اولین واکنش محمدرضا عارف به رد صلاحیت های گسترده/ به دنبال افرادی هستند که عین موم در دستشان باشند /ایران ستیزی به اوج خود رسیده است

امیدنامه نوشت: محمدرضا عارف با تاکید بر اینکه در دو انتخابات اخیر عملا جمهوریت نظام آسیب جدی دید، تصریح کرد: با برخوردهای تنگ نظرانه‌ای که در روند تایید صلاحیت‌ها در پیش گرفته‌اند نشان می‌دهد جریان حاکم  به دنبال افرادی هستند که عین موم در دستشان باشد.

محمدرضا عارف در نشست کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان با قدردانی از رئیس و اعضای این کمیسیون به دلیل برگزاری منظم جلسات و تهیه اسناد متقن و قابل اعتناء برای نظام حکمرانی کشور به شرایط جامعه در سال‌های اول انقلاب اشاره کرد و گفت: در سال‌های اول انقلاب همه ضعفها و مشکلات اداره کشور را به بهانه شرایط زمانی از آن غفلت کردیم و تمام تلاش این بود که همه امور حکومتی و دولتی شود. حتی جنبش دانشجویی را می‌خواستند متصل به حاکمیت کنند در حالیکه خیانت به جنبش دانشجویی است که این جنبش حکومتی شود که در این صورت کارایی خود را از دست می دهد.

راهبرد حذف نخبگان از اول انقلاب در دستور کار قرار گرفت

وی با بیان اینکه نتیجه آن نگاه در اوائل انقلاب وضعیت بغرنج امروز ما است و واقعیت این است که چالش‌های امروز ما انباشت شده مسائل ۴دهه گذشته است ، خاطرنشان کرد : صحبت‌هایی در این جلسه به درستی درخصوص حذف نخبگان انجام شد ولی این معضل به اوایل انقلاب بر می گردد یعنی راهبرد حذف نخبگان از اول انقلاب در دستور کار برخی جریانات در حاکمیت قرار گرفته بود.

موضع گیری کنایه آمیز محمدرضا عارف درباره انتخابات ۱۴۰۲: بنیاد امید ایرانیان کاندیدا نخواهد داشت /نخبگان کشور در معرض تهدید قرار دارند

تهدید محمدرضا عارف از سوی یک نماینده نزدیک به پایداری و احمدی نژاد

در اوایل انقلاب شخصیت‌های برجسته‌ای را با برچسب لیبرالی کنار گذاشتند

عارف ادامه داد: با شعارهایی عوامانه افراد نخبه را با برچسب وابستگی از میدان به در کردند و این روند تاکنون ادامه دارد.متاسفانه در اوایل انقلاب شخصیت‌های برجسته‌ای را با برچسب لیبرالی کنار گذاشتند.

کارهایی در دهه ۶۰ صورت گرفت که برخلاف اهداف اولیه انقلاب بود

عضو مجمع تشیص مصلحت نظام در همین خصوص تصریح کرد: یک حالت خود بزرگ بینی و حق پنداری از اول انقلاب بین مسئولان حاکم بود که خود را صاحب کشور و قیم مردم می‌دانستند. کارهایی در دهه ۶۰ صورت گرفت که برخلاف اهداف اولیه انقلاب بود.

بعد از پیروزی انقلاب بجای آنکه مزیت‌ها را تقویت کنیم به حذف روی آوردیم

وی با بیان اینکه اتکاء انقلاب اسلامی ایران بر مردم بوده و مردم قبل از انقلاب مشارکت‌شان را در مسائل سیاسی و اجتماعی به خوبی نشان دادند،گفت: بعد از پیروزی انقلاب بجای آنکه مزیت‌ها را تقویت کنیم به حذف روی آوردیم مثلا در آموزش و پرورش هر مدرسه‌ای که از یک سطحی بالاتر بود به بهانه حذف مدارس خصوصی منحل کردیم مانند دبیرستان هدف ، خوارزمی و البرز. چون نمی‌خواستیم یا نمی توانستیم قدها را بلند کنیم .در بخش دانشگاهی هم همینطور، تعدادی از مراکز آموزش عالی را منحل کردیم به جای آنکه از ظرفیت‌های آنها استفاده مطلوب کنیم.

اولین واکنش محمدرضا عارف به رد صلاحیت های گسترده/ به دنبال افرادی هستند که عین موم در دستشان باشند /ایران ستیزی به اوج خود رسیده است

"خالص سازی" ریشه در عملکرد گذشته عده‌ای دارد که خود الان گرفتار خالص‌سازی شده‌اند

عارف با اشاره به استفاده از واژه "خالص سازی " در ادبیات سیاسی امروز کشور،تصریح کرد: "خالص سازی" که امروز یک راهبرد شده است ریشه در عملکرد گذشته عده ای دارد که خود الان گرفتار خالص سازی شده اند.آیا حاضرند بپذیرند که چقدر خودشان در خالص سازی نقش داشتند ؟

باید از برخی عملکردها از مردم عذرخواهی کنیم

وی در همین زمینه تاکید کرد : باید از برخی عملکردها از مردم عذرخواهی کنیم و صادقانه به مردم بگوییم که اشتباه کردیم.

مشخصه اغلب مدیران کشور در مقطع فعلی کارنابلدی است

رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه نتیجه برخی عملکردها دهه‌های گذشته فاصله انداختن بین نخبگان با دولت و حکومت بود،گفت: اگر توسعه بخواهد در کشور محقق شود باید نخبگان میدان دار شوند ولی چه میزان دولت فعلی و حتی ۲ دولت قبل با نخبگان تعامل داشته و دارند؟فضا الان به گونه‌ای فراهم شده است که یک عده فرصت‌طلب رشد می‌کنند و با رنگ عوض کردن می خواهند چند روزی در مسند قدرت حضور داشته باشند.در حالیکه مشخصه اغلب مدیران کشور در مقطع فعلی کارنابلدی است.

صدا و سیما راهبرد نفی کامل گذشته را در دستور کار قرار داده است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اکثر دولت‌مردان در کشورمان به جای آنکه بگوید من چه کاری می خواهم انجام دهم می‌گویند در گذشته چه ضعفهایی وجود داشت ،خاطرنشان کرد: صدا و سیما و همه رسانه‌هایی که در خدمت حکومت هستند راهبرد نفی کامل گذشته را در دستور کار قرار داده اند یعنی حق پنداری کامل جریان حاکم و باطل بودن گذشتگان که مطمئنا اینگونه نحوه اداره جامعه،کشور را به بن بست می‌کشاند.

جریان حاکم در تایید صلاحیت‌ها نشان داد به دنبال افرادی هستند که عین موم در دستشان باشند

عارف با تاکید بر اینکه در دو انتخابات اخیر عملا جمهوریت نظام آسیب جدی دید، تصریح کرد: با برخوردهای تنگ نظرانه‌ای که در روند تایید صلاحیت‌ها در پیش گرفته‌اند نشان می‌دهد جریان حاکم به دنبال افرادی هستند که عین موم در دستشان باشد و این افراد اگر وارد مجلس شوند دو هدف را دنبال می کنند یک آنکه به دنبال منافع شخصی و باندی خود خواهند بود و دوم آنکه کار نکنند که شورای نگهبان در دور بعد رد صلاحیتش کند.آیا رسالت نماینده مجلس این موارد است؟

هر چه بگذرد هزینه اصلاح بیشتر از گذشته خواهد شد

وی با اشاره به برخی اظهارنظرها درخصوص ناامیدی از اصلاحات در کشور با بیان اینکه ناامیدی سم مهلکی برای کشور است،گفت: هنوز برای اصلاحات دیر نشده است ولی هر چه بگذرد هزینه اصلاح بیشتر از گذشته خواهد شد.

ایران ستیزی به اوج خود رسیده است

رئیس بنیاد امید ایرانیان با یادآوری آسیب شناسی که در دهه ۸۰ درخصوص مسائل اساسی کشور صورت گرفت ، گفت : در سال۸۴ مسائل کشور را در ۵۲ محور آسیب شناسی کردیم که اگر با این ۵۲ محور برخورد جدی شود بخشی از مسائل و مشکلات فعلی را نداشتیم . بویژه آنکه در آن مقطع شرایط برای حل چالش های کشور فراهم تر بود. چون کشور در مسیر درستی قرار گرفته بود هم به دلیل اجماعی که در داخل کشور بود و هم تعامل خوبی که با کشورهای دنیا داشتیم و آن ایران ستیزی که در نیمه اول دهه هفتاد حاکم بود و اکنون هم به اوج خود رسیده است در آن مقطع وجود نداشت ولی متاسفانه از آن کار تحقیقاتی و آسیب شناسی استفاده نشد.

وی همچنین درخصوص آسیب شناسی جریان اصلاحات هم گفت :در اواخر دهه ۹۰ هم با محوریت گروه امید جریان اصلاحات را آسیب شناسی کردیم و در ۱۰ محور این آسیب ها احصاء شد ولی عملا هیچ اتفاقی نیافتاد و جریان اصلاحات در مقطع فعلی با همان چالش ها درگیر است.

هدف بنیاد امید ایرانیان کارآمدکردن نظام حکمرانی است

عارف در پایان با اشاره به رسالت بنیاد امید ایرانیان و با بیان اینکه هدف ما در بنیاد امید کارآمدکردن نظام حکمرانی است ، گفت : متاسفانه در کشور ما فعالیت حزبی به خوبی صورت نمی گیرد البته از سوی مردم هم چندان استقبالی از فعالیت های حزبی نمی شود و اینگونه فعالیت‌ها خریداری ندارد. به همین دلیل فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی در قالب موسسات مردم نهاد بیشتر برای جامعه امروز ما کارآمد است.

گفتنی است در ابتدای این نشست محمدصادق مشایخ رئیس کمیسیون توسعه بازرگانی گزارشی از فعالیت‌های این کمیسیون ارائه کرد و اعضای این کمیسیون نیز به اظهار نظر درخصوص مسائل کشور بویژه در حوزه مسائل اقتصادی پرداختند.

۲۷۲۱۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1839800

برچسب‌ها