پاسخ کادر فنی تیم ملی به اظهارات خیابانی

ورزش سه نوشت:‌پس از انتقادات نسبتا تند جواد خیابانی، حالا کادر فنی تیم ملی در مقام از دفاع برآمده است.

جواد خیابانی روز گذشته در یک برنامه زنده تلویزیونی به طور مفصل درباره برنامه‌ها و شرایط کادر فنی صحبت کرد. مهم‌ترین مسئله جواد خیابانی در این صحبت‌ها عدم جوانگرایی بود و سپس او انتقادات دیگری را نیز به شرح زیر مطرح کرد:


چرا امیرقلعه‌نویی جوانگرایی نمی‌کند؟
چرا کادر فنی تیم ملی روز بازی به دنبال آنالیز تیم ملی قرقیزستان در تورنمنت کافا هستند؟
چرا امیر قلعه‌نویی می‌گوید مسئول کشف استعدادها نیست؟
چرا امیر قلعه‌نویی از حرف زدن با رسانه‌ها دوری کند؟
رفتارهای اجتماعی بازیکنان شما آیا درست بوده است؟

در ادامه مطلب کادر فنی تیم ملی پاسخ مفصلی به انتقادات جواد خیابانی داده و در اختیار "ورزش‌سه"، قرار داده که در ادامه می‌خوانید.

جلسات آنالیز حریفان در روز قبل از مسابقه و پیش از ناهار صورت می‌گیرد. جلسه فنی که با استفاده از دیتا و تصاویر، می تواند به بازیکنان تیم تصویر مناسبی از مدل بازی، الگوهای حمله و دفاع و انتقال و ضربات ایستگاهی ارائه کند. تمرین آخر تیم، معمولا براساس همین جلسه آنالیز طراحی و اجرا می‌شود. پس هیچ وقت نمی‌توانیم جلسه آنالیز رقیب را دیرتر از تمرین تاکتیکی آخر مثلا در روز مسابقه برگزار نماییم.
به‌طور مثال در مورد قرقیزستان که این فکت اشتباه در موردش اشاره شد، دو دیدار این تیم برابر روسیه و هند در فیفادی های قبلی، پیش از مسابقات کافا تحلیل و آنالیز شده بود و انجام آنالیز دیدار اول این تیم در تورنمنت کافا در روز سه‌شنبه (بعد از بازی با افغانستان) این اطلاعات فنی را تکمیل نمود. پس ذکر این موضوع که روز بازی با قرقیزستان، کادر فنی اقدام به آنالیز فنی این تیم نموده است، اشتباه و براساس اطلاعات کاملا غلط است.

پروسه‌ی مورد اشاره تنها بخش مربوط به تیم های حریف است. تحلیل و آنالیز تیم خودی در رقابت‌های دوستانه و رسمی، آنالیز تصویری و آماری تمرینات تیم ملی در فیفادی‌ها و همچنین آنالیز آماری و تصویری بازیکنان لایه اول تا سوم ماتریس لیگ برتر در کنار تحلیل و آنالیز دیتای مربوط به عملکرد جسمانی بازیکنان در رقابت های لیگ برتر، جلسات تمرینی تیم ملی و دیدارهای دوستانه و رسمی بخش های مهم دیگر وظایف اعضای کادر فنی است که توسط گروه آنالیز، کادر مربیان و مشاورین فنی تیم ملی زیر نظر سرمربی تیم ملی صورت می‌گیرد.

در نظر داشته باشید که در هر روز اردوی تیم ملی به‌صورت میانگین دو جلسه فنی برگزار می‌شود که شامل آنالیز های هدفمند و منطبق با پروسه توسعه مدل بازی تیم، طراحی جلسه تمرینی روز و حریف آینده است. یک جلسه قبل از ناهار و یک جلسه قبل از تمرین عصر تیم.

نکته مهم دیگر ، آنالیز انفرادی رقبا است که توسط کادر آنالیز تیم ملی صورت می‌گیرد و بعد از جلسه تمرینی روز قبل از مسابقه در گروه بازیکنان به اشتراک گذاشته می‌شود. ویدئوهایی در حدود 4 تا 5 دقیقه از بازیکنان حریف که بیانگر سبک بازی، نقاط قوت و ضعف انفرادی است تا بازیکنان تیم ملی با آگاهی بالاتری نسبت به بازیکنان مقابل خود، تمرینات ذهنی و تصویرسازی را انجام بدهند. بطور مثال مدافعین میانی تیم ما روی بازیکنان تهاجمی و مهاجمین حریف تمرکز می‌کنند و ویدئوهای مربوط به آنها را تماشا می‌کنند و مدافعین کناری ما تمرکز خود را روی تماشای ویدئو وینگرها و بازیکنان کناری حریف قرار می دهند.

طراحی تمرینات
پروسه طراحی تمرینات براساس دیتا و اطلاعات تجمیع شده حاصل از آنالیز عملکرد فنی تیم و بازیکنان در دیدارهای قبلی تیم ملی و جلسات تمرینی قبلی، پروسه توسعه مدل بازی و اهداف تاکتیکی صورت می پذیرد و عموما چهارچوب اصلی تمرینات قبل از شروع اردوی تیم ملی طراحی و جزئیات براساس مواردی که ذکر شد طراحی می گردد.

این به‌هم پیوستگی پروسه تاکتیکی، طراحی تمرینات و جلسات آنالیز موجب شده است که فارغ از نتایج خوب در دیدارهای دوستانه، پیشرفت محسوس و مناسبی در مدل بازی در بخش‎‌‎های مختلف مشاهده گردد که در آینده در مورد این موارد و توسعه فراگیر صورت گرفته با استفاده از دیتا و اطلاعات فنی حاصل از هوش مصنوعی صحبت خواهیم کرد.

جوان‌گرایی
مطمئنا کارشناسان محترم فوتبال نسبت به این موضوع اتفاق نظر دارند که پروسه جوان‌گرایی در باشگاه شروع می‌شود و در تیم ملی امتداد پیدا می‌کند. در واقع این مربیان باشگاهی هستند که می‌بایست حاصل عملکرد آکادمی‌های خود را در زمان مناسبی وارد چرخه تمرینات تیم اصلی نمایند و در زمان مناسبی در معرض بازی کردن و کسب تجربه قرار دهند. این پروسه به‌عنوان کشف و توسعه استعداد شناخته می شود.
پس از تثبیت این استعدادها در باشگاه که به معنای استمرار در ارائه کیفیت فنی، جسمانی و شخصیتی است، سرمربی تیم ملی می‌تواند در زمان مناسب، بازیکن جوان را به اردوی تیم ملی دعوت کند تا فرصت تطبیق پذیری و سازگاری با مدل بازی متفاوت، فضای روانی جدید و ساختارهای متفاوت را به این بازیکن جدید بدهد.
این پروسه در تیم ملی ایران، در حال اجرا است. هرچند که با حدود 6 ماه تحلیل مناسب کادر فنی روی بازیکنان جوان لیگ برتر ، باید اذعان کنیم که متاسفانه این فرآیند در ایران با شدت بسیار کمی در حال انجام است. با این حال معدود بازیکنان جوان و مستعد لیگ برتر که در پروسه بازی کردن قرار دارند و کیفیت مناسبی از خود نشان داده اند، در ماتریس بازیکنان مورد توجه آقای قلعه نویی قرار دارند و به‌صورت دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرند تا در زمان مناسب به اردوی تیم ملی دعوت شوند.

مدل بازی
2بخش اصلی برنامه آقای قلعه نویی در تیم ملی ، ایجاد و توسعه مدل بازی متناسب با پتانسیل فوتبال ایران و فرهنگ فوتبالی، اجتماعی و تاریخ ایران و همچنین تسهیل ورود بازیکنان جوان و مستعد در پروسه‌ای زمان‌بندی شده به تیم ملی بوده است. به‌طوری که ریسک ناشی از این ارتقا و تغییر در شرایط برای تیم ملی و بازیکنان جوان به حداقل برسد و صد البته که کم‌ترین ریسک در پروسه نتیجه گیری تیم ملی داشته باشد.
در حوزه مدیریت کلان، صاحبان اندیشه قائل به تحلیل عملکرد و ارزیابی میزان تحقق اهداف و برنامه در یک پروسه و چشم انداز بلند مدت هستند. با وجود اینکه تیم ملی با تلاش بازیکنان و اعضای کادر فنی و پزشکی و مدیریتی با وجود همه مشکلات و کمبودها، نتایج مناسبی به‌دست آورده است ولی بازهم این بازه زمانی جهت ارزیابی میزان پیشرفت تیم ملی در برنامه های ارائه شده کافی نیست. شاید در زمانی مناسب‌تر ، با دیتا و اطلاعات بیشتر و البته تحلیل بهتر از برنامه های تیم ملی بتوانیم دورنمای روشن‌تری برای تیم ملی ایران متصور باشیم و اطلاعات بهتری جهت تحلیل و آنالیز تیم ملی و برنامه های این تیم در اختیار کارشناسان و علاقمندان فوتبال ایران قرار دهیم.

257 251

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1832596

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =