گرشا رضایی: در این آلبوم هیچ ردی از کامپیوتر نیست

نخستین قطعه از آلبوم EP گرشا رضایی بنام «یه روز...» که برای اولین بار با ارکستر بزرگ تولید شده است، منتشر شد. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «عکس تو» به عنوان نخستین اثر از آلبوم «یه روز» با صدای گرشا رضایی منتشر و همزمان پوستر این آلبوم نیز رسما رونمایی شد.

آلبوم «یه روز» نخستین آلبوم پاپ در ایران است که با ارکستر بزرگ تولید شده است.

گرشا رضایی با انتشار نخستین اثر از این آلبوم، معتقد است: « آلبوم «یه روز...» بازگشتی ست واقعی به پنج دهه قبل و موسیقی واقعی. مخصوصا در دوره ای که موسیقی پاپ در ایران به سمتی رفته که دیگر راه برگشتی برای آن نیست و خاص و عام با بدترین ادبیات از آن یاد میکنند. موسیقی پاپ در همه دوره های هنری ایران از احترام و عزت ویژه ای برخوردار بوده است ولی ما متاسفانه در دوران معاصر، دقیقا برعکس همه دوره ها در حال پس رفتن هستیم. بزرگان موسیقی لاله زاری که به هر حال موسیقی آنها در تاریخ موسیقی ایران موسیقی دم دستی و سطحی به شمار میرفت، در همان زمان هم برای تولید آثارشان از موسیقی آنسامبل و گروه بزرگ نوازندگان سرشناس استفاده میکردند. اما ما در دوره معاصر، حتی از سوی بزرگان این دوره هم به کامپیوتر و کلک پناه برده ایم. من در آلبوم «یه روز...» سعی کرده ام با نگاهی جدی به موسیقی ایرانی برگردم و ادای دینی کنم به بزرگان این حوزه که با خون دل این سیاق و مشی را در تاریخ موسیقی ایران پیش برده اند و تلاش کرده اند که موسیقی جدی زنده بماند.»

او معتقد است: «در ایران آلبوم من اولین آلبوم ست که در این حجم و با این سازبندی و بصورت آنسامبل ضبط و تولید شده است. تاکید من برای اولین بودن، تنها به دلیل برخی سوتفاهم هاست که پیش از انتشار آلبوم متاسفانه شاهد اش هستیم و گاها در جهت تخریب این اثر استفاده شده است. هیچ خبری از کامپیوتر، سیتی سایزر، افکت و نرم افزار در این آلبوم نیست و هر چه که هست آکوستیک است و بدون ویرایش. بعضا آثاری که بصورت ارکستر بزرگ صدابرداری می شود، با نرم افزارهایی قابلیت تغییرات در خروجی نهایی را دارا هستند که در این آلبوم هرگز ما ویرایش نرم افزاری را نداریم. همه چیز در این آلبوم رد انسان است. رد هنرمند و نوازنده است. »

گرشا رضایی می گوید: «سالهاست که ضبط استودیویی ساز در ایران برای آثار و قطعات موسیقی منسوخ شده و استفاده از نسخه های آماده کامپیوتری باب شده است. این موضوع در کل دنیا به سمت استفاد مجدد از نیروی انسانی و نوازنده برگشته ولی در ایران به دلیل ماجرای مالی، همچنان بر همان اساس پیش می رود. معتقدم در دوران کنونی، آثار مشاهیر موسیقی پاپ پیش از انقلاب همچنان مخاطب دارند و با اشتیاق زیادی در شبکه های اجتماعی به آنها پرداخته میشود. بسیاری از آنها علیرغم اینکه از دنیا رفته اند، آثارشان همچنان شنیده میشود و من مطمئن ام به دلیل رد انسان در هنر است. در آن دوره، هنرمندان شاخصی بوده اند که دور هم نشسته اند و با احساس و قلب شان اثری را تولید کرده اند که ماندگاری آن تا امروز اتفاق افتاده است و تا ابد وجود خواهد داشت. گوش انسان کلک را می فهمد و وقتی ما با کامپیوتر سعی داریم حس موسیقی را بازسازی و منتقل کنیم، قطعا مخاطب این را می فهمد. این تکرار و فریب را مخاطب متوجه میشود.»

این خواننده درباره همکارانش در این آلبوم نیز توضیح داد: «با تیم تصویر، تدارکات و دیگر عوامل، برای تولید این آلبوم بیش از صد تفر تلاش کرده اند. جزییات تصویری از مراحل تولید اثر در قالب تیزر و موزیک ویدئو منتشر خواهد شد و واقعا از این بابت خیلی حال خوبی دارم. بعد از نسل واروژان، منفردزاده، فرهاد فخرالدینی، بابک بیات و بسیاری بزرگان دیگر، احساس میکنم هرگز تلاشی برای تمرکز و اشاعه و نشر موسیقی جدی برای مخاطبان امروزی نشده و من همه تلاشم را کرده ام که بتوانم در این حوزه بهترین خروجی ممکن را در اختیار مخاطب قرار دهم. حالا نوبت ماست که این نگاه مارکتی را از موسیقی بگیریم و کمی به کیفیت و اصالت فکر کنیم. امروز هوش مصنوعی بزرگترین تهدید برای جهان سوم است. موضوعی که در تمام دنیا از آن به شکلی طنز استفاده میشود ولی ما در جهان سوم خیلی جدی در حال تهدید از سوی این تکنولوژی هستیم. سرانه مطالعه در ایران بسیار پایین است و تکنولوژی از نگاه منفی و مبتذل اش، در حال قورت دادن فضای هنری ست. فارغ از محتوا و درجه هنری، این آلبوم قطعا جزو مهم ترین آثار موسیقی ایران پس از انقلاب است و بابت این پروژه به تمام همکارانم در این اثر افتخار می کنم. من معتقدم که در دراز مدت این آلبوم تاثیرات بزرگی را می تواند در جریان این روزهای موسیقی ایران بگذارد و امیدوارم مردم هم دوستش داشته باشند.»

۲۴۵۲۴۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1831313

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =