کدخدایی: صندوق‌های رأی این حوزه‌های انتخابیه را ابطال می‌کنیم اگر...

عضو هیات مرکزی انتخابات مجلس درباره شرایط ابطال صندوق های رای توضیح داده که ایرنا منتشر کرده است.

عباسعلی کدخدایی عصر امروز در جمع دانشجویان دانشگاه‌های مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد، اظهار کرد: انتخابات بزرگترین کنش اجتماعی و سیاسی کشور ما محسوب می شود و باید لوازم انتخابات کارآمد را داشته باشیم.

وی گفت: یکی از ابزار کارآمدی انتخابات احزاب است اما در عین حال برخی احزاب شب انتخابات می‌آیند و فردی را معرفی می‌کنند و بعد از انتخابات می‌گویند؛ خداحافظ و ‌می‌روند. در اینجا دیگر نه آن حزب پاسخگو است و نه کاندیداهای معرفی شده، پس نبود احزاب خلأ هست که باید دیده شود و ما باید در چارچوب احزاب فعالیت داشته باشیم.

عضو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس همچنین موضوع خرید و فروش رأی را یادآور شد و گفت: هر جا گزارش مستندی باشد، ابطال می‌کنیم. در استان‌های مختلف در تهران، اطراف تهران و استان‌های جنوبی صندوق ابطال کردیم و یا رأی افرادی را ابطال کردیم و یا هم حوزه انتخابیه‌ای را ابطال کردیم.

وی بیان کرد: خرید و فروش رأی جرم است و ضمن ابطال رأی قوه قضائیه هم برخورد می‌کند. پروتکل ما قانون انتخابات است، نمی‌توانیم از قانون انتخابات عدول کنیم. باید در چارجوب قانون حرکت کنیم، مقام معظم رهبری همواره بر رعایت قانون تأکید دارند و ما هم به دوستان نظارتی در سراسر کشور قانون را تأکید می‌کنیم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان سلیقه‌ای عمل کردن در شورای نگهبان را رد کرد و گفت: در شورای نگهبان بر اساس مستندات و قانون عمل می‌شود و از اساس این حرف‌ها صحیح و درست نیست. بعضی حرف‌های نادرست از سوی افراد تریبون دار این صحبت‌ها را در جامعه رواج می‌دهد.

کدخدایی تصریح کرد: اینکه بگوییم خدای نکرده همه مسئولان نظام فاسد یا ناعادل هستند، بی‌انصافی است.

وی بیان کرد: من از ابتدا حقوق خوانده‌ام و در این شغل هم بودم و تا الان هم هستم. از اقتصاد چیزی نمی‌دانم و گاهی هم که نان می‌گیرم و می‌برم خانه، سرم کلاه می‌رود و از اقتصاد هیچ چیزی نمی‌دانم.

کدخدایی با اشاره به تفاوت‌ها و کارکرد شورای نگهبان با مجلس و دولت، اضافه کرد: اینکه شورای نگهبان همطراز مجلس و دولت قرار می‌دهید. درست نیست. ما وقتی پرونده و یا موضوعی به شورای نگهبان ارجاع داده می‌شود، افراد مختلف را دعوت می‌کنیم، می‌آیند و ‌می‌روند و در نهایت نظر کارشناسی را می‌دهیم. پس شورای نگهبان یک نفر نیست.

کدخدایی افزود: در بحث تأیید صلاحیت‌ها و پرونده مربوط به نمایندگان مجلس همم اینگونه است. پرونده که می‌آید اینجا من که فرد را نمی‌شناسم و پرونده را می‌خوانم. پرونده فلانی را نگاه می‌کنیم، من نظر مثبت می‌دهم، شاید بغل دستی رأی منفی دهد. مجموع آرا سبب می‌شود در باره کل پرونده نظر دهیم. آنجا رأی‌گیری می‌شود و شورای نگهبان یک نفر نیست.

وی در ادامه صحبت‌هایش به موضوع تأیید صلاحیت‌ها اشاره کرد و افزود: توانایی نمایندگان مجلس اینکه چه کاری باید انجام بدهند یا انجام ندهند، این اسمش شایستگی است. اینکه می‌گویند؛ فلان نماینده توانمند نیست و کاری برای حوزه انتخابیه‌اش انجام نداده، در قانون نیست. پس در قانون در باره شایستگی افراد هیچ مطلبی نیامده است. ابزاری هم نداریم که شایستگی‌ها را احراز کند.

عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس با بیان اینکه سیاست‌های کلی انتخابات اعلام شده، گفت: هنوز نتوانسته‌ایم در مجلس قانون جامع برای انتخابات داشته باشیم. مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی نظام شایستگی‌ها را لحاظ کرده اما در قانون نداریم این خلأ برای احراز شایستگی، نتیحه می‌شود سؤال‌های فراوان دانشجویان

۲۱۹۲۱۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1827608

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =