اتباع خارج از استانداردهای سازمان ملی مهاجرین از کشور طرد می‌شوند/ مرزبانان و نیروی انتظامی از تردد غیرقانونی جلوگیری می‌کنند

نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایلنا گفت: طرح ساماندهی اتباع بیگانه در وزارت کشور اجرا و به خوبی توسط استانداری‌ها و فرمانداری‌ها پیگیری می‌شود.

فداحسین مالکی درباره تازه ترین وضعیت بررسی ساماندهی مهاجران و اتباع خارجی گفت: با توجه به این‌که کشور ما از لحاظ موقعیت جغرافیایی ماهیت مهاجرپذیری دارد یک کار مشترکی بین دولت و مجلس صورت گرفت که با نظر آقای رئیس‌جمهور اداره اتباع که زیر نظر وزارت کشور است، به سازمان مهاجرین تبدیل شود که از یک انسجام بیشتری بین دستگاه‌های ذی‌ربط برخودار باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بحث‌های زیادی مطرح شد و یکی از بحث‌ها این بود که این سازمان زیر نظر رئیس‌جمهور و به عنوان معاونت باشد؛ نهایتاً نظر ما در کمیسیون امنیت ملی و کمیسیون‌های ذی‌ربط و خود دولت بر این بود با توجه به ماهیت کاری خود وزارت کشور و مسئولیت‌های بالایی که دارد و هم به جهت این که وزیر کشور رئیس شورای امنیت کشور هستند و هم به لحاظ این‌که ارتباط مستقیم با پلیس و دستگاه‌های امنیتی دارد، این سازمان زیر نظر وزیر کشور باشد تا از ظرفیت بالایی برخودار باشد.

هجوم گسترده مهاجران افغان به ایران و کاهش سرانه آرد و نان به روایت یک نماینده /بیش از ۷ میلیون افغانستانی ساماندهی نشده اند

مهاجران افغان با تانکر نفت و وانت‌بار شبانه وارد ایران می‌شوند /مهاجران غیرقانونی در باغات کرمانشاه مشغول به کارند

وی خاطرنشان کرد: اما در عمل برخی از مسائل خاص قانونی وجود دارد که با استناد به قوانین گذشته بعضی دستگاه‌ها روی موضوعات خاصی بحث داشتند که قرار شد بعد از این‌که برنامه هفتم در مجلس مصوب شد، این مسائل در کمیسیون‌های ذی‌ربط با حضور دستگاه‌های امنیتی و سیاسی و بقیه دستگاه‌های کشور مطرح شود تا در آنجا از یک غنای لازم برخودار باشد.

مالکی با بیان این‌که در کشور ما در خصوص برخی از اتباع مخصوصا اتباع افغانستانی و علی‌الخصوص بعد از اتفاقاتی که در افغانستان افتاد و با وجود جریانی که در رأس آن کشور قرار گرفت، نگرانی‌هایی وجود دارد، عنوان کرد: ابتدا حضور بی‌رویه افغانستانی‌ها را به داخل کشورمان داشتیم که حساسیت‌ها و نگرانی‌هایی بین مردم به وجود آمد و باید گفت البته این نگرانی‌ها و حساسیت‌ها بین مردم درست بود و همین حساسیت هم در میان مقامات کشور به وجود آمد تا هرچه سریع‌تر طرح ساماندهی به صورت بهتر اجرا شود.

وی افزود: طرح ساماندهی اتباع بیگانه در وزارت کشور اجرا و به خوبی توسط استانداری‌ها و فرمانداری‌ها پیگیری می‌شود. همچنین یک برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدتی صورت می‌گیرد که هم بشود از ظرفیت‌ها و فرصت‌های مهاجرین استفاده کرد و هم اینکه از تهدیدهای احتمالی جلوگیری شود و اساسا تشکیل سازمان مهاجرین بر این پایه صورت گرفت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از سویی مرزبانان و نیروی انتظامی کشورمان به خوبی مسلط بر مسائل استان‌های مرزی هستند تا از هرگونه تردد غیرقانونی جلوگیری شود. همچنین یک تصمیماتی هم در وزارت کشور گرفته شده تا همه اتباع ساماندهی شوند و افرادی که خارج از استانداردهای سازمان باشند از کشور طرد شوند.

219218

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1832430

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =