحاتی دست ساز شبیه راکت و یا موشک های کاتیوشا هستند که سیستم پدافندی اسرائیل قادر به ردگیری دقیق و هدف قرار دادن آنها به طور کامل نیست، لذا از همین جا ضربه می خورند. یا مثلا تانک های پیشرفته مرکاوای اسرائیل عمدتاً قادر به دفع خطرات ناشی از شلیک موشک های هدایت شونده هستند، اما نیروهای حماس برای زمین گیر کردن آنها از رشادت خود و نزدیک شدن به آنها و بهره گیری از سلاح های دوش پرتاب استفاده می کنند. از این رو اصلی ترین ویژگی در مبارزات مسلحانه حماس با رژیم صهیونیستی استفاده از همین نقاط ضعف اسرائیل و بهره گیری از تاکتیک های ویژه است.

تحلیل سردار علایی از آینده عملیات طوفان‌الاقصی/ جنگ تمام‌عیار حزب‌الله با صهیونیست‌ها در راه است؟

>>>بیشتر بخوانید:

چند نکته درباره درگیری حماس و اسرائیل

تلاش واشنگتن برای حفاظت از تل‌آویو/ صهیونیست‌ها توانایی رویایی مستقیم با مقاومت را ندارند

دو سناریو درباره آینده عملیات طوفان‌الاقصی/ سستی جهان عرب هزینه می‌تراشدخود این جنگ ابتدایی هم یکی از ویژگی های این تحولات اخیر محسوب می شود؟

بله بالاخره سابقه نداشته است که نیروی مقاومت تا کنون دست به یک حمله و یک‌ عملیات تهاجمی وسیع بزند. همین موضوع سبب شد تا رژیم در این تهاجم غافلگیرانه، تلفات و اسرای قابل توجهی بدهد که تا کنون سابقه نداشته است.در بحثی که در خصوص حملات نامتقارن داشتید چه عاملی سبب می شود که اسرائیل با این همه تجیهزات پیشرفته نظامی نتواند حریف نیروهای مقاومت شود؟

اول از همه غافلگیر شدن ارتش اسرائیل است. از طرفی تشکیل و اداره سازمان جنگ نامتقارن متکی بر وجود انسان‌های شجاع، نترس، شهادت طلب و با انگیزه های بالای انسانی و معنوی و ملی است. اسرائیل نسبت به تلفات نگرانی زیادی دارد و بر روی حفظ جان نظامیان و شهروندانش به شدت تاکید دارد، زیرا ساکنین فلسطین اشغالی وجود تلفات را ناشی از ضعف ارتش اسرائیل می دانند. از سوی دیگر اسرائیلی ها مانند فلسطینی ها روحیه شهادت طلبی ندارند و از کشته و زخمی شدن به شدت می ترسند. علاوه بر آن، انگیزه ها و آرمان های فلسطینی ها هم برای بازپس گیری وطن اشغالی و سرزمینشان بسیار بالاتر و جدی است.

توجیه ترس اسرائیل از جنبش حماس که از ابتدایی ترین سلاح های نظامی و دفاعی بی بهره است چیست؟ آیا می تواند به همین انگیزه و نترسیدن آنها از مرگ در راه رسیدن به هدفشان مربوط باشد؟

یهودی ها از سراسر دنیا به فلسطین اشغالی آمده اند تا زندگی راحتی داشته باشند. برای آنها وجود امنیت بسیار مهم است. شهرک نشینان اسرائیلی بر این باورند که گروه های فلسطینی برای بازپس گیری سرزمین های اشغالی، ممکن است دست به تهاجم بزنند. به همین دلیل است که اسرائیل شهرک نشین های یهودی را مسلح کرده است. سوای از این ما در عرصه نظامی اصطلاحی داریم به نام سرپل. فلسطینی ها با زندگی در نوار غره و کرانه باختری در واقع در دل حکومت اسرائیل، یک سرپل مهم دارند که می توانند آنها را توسعه دهند و این برای اسرائیل خیلی خطرناک و ترسناک است. سرپل به معنی این است که دشمن یا رقیب در خاک طرف مقابل، پایگاه و زمین و موقعیتی داشته باشد که هر زمانی بتواند آن را تقویت کرده و آن را گسترش بدهد. نوار غزه از این نظر از سرزمین های کرانه باختری برای اسرائیل خطرناک تر است. بعد از اینکه آریل شارون برای کاهش تلفات ارتش اسرائیل، نوار غزه را ترک کرد و آن را کاملاً از شهرک نشینان خالی کرد، منطقه مهم نوار غزه با اینکه وسعت کمی دارد اما کاملاً در اختیار فلسطینی ها قرار گرفت.

اما وضعیت در کرانه باختری به این شکل نیست و شهرک نشین های صهیونیست در جای جای کرانه باختری در کنار فلسطینی ها سکنی داده شده اند تا موقعیت فلسطینی ها ضعیف شود.


آیا این عملیات واقعا ریشه در جریان مقاومت داشت؟

بله هیچ نیروی خارجی مستقیم در طراحی یا اجرای عملیات نقش نداشته است. این عملیات، نتیجه برنامه ریزی و سرمایه گذاری بیست ساله حماس و جهاد اسلامی برای واکنش به جنایات اسرائیل بوده است.

آیا این نوع عملیات ولو با توجه یه اینکه اسرائیل برای اولین بار تلفات زیادی داد با توجه به کشتار وسیعی که رژیم صهیونیستی بعد از آن انجام می دهد ارزشش را دارد؟ برخی می گویند حماس هر بار که دست به عملیات می زند بعد صدها و بلکه هزاران فلسطینی بیگناه کشته می شوند.

خب بالاخره این مردم مظلوم در برابر تهاجمات مستمر اسرائیل به خانه و کاشانه اشان باید چه کار کنند؟ آنهایی که می گویند حماس نباید از خود دفاع کند و یا برای بازپس گیری زمین های اشغالی و احقاق حقوق فلسطینی ها مبارزه نکند، چه جایگزینی برای آن در نظر دارند؟ اسرائیل حتی به قرارداد اسلو هم پایبند نبوده است. متأسفانه فلسطین کاملاً در برابر جنایت های مداوم اسرائیل تنها است. این یک مسئله کلی است که بالاخره وقتی ظلم و ستم از یک حدی می گذرد، واکنش ها کاملاً طبیعی و غریزی است. اما از منظر استدلالی هم باید توجه داشت که از نظر اسرائیل دو عامل جمعیت و سرزمین برای آنها حیاتی است. جمعیت فلسطینی ها در مجموع در کرانه باختری و غزه الان اگر از جمعیت اسرائیل بیشتر نباشد مساوی و در حال پیشی گرفتن است. برای اسرائیل این جمعیت فلسطینی یک خطر وجودی است. لذا رژیم صهیونیستی همواره سعی می کند جمعیت فلسطینی ها را از طریق کشتار و فشار برای کوچ کردن، کم کند و سرزمین های بیشتری از آنها را نیز به تدریج تصرف کند.

در همین راستا اسرائیلی ها سالهاست به طور هوشمندانه فلسطینی ها را اعم از مردم عادی و فرماندهان مقاومت می کشند. در همین چند ماه گذشته اماری بود که اسرائیلی ها بیش از صد نفر از حماس و سایر گروه های فلسطینی را به تدریج و در سکوت خبری ترور کرده اند. در ۲۰ سال گذشته بیش از ۱۵۰ هزار فلسطینی توسط اسرائیل کشته و زخمی و اسیر شده اند. خب در چنین شرایطی حماس به فکر راهکار می افتد و به این نتیجه می رسد که لااقل اگر قرار است کشته شویم ما هم از دشمن جنایتکار کشته بگیریم. و دست کم توجه جهانیان را به ظلم و اشغالگری رژیم اسرائیل جلب کنیم.


آیا قابل باور است که اسرائیل با این همه ادعایی که در خصوص مسائل اطلاعاتی و امنیتی دارد از چنین تحرک و تدارک بزرگی برای حمله ابتدایی بی اطلاع بوده است؟

شاید برای شخص بنده این موضوع حل نشده باشد خصوصا اینکه ما می دانیم تمرکز سازمان جاسوسی اسرائیل و موساد در ابتدا بر روی فلسطینیان است و بعد سایر کشورها. اما به هرحال همه تحلیل گران بر این باور بوده اند که این یک فاجعه اطلاعاتی و یک رسوایی برای اسرائیل است.


آیا نتانیاهو از این حملات سود نبرده است؟

برخی چنین ارزیابی کرده اند که نتانیاهو برای فائق آمدن بر مخالفین سود برده است. اما من مخالف این نوع ارزیابی هستم. شاید برای کوتاه مدت او بتواند از این عملیات حماس برای اجماع سازی و بقای خود در قدرت استفاده کند، اما به محض اینکه شرایط کمی آرام شود احزاب مخالف او را به خاطر این اتفاق که علامت بی عرضگی اوست به سختی زیر نقد خواهند برد و احتمالاً او قدرت مطلقه خود را از دست خواهد داد.


اما تا آن موقع نهایت استفاده را از این شرایط خواهد کرد..

بله همینطور است. قطعا او با بمباران شدید غزه و آواره کردن فلسطینی ها، نهایت استفاده را از جنگ برای بقای سیاسی خود از یک سو و تضعیف و ضربه زدن به حماس از سوی دیگر پیش خواهد برد. همچنین از آنجا که سیاست اسرائیل کاهش جمعیت نوار غزه است به این سمت خواهد رفت تا با قتل عام مردم و ایجاد وحشت و رعب، جمعیت زیادی را از آنجا کوچ دهد. در اسرائیل یک باور وجود دارد که حماس با اتکای به مردم است که حماس شده است و تا مردم هستند، نمی توانند حماس را نابود کنند. آنها در این فکر هستند که مردم را از حماس جدا کنند. اگر بتوانند با کوچ دادن مردم غزه، آنها را از حماس بگیرند، مقاومت به شدت تضعیف می شود.


احتمال گسترش درگیری ها را چقدر می دانید؟

فعلاً اسرائیل با حمایت شدید آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به دنبال گسترش بمبارانها و توسعه تلفات است. اما در داخل سرزمین های اشغالی اگر مردم کرانه باختری هم در حمایت از مردم غزه با ارتش اسرائیل درگیر شوند کار برای اسرائیل به شدت سخت می شود. از بیرون از سرزمین های اشغالی بعید است حزب الله لبنان درگیر یک جنگ تمام عیار با رژیم صهیونیستی شود. درگیری های پراکنده ممکن است با شدت و ضعف ادامه یابد اما تا این لحظه بعید به نظر می رسد که حزب الله عمیقا با ارتش اسرائیل درگیر شود.

از سوی امریکا هم نشانه ای برای تشدید درگیری با لبنان و سوریه و کشاندن آن به مناطق دیگر دیده نمی شود.

فعلاً تمرکز اسرائیل و آمریکا بر انتقام گیری از مردم غزه و نسل کشی و مجازات دسته جمعی فلسطینیان در این منطقه است.


برخی می گویند روسیه از این درگیری ها منتفع می شود. ممکن است روسیه نقشی داشته باشد؟

اینکه روسیه از این درگیری منتفع می شود درست است. بالاخره فشارهای غرب و خصوصا آمریکا بر فلسطینیان ممکن است در کوتاه مدت فشار را از روی این کشور در اوکراین بردارد و توجه آنها معطوف به غزه شود. اما اینکه روسیه در این عملیات و حملات نقشی داشته یا نه سندی در دست نیست و به نظر می رسد طراحی و اجرا کاملا فلسطینی بوده است.

۳۱۱۳۱۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1825133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 79
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  این اتفاقات یک محک جدی برای حزب الله است. اگر فلسطین و حماس را در این جنگ تنها بگذارند به تمام اصول اخلاقی و انسانی پشت پا زده اند.
  • IR ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
   بیخود جو نده بابا. کدام محک؟ محک خریت؟ برن درگیر بشن که چی بشه ؟ اسرائیل با این چیزا نابود نمیشه اما تمام زیر ساخت های حزب الله در این وضعیت داغان اقتصادی ایران و لبنان از بین می ره. نباید وارد تله صهونیست ها شد.
  • احمد IR ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
   فقط طبق نظر مقام معظم رهبری عمل می کنیم. لطفا جلوتر از ایشان نظر ندهید.
  • UA ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
   ایران نباید دخالت کند چون ممکن است امریکا وانگلیس،هم دخالت گند وپالایشگاههای ایران را نابود کند سری که درد نمیکند چرا دستمال ببندد
 • AU ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  مطمئنید حمله به ارتش اسراییل بوده ؟
  • ایرج IR ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
   نمیبینی فقط بچه هارو میکشه .
  • IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
   پس به کی بوده؟ در اسرائیل همه غاصب هستند. همه شهرک نشین ها هم مسلح هستند. در اسرائیل کسی بیگناه نیست. هه می دانند که در زمین غصبی زندگی می کنند.
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  این جنگی که بود که تله بود و باعث از بین رفتن حماس خواهدشد. اسرائیل این فرصت طلایی را از دست نمی دهد
  • IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
   فکر کنم سردار علایی به این تشکیک شما پاسخ دادند. مردم بیگناه غزه اگر در اثر ظلم و ستم اسرائیل غلیان کنند می شود در تله افتادن؟
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  خوشبختانه اکثر بچه های مسئولین رده بالا وپایین در خارج اند وگرین کارت دارند.خدا بداد ملت ما برسد.همین چند روز جنگ بعصی اجناس ۱۰٪تا۲۰٪گران شده اند.تو را بخدا ما را وارد جنگ دو طایفه نکنید..هنوز حق رزمنده های جنگ خودمان پرداخت نشده است
 • PL ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  آقای اعلایی: جنگنده‌های بی ۵۲ در اسرائیل برای درهم کوبیدن حزب‌الله مستقر شده. اگر حزب‌الله میخواهد به سرنوشت غزه دچار شود بسم‌الله ، هرچقدر حزب‌الله لبنان مجهز باشد به اندازه یک هزارم روسیه تجهیزات ندارد و روسیه در برابر سلاحهای محدود آمریکایی کم آورده. این را بدانید و بفهمید که اسرائیل تنها نیست بلکه حمایت کامل آمریکا را دارد و هرچه بخواهد آمریکا بدون هیچ تشریفاتی و فوری در اختیارش قرار می‌دهد
  • مهران IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
   22 5
   اینکه آمریکا پشتیبان اسراییله تو این جنگ اشتباهه چون ۲۰۰ کشور دنیا پشت اسرائیل هستن نه فقط آمریکا
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  طوفان نبوده . خون همه بچه های مظلومی که تو این درگیری ناشی از خریت طوفان ریخته شده بر گردن انهائی است که این جریان را راه انداختع یا حمایت کردند
 • رضا IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  واقعا چی فکر کردند؟ عده ای اینجا روزهای اول ذوق زده شده بودند که اسرائیل تمام شد و حماس تلاویو را می گیرد. اخه چرا ما ایرانی ها اینقدر جو زده ایم.
  • IR ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
   33 60
   کسانی که ذوق کردند از کشته شدن تعدادی انسان ذوق کردند اصلا جان‌ و‌مال مردم‌ فلسطین برای اونها اهمیت نداره . یعنی اونهایی که جشن گرفتند نمیدونستتد اسرائیل قاطعانه جواب میده و مردم‌ غزه تاوان میدن ؟ !
 • مهدی از شیراز IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  چرا عذاب الهی برای شتر حضرت صالح بلافاصله نازل شد ولی‌ ۷۵ سال هست این همه کودک بیگناه شهید میشه ولی عذاب الهی برای اسرائیل نازل نمیشه خدایا خودت به داد برس
 • حشمت IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  سردار جان نگاه کن ببین یک حمله اشتباه چطور ۱.۵ میلیون نفر رو آواره کرده و ۲۲.۵۰۰ ساختمان رو با خاک یکسان کرده.کل افکار عمومی دنیا قبلا علیه اسرائیل بود الان علیه حماس و بقیه گروههای جهادی شده
  • IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
   فرقی نمی کرد این ملت باید بالاخره به دنیا هر چند وقتی یاداوری کنه مظلوم هست و زمین هایش غصب شده .
 • بک مراد لعنتی IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  ماچه‌کاره‌ایم‌آخه؟ یه‌نفرتوافریقا‌ بمیره توایران‌اجناس‌دوبرابر‌میشن‌این‌چه‌مسخره‌بازیه این‌هم‌ازمحور‌مقاومت‌هرکی‌مرده‌وعرضه‌داره‌وانقلابیه‌بفرما‌د بره غزه پیش‌بسوی‌شهادت‌وآزادی‌قدس‌جاده‌هم‌دراز
 • کیان هستم IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  با سلام جواب اقا ویا خانمی که اسم ندارد ولی پرچم سفید وقرم ز دارد استاد شما اول هواپیما ب ۵۲ آمریکایی را خوب بشناس بعد از ش بترس دوم معلوم است اصلا جنگ را نمی‌شناسید جنگ وجنگیدن چندین فاکتور دارد ویکی از آنها سلاح خوب است نه تمام ان اگر همه جنگ سلاح تعیین می‌کرد آمریکا در ویتنام و نازی ها در محاصره استالینگراد وداعش در دو تا شهرک شعیه نشین کفریا پیروز میشد چرا نشد واجازه شکست کامل آنها شد لطفا بررسی بیشتر کنید استاد.
  • IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۴
   21 50
   خوب شماتشریف ببرعزیزم
  • IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۴
   28 42
   اتفاقاً شما نمی‌دانید جنگ چیست . حماس پنج هزار موشک شلیک کرد نتیجه چی شد ؟ معلوم است خسارت قابل توجه نتوانست وارد کند آن هم در حالت غافلگیری . بمب افکن بی ۵۲ با پشتیبانی سایر جنگنده ها میتواند ده ها تن انواع بمب های هدایت شونده و خوشه ای را بر سر حزب‌الله سرازیر کند . جنگ عراق را بخاطر بیاور. بغداد با آن پدافندهای قوی که در جنگ ایران و عراق هواپیمایی ایرانی نمی‌توانستند وارد حریم هوایی بغداد شوند و اگر می‌شدند سالم بر نمیگشتند مثل آب خوردن توسط آمریکا بمباران شد و هیچ دفاعی نتوانست کند . توهم شما را نگیرد. اسراییل تنها نیست بلکه آمریکا مستقیم از آن حمایت می‌کند . وارد شدن در جنگی که با حماقت تمام شروع شد دیوانگی محض است.
  • جهانگیر IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۴
   20 49
   یکم از ضعف های B52 و استراتژی های جنگ برامون بگو نابغه آفند و پدآفند !!!!!!
 • محسن IR ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  حزب الله هم الغالبون
 • حقگو IR ۲۰:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  25 65
  به جناب سرداربفرمایید راه حل ایشان و همفکرانش برای برون رفت کشور از این بن بست اقتصادی چرا هنوز جواب نداده توفان الاقصی تله ای بود که گروههای غزه ای در آن افتادند وهمه هم می دانند عاقبت کار چیست
 • مهدی IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  20 51
  تا چند روز دیگه اخبار جنگ عادی می شه و اونوقت اسرائیل می افته به جون مردم و قتل عام می کنه اول جنگ آمار دو به یک به نفع فلسطین بود الان برعکس شده و داره آمار کشته های فلسطین بالا می ره
 • محمود IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  30 6
  اسراییل داره با هویدا کردنه آمار کشته و خساراتش و جوو دادن به این عملیات چهره ی حماس و بقیه ی گروها رو ب عنوان داعش معرفی میکنه از خبر جعلی سر بریدن کودکان بگیر تا قتل عام غیر نظامیان اسراییل و شرکا تو اتاق فکرهای خطرناکی نشستن
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  4 15
  عجب حکایتیست!!
 • جیرجیرک IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۴
  17 27
  اسرائیل نابودشه خان اول برداشته میشه و جنگ با آمریکا به عنوان خان دوم و پلن دوم شروع میشه که با شکست آمریکا ایران جشن ابرقدرتی اش را در جهان می گیرد
 • کوروش IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۴
  23 62
  کل جهان اسلام نتونستن درجنگ 1948 اسراییل نابود کنند جای تفکربه جنگ به فکراقتصادفلج کننده باشیدلبنان فلسطین وایران ملتی گرسنه انندجنگ به جز ویرانگری چیزی ندارد