دیابت نوع۲ به یکی از شایع‌ترین بیماری‌های امروز دنیا تبدیل شده است و برای درمان آن از روش‌های مختلف همچون مصرف دارو و تغییر سبک زندگی، مانند پیروی از رژیم غذایی کم‌کالری، استفاده می‌شود. اما آیا رژیم غذایی کم‌کالری ایده‌آل است؟

نادیا زکالوند: از ۵۳۷ میلیون نفر مبتلا به دیابت در سراسر دنیا، حدود ۹۶درصد از آنها به دیابت نوع۲ مبتلا هستند. درحالی‌که هنوز درمانی برای دیابت نوع۲ وجود ندارد، خوشبختانه می‌توان آن را با روش‌هایی چون کاهش وزن، تغییر سبک زندگی به نوع سالم، مانند ورزش کردن و مصرف رژیم غذایی مناسب، کنترل یا حتی معکوس کرد.

دیابت نوع۲، وضعیتی است که بدن دیگر نمی‌تواند به‌درستی انسولین تولید یا مصرف کند و یکی از اصلی‌ترین علت دیابت نوع۲، اضافه‌وزن یا چاقی است. بیشتر افراد برای کنترل قند خون خود از رژیم غذایی حاوی سبزیجات، میوه، پروتئین، غلات کامل، لبنیات و چربی‌های مناسب قلب استفاده می‌کنند.

رژیم غذایی کم‌کالری هم یکی از روش‌های مدیریت دیابت نوع۲ است. در این نوع رژیم فرد در روز بنابر نیاز بدنش به غذا، از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری باید مصرف کند. هدف از این نوع رژیم غذایی، کاهش وزن فرد مبتلا به دیابت است.

رژیم کم‌کالری در کنترل دیابت چقدر موثر است؟

کاهش وزن از مقاومت انسولینی بدن می‌کاهد و در نتیجه از شدت دیابت نوع۲ فرد مبتلا کاسته می‌شود. در واقع بررسی‌های گذشته نشان داده است که مصرف کم کالری در بهبود بیماری دیابت نوع۲ موثر است.

از طرفی تحقیقات دیگر نشان داده است، رژیم غذایی کم‌کالری برای همه مفید نیست. مثلا، برخی از افراد مبتلا به دیابت، اصلا اضافه‌وزن ندارند و این افراد نباید در معرض رژیم غذایی کم‌کالری قرار بگیرند و آن دسته از افرادی که به دیابت شدیدی مبتلا هستند و سطح قند خون‌شان بسیار بالاست نمی‌توانند بیماری خود را صرفا با رژیم غذایی کنترل کنند و حتی ممکن است بیماری‌شان بدتر شود و گرفتار بیماری‌های ثانویه مانند مشکلات چشمی، قلبی‌عروقی و سیستم عصبی شوند.

برخی از محققان رژیم‌های کم‌کالری را درصورتی مفید می‌دانند که فرد پروتئین و چربی‌های سالم به اندازه کافی مصرف کند. بدین‌ترتیب کمبود کالری باعث می‌شود بدن از چربی‌های ذخیره‌ خود استفاده کند. با این نوع رژیم بدن در شرایط گرسنگی قرار نمی‌گیرد و صدمه نمی‌بیند.

از طرفی اگر رژیم کم‌کالری با کاهش پروتئین و چربی‌های سالم همراه شود، به‌دلیل اینکه فرد دایما احساس گرسنگی می‌کند، اشتیاق او به خوراکی‌های کربوهیدراتی، نشاسته‌ای و قند بیشتر می‌شود و بدین‌ترتیب این نوع رژیم غذایی پایدار و مناسب کنترل دیابت نخواهد بود.

دیابت نوع۲، با کاهش مصرف مواد قندی و غذاهای فرآوری‌شده و افزایش مواد مغذی چون میوه‌ها و سبزیجات بهبود می‌یابد.

منبع:

medicalnewstoday

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1827147

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =