چگونه تخته هوشمند را کالیبره کنیم؟ آموزش صفر تا 100

تخته‌های هوشمند اغلب نیاز به کالیبره کردن دارند. کالیبره کردن به منظور بالا برد دقت عملکرد تخته هوشمند است که در این محتوا بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد.

معمولا زمانی که برد هوشمند نصب و آماده استفاده قرار می‌گیرد، دقت فوق‌العاده پایینی دارد. به طور مثال، قلم یا انگشت خود را روی برد می‌گذارید، نشانه گر ماوس چند سانتی بالا یا پایین نقطه تماس، نمایش داده می‌شود. برای از بین بردن این فاصله، دستگاه نیاز به کالیبره شدن دارد. شاید این سوال برای شما مطرح شود که چه زمانی کالیبره بودن برد به‌هم میریزد؟ باید گفت در صورتی که:

  1. ویدئو پروژکتور تکان داده شود.
  2. تصویر خروجی ویدئو پروژکتور بزرگ‌تر یا کوچک‌تر شود.
  3. زمانی که برد روی پایه قرار داده شده باشد و جابه‌جایی در محل آن صورت گیرد (برای جلوگیری از این مورد، به کاربران پیشنهاد می‌شود برد روی دیوار نصب شود تا با این مشکل مواجه نشوند).

برای کالیبره کردن یک تخته هوشمند، ابتدا باید به طور دقیق دستورالعمل های تولید کننده را دنبال کرده و مراحل مربوطه را انجام داد. این مراحل ممکن است شامل تنظیمات نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری خاصی باشند که برای بهینه‌سازی عملکرد برد، انجام می‌شوند. به طور کلی فرایند کالیبراسیون شامل مشخص کردن چند نقطه روی برد به منظور کاهش انحراف ایجاد شده است. در ویدئوی آموزشی که در این محتوا ارائه می‌شود، نحوه کامل و دقیق کالیبره کردن برد هوشمند به همراه توضیحات گام به گام به اشتراک گذاشته می‌شود.

برد هوشمند یا وایت برد تعاملی چیست؟

تخته هوشمند برای استفاده در کلاس‌های آموزشی و سالن‌های کنفرانس مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از ارکان اصلی خرید تجهیزات اتاق کنفرانس است. این وایت برد الکترونیکی جایگزین مناسبی برای تخته وایت بردهای معمولی است. استفاده از وایت برد هوشمند در کلاس‌ها و سالن‌ها، امکان نمایش مطالب به‌صورت کاملا پویا را برای کاربر مهیا می‌کند.

وایت برد هوشمند با قرار گرفتن در کنار تجهیزاتی نظیر ویدئو پروژکتور و ویژوالایزر می‌تواند سیستم کمک آموزشی بسیار کار آمدی را در اختیار کاربر قرار دهد. تخته وایت برد هوشمند علاوه بر بخش سخت افزاری که از یک سطح الکترونیکی (مجموعه‌ای از سنسورهای لمسی) تشکیل شده است دارای یک هسته‌ی نرم افزاری اصلی نیز هست که اغلب قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد برد را پشتیبانی می‌کند. نرم افزار وایت برد هوشمند ضمن رعایت اصول سهولت کاربری، محیطی مناسب برای تدریس، سمینار و حتی جلسات عملیاتی را فراهم می‌کند.

چگونه تخته هوشمند را روشن کنیم

معمولا تخته هوشمند در کنار ویدئو پروژکتور و یک کامپیوتر/مینی کامپیوتر یا لپتاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه راه‌اندازی و استفاده از تخته هوشمند در این سیستم به صورت قدم به قدم به شرح زیر است:

  1. روشن کردن کامپیوتر: ابتدا می‌بایست کامپیوتر را روشن کنید. رایانه مورد نظر می‌بایست با استفاده از یک کابل HDMI یا VGA به ویدئو پروژکتور متصل شده باشد.
  2. روشن کردن ویدئو پروژکتور: پس از روشن شدن ویدئو پروژکتور، تصویر ارسالی توسط کامپیوتر بر روی برد هوشمند به نمایش در می‌آید.
  3. اتصال برد هوشمند با کامپیوتر: در این مرحله می‌بایست برد هوشمند را با استفاده از یک کابل USB به کامپیوتر مورد نظر متصل کنید تا داده‌های برد به کامپیوتر منتقل شود.

نحوه استفاده از برد هوشمند

پس از روشن شدن برد هوشمند، تصویر دسکتاپ کامپیوتر روی برد هوشمند به نمایش در خواهد آمد. برای استفاده از برد هوشمند در این مرحله، باید با بررسی، از تنظیم بودن برد هوشمند اطمینان حاصل کنید. معادل انگلیسی تنظیم بودن تخته هوشمند، کالیبره بودن یا Calibration است. برای تست کالیبره بود تخته هوشمند کافیست انگشت خود را روی صفحه برد قرار داده و شروع به حرکت دادن کنید. سپس مشاهده خواهید کرد که آیا اشاره‌گر درست در محل لمس تخته شروع به حرکت می‌کند یا با فاصله از محل اتصال انگشت و تخته هوشمند این اتفاق می‌افتد.

در صورتی که محل تماس انگشت با اشاره‌گر یکی بود، تخته تنظیم است و نیازی به کالیبره شدن وجود ندارد. اما در صورتی که محل اتصال با فاصله از نقطه تماس رویت شد، برد هوشمند نیاز به کالیبره شدن خواهد داشت.

چگونه تخته هوشمند را کالیبره کنیم؟ آموزش صفر تا 100

کالیبره کردن برد هوشمند

برای کالیبره کردن برد هوشمند می‌توانید از طریق منوی برد گزینه Calibrate را انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه از شما سوال پرسیده می‌شود که آیا قصد کالیبره کردن برد هوشمند را دارید؟ در شرایطی که برد کالیبره نباشد، باید روی گزینه تایید ضربه بزنید. اما با توجه به تنظیم نبودن برد، نخواهید توانست با اشاره انگشت روی این گزینه کلیک کنید. بدین منظور بهتر است در این مرحله از ماوس متصل به لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده کنید.

پس از تایید نیاز به کالیبره شدن برد، در مکان‌های مختلفی از برد شکلی مشابه علامت بعلاوه (+) به نمایش در می‌آید و باید روی مرکز آن با انگشت اشاره کنید. پس از چند بار تکرار این اقدام در مکان‌های مختلف، تخته هوشمند کالیبره خواهد شد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1838998

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =