عکس | انسان واقعی را پیدا کنید/ امتحانی برای چشم‌های تیزبین

روزیاتو نوشت: بر اساس نتایج یک پژوهش جدید، هوش مصنوعی (AI) می‌تواند تصاویری از چهره افراد سفیدپوست ایجاد کند که به چهره انسان‌های واقعی شبیه‌تر هستند.

آیا می‌توانید تشخیص دهید که کدام یک از تصاویر زیر فیک و کدام واقعی هستند؟ ۵ تصویر ساخته‌شده توسط هوش مصنوعی است. پاسخ در انتهای متن آمده است.

چالش واقعی یا کیک با هوش مصنوعی/ کدام تصویر واقعی است؟/ عکس

طبق این مقاله که در مجله Psychological Science منتشر شده، با توجه به این که الگوریتم‌های هوش مصنوعی معمولاً با تصاویری از چهره افراد سفیدپوست آموزش داده می‌شوند، در بازسازی آن‌ها عملکرد بهتری دارند.

هنگامی که هوش مصنوعی با تصاویری از چهره‌های سفیدپوست، بیشتر از سایر نژادها آموزش داده می‌شود، درک بهتری از شکل ظاهری یک چهره معمولی یا خاص به دست می‌آورد.

دکتر امی داول، نویسنده ارشد این مقاله گفته است: «اگر چهره‌های سفیدپوست ساخته‌شده توسط هوش مصنوعی به طور مداوم واقعی‌تر تلقی شوند، این فناوری می‌تواند پیامدهای جدی برای افراد رنگین‌پوست، با تشدید تعصبات نژادی آنلاین داشته باشد.»

در حال حاضر، وجود این مشکل در فناوری‌های هوش مصنوعی که برای ایجاد عکس‌هایی با ظاهر حرفه‌ای استفاده می‌شوند، آشکار است. هنگامی که از این فناوری برای افراد رنگین‌پوست استفاده می‌شود، هوش مصنوعی رنگ پوست آن‌ها را تغییر می‌دهد.

با توانایی هوش مصنوعی برای ایجاد تصاویر بیش از حد واقعی، مردم دیگر نمی‌توانند برای تشخیص تصاویر واقعی و جعلی به نشانه‌های بصری بسنده کنند.

فناوری هوش مصنوعی آنقدر سریع در حال پیشرفت بوده که احتمالاً به زودی تفاوت بین تصاویر ساخته‌شده توسط هوش مصنوعی و چهره انسان از بین خواهد رفت.

این یافته‌ها، محققان را نگران کرده‌اند؛ زیرا با «واقع‌گرایی افراطی یا هایپررئالیسم» هوش مصنوعی، مردم اغلب تصاویر فیک را تشخیص نداده و فریب می‌خورند.

بیشتر بخوانید:‌

این عامل، فرصت‌هایی را برای هکرها ایجاد کرده که از هوش مصنوعی برای دستیابی به مقاصد نادرست خود استفاده کنند.

اخیراً مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا درباره ساخت ربات‌های هوش مصنوعی هشدار داده که با انتشار اطلاعات نادرست و ایجاد کمپین‌های دروغین، می‌توانند بر انتخابات بریتانیا و آمریکا در سال ۲۰۲۴ تاثیرگذار باشند.

 • جواب: تصاویر ۱، ۴، ۵، ۷ و ۸ فیک هستند.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1837400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 23
 • IR ۰۳:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۵
  39 8
  هر کد ملی می تواند یک انتخاب داشته باشد پس چگونه هوش مصنوعی می تواند در انتخابات تاثیر گذار باشد؟
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۵
  72 20
  هوش مصنوعی اگر چه می‌تواند کارکردها وکابردهای موثر ومفیدی داشته باشد اما همانند خیلی از علوم وفناوری ها پیشرفته در جامعه مدرن که هم منشاء آسایش ورفاه وترقی وتسهیل حیات بشری می شوند وهم قهقرا وانحطاط را بدنبال دارند بدلیل امیال وامال لجام گسیخته انسان و وجود جنود خیر وشر در عالم انسانی ودر قاموس نفسانی او می‌تواند چهره زندگی وحیات انسانی را مشوه مخدوش ومنقرض نمایید پس باید در مسیر روند تکامل آن نفوس تربیت شده ودانشمندان تزکیه شده وبنحوی آسمانی مسلط ومدیریت کنند
  • نا شناس IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۵
   39 7
   کاملاً موافقم چند وقت پیش یه خبری دیدم که یه نفر با هوش مصنوعی زندگی دختر رو به کل نابود کرده بود
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۵
  26 8
  همه چهره ها شبیه هم بودن