رونالدو در عربستان؛ بازنشسته‌ها سهم ایران

۳۷ درصد بازیکنان خارجی فصل گذشته لیگ ایران حالا بدون تیم هستند.

ایمان گودرزی؛ فصل گذشته ۳۸ بازیکن خارجی از ۲۰ کشور مختلف در لیگ برتر حضور داشتند. برزیل با ۸ نماینده، بیشترین سهم را از خارجی‌های لیگ ۲۲ داشت. در فصل جدید اما ۲۵ بازیکن خارجی لیگ ایران را ترک کردند؛ از شیخ دیاباته و کی‌روش استنلی تا شرزود تمیروف، رافائل سیلوا و لوسیانو پریرا. به این جمع اما ۱۴ بازیکن غیرایرانی جدید اضافه شد.

استقلال پس از اصرارهای فراوان جواد نکونام، بالاخره یک مهاجم خارجی به لیستش اضافه کرد. گوستاوو بلانکو که در لالیگا۲ درخشیده بود، نظر نکونام را جلب کرد. پرسپولیس هم سراغ بازیکنی رفت که در رده‌های پایه ملی سوئد سابقه بازی دارد. نبیل باهویی، مهاجم فصل گذشته القطر که هامبورگ را پس از انجام ۷ بازی و بدون گل زده ترک کرده بود. خمس، سرمربی تراکتور هم پس از سال‌ها حضور در سطح اول و دوم فوتبال اسپانیا، توانست یک لالیگایی دیگر به لیگ ایران اضافه کند. او روی آلوارو خیمنز دست گذاشت که سابقه گلزنی در لالیگا را هم دارد. هافبک اهل بورکینافاسو که سابقه بازی در رده‌های ملی فرانسه را دارد هم سهم سپاهان از خرید بازیکنان خارجی فصل جدید بود. فولاد هم لوکاس کاندیدو را از الظفره امارات خرید، مهاجم با سابقه ملی در رده‌های پایه برزیل. علی عدنان، دفاع با سابقه ۸۷ بازی ملی در تیم ملی عراق هم سهم ساکت الهامی از بازار نقل‌وانتقالات خارجی بود. البته او پس از اینکه استقلال با منتظر محمد به توافق نرسید سراغ این بازیکن عراقی هم رفت و او را جذب کرد.

بازیکنان رده خارج سهم لیگ ایران

درحالی که در همسایگی ایران سوپر استارهای اروپایی در حال هنرنمایی و سرعت بخشیدن به لیگ عربستان هستند، بد نیست نگاهی به خارجی های فصل گذشته لیگ ایران بیاندازیم که حالا هیچ کدام دیگر در فوتبال فعالیتی ندارند و در واقع هیچ تیمی برای عملکرد آنها حاضر به به خدمت گرفتن آنها نیست!

شیخ دیاباته یکی از یاغی های خارجی لیگ ایران فصل گذشته پس از سپری کردن دوران طولانی مدت در بیمارستان و بهداری فصل گذشته پرسپولیس در نهایت از این تیم جدا شد و حالا بدون تیم است. از طرفی سپاهان یکی از ناموفق ترین تیم ها در جذب بازیکن خارجی بود.

رونالدو در عربستان؛ بازنشسته‌ها سهم ایران

تیم فوتبال سپاهان اصفهان که از ابتدای فصل با جذب کادر فنی و بازیکنان خارجی درصدد این بود تا پس از ۹ سال بار دیگر قهرمانی لیگ را به‌دست بیاورد؛ نیلسون جونیور برزیلی یکی از این خریدها بود که در خط‌دفاعی توپ می‌زد و پیش‌بینی می‌شد بتواند به سپاهان کمک کند اما ضعف‌های زیادی به‌خصوص در ضدحملات رقبا داشت و به‌خاطر سرعت کمش در اکثر فرصت‌های سریع جا می‌ماند. نیلسون جونیور در ۲۳ بازی لیگ و حذفی برای سپاهان فقط یک گل زد؛ البته که مأموریت اصلی وی دفاع از دروازه سپاهان بود اما با چند اشتباه همچون بازی برگشت با ملوان نشان داد مدافع شش‌دانگی نیست؛ قرارداد نیلسون با سپاهان نیز بعد از پایان فصل تمام شد. سپاهان در نیم‌فصل دوم هم برای تقویت خط‌حمله ایگور کاتاتو را به‌عنوان مهاجم چندپسته خریداری کرد و ژوزه مورایس او را بیشتر به‌عنوان یار تعویضی در ۱۲ بازی که ثبت کرد به زمین می‌فرستاد؛ کاتاتوی ۲۸ ساله جزو آن‌دسته مهاجمانی بود که فرصت‌طلب نیستند و موقعیت‌های گلزنی زیادی از دست می‌دهند. او در نهایت پس از ۱۲ بازی، ثبت یک گل مقابل هوادار و یک پاس‌گل در شهرآورد اصفهان، در کمال تعجب قبل از پایان لیگ جمع طلایی‌پوشان را ترک کرد تا عمر حضور وی در اصفهان به سال کشیده نشود. مانوئل فرناندز یکی از هافبک‌های خارجی سپاهان بود که به‌همراه سایر خارجی‌ها از اروپا به اصفهان نقل مکان کرد؛ فرناندز زمانی در تیم‌ملی پرتغال توپ می‌زد و با کریستیانو رونالدو هم‌بازی بود اما این شناسه برای جذب وی کاربردی نداشت. فرناندز که ۳۸ سال را رد کرده است از ابتدا تا انتهای فصل ۱۴ بازی را به‌طور کامل از دست داد و فقط ۷۱۷ دقیقه برای سپاهان بازی کرد. هافبک خلاق اما پا به سن گذاشته برزیلی سپاهان ۹ بازی را به‌علت مصدومیت از دست داد و در پنج بازی هم به‌علت آماده نبودن و نداشتن شرایط بازی در لیست قرار نگرفت. تنها آماری که فرناندز از خود به‌جا گذاشت گلی بود که هفته دوم به نساجی زد و پس از نایب‌قهرمانی با سپاهان، از این تیم به‌طور رسمی جدا شد.

رونالدو در عربستان؛ بازنشسته‌ها سهم ایران

باشگاه تراکتور تبریز با خرید گوستاوو واگنین، صفا هادی و ریکاردو آلوز در فصل بیست‌ودوم، موفق‌ترین باشگاه از حیث جذب بازیکنان خارجی لقب گرفت. اما این سه ستاره را که در نظر نگیریم، تی‌تی‌ها یک خرید خارجی دیگر هم داشتند که اصلاً به دردشان نخورد. خایمه رومرو اسپانیایی از کارتاخنا راهی لیگ ایران شد و چیزی به هواداران تراکتور نشان نداد. خایمه رومرو ۳۲ ساله کلاً چهار بازی برای تراکتور انجام داد که میانگین دقایق آن ۱۳ است. رومرو که نیم‌فصل دوم به تراکتور ملحق شد نظر پاکو خمز را نیز جلب نکرد و براساس اعلام سرمربی اسپانیایی تراکتور، خایمه رومرو بدون کمک به این تیم، تبریزی‌ها را به‌علت نمایش غیرقابل قبولی که داشت و به سبک بازی تراکتور نمی‌خورد، ترک کرد و حالا بدون تیم است.

رونالدو در عربستان؛ بازنشسته‌ها سهم ایران

در نیم‌فصل اول و ابتدای نیم‌فصل دوم که جواد نکونام سرمربی فولاد خوزستان بود، به بهانه حضور در چند تورنمنت به‌خصوص لیگ قهرمانان آسیا، فولاد بازیکنان خارجی زیادی به‌خدمت گرفت که به‌جز یکی، سایر آن‌ها باکیفیت نبودند و نتوانستند به این تیم کمک کنند؛ از یوکیا سوگیتا گرفته تا الکس آلگریا. الکس آلگریای ۳۰ ساله از مایورکا به ایران آمد تا فقط در هفت بازی برای فولاد وارد زمین شود که ماحصل آن یک گل بیشتر نبود. الکس آلگریا در پایان فصل گذشته بدون کمک خاصی به تیم فولاد را ترک کرد.

رونالدو در عربستان؛ بازنشسته‌ها سهم ایران

آلومینیوم دو بازیکن خارجی در فصل بیست‌ودوم داشت که در تضاد باهم بودند؛ هانسل زاپاتا واقعاً نمایش خوبی از خود ارائه کرد و یک مهاجم جنگنده در خط حمله بود اما والنتین یوئل که اهل سودان‌جنوبی است ۱۲ بازی انجام داد که هیچ عایدی برای آلومینیومی‌ها نداشت. همین باعث شد ایرالکو تصمیم بگیرد یوئل را به ام‌صلال قرض دهد تا حداقل هزینه‌ای از هزاران دلار هدر رفته بازگردد جالب اینجاست که در فصل جدید این بازیکن هیچ تیمی ندارد.

رونالدو در عربستان؛ بازنشسته‌ها سهم ایران

مس کرمان که به لیگ دسته‌اول سقوط کرد هم در لیگ بیست‌ودوم دو بازیکن خارجی به‌خدمت گرفت که فقط برایشان هزینه داشت. ران تونگیک و بورا ناگوئیرا در خط دفاع و حمله روی هم ۲۷ بازی برای مس کرمان انجام دادند و جالب اینکه تونگیک در خط دفاعی یک گل به حریف و یک گل‌به‌خودی زد اما بورا که برای گلزنی به کرمان پیوسته بود حتی یک گل هم در ۱۸ بازی نزد تا در نهایت مس کرمان به لیگ دسته‌اول سقوط کند و این بازیکن این فصل بدون تیم بماند.

رونالدو در عربستان؛ بازنشسته‌ها سهم ایران

اندر خم یک کوچه

فوتبال عربستان یک پنجره زمستانی شگفت انگیز را تجربه کرد که ستاره‌های بزرگی از تیم‌های مطرح قاره اروپا راهی خاورمیانه شدند تا برای تیم‌های سعودی به میدان بروند. اتفاقی که سبب شد تا توجه جامعه فوتبال به این کشور آسیایی بیشتر شود. تابوی حضور در تیم‌های سعودی که تمام و کمال بخاطر بحث مالی و حقوق‌های سرسام‌آور است، با پیوستن رونالدو و بنزما به النصر و الاتحاد شکسته شد. پس از آن نیز بازیکنان مطرح دیگری همچون نیمار، ریاض محرز، ادوارد مندی، سادیو مانه، مارسلو بروزوویچ و... ابایی از دادن پاسخ مثبت به اینگونه پیشنهادات نداشتند. فوتبال عربستان در شرایطی عصر جدیدی را در تاریخ خود تجربه می‌کند که نگاهی به بازار تیم‌های این کشور در وب‌سایت ترنسفر مارکت نشان می‌دهد که ارزش لیگ عربستان نسبت به سال قبل تقریبا سه برابر شده است. رشدی حیرت‌انگیز که به واسطه حضور ستاره‌های مطرح در لیگ حرفه‌ای به دست آمده است. فصل گذشته و پس از حضور رونالدو در النصر، ارزش لیگ حرفه‌ای این کشور موسوم به دوری الروشن به عدد ۳۴۹ میلیون یورو رسید. در شرایطی که امسال و با پیوستن نیمار و دیگر غول‌های بزرگ فوتبال اروپا به تیم‌های بزرگ سعودی، ارزش لیگ این کشور به رقم ۹۸۳ میلیون یورو رسیده است. مقایسه ارزش لیگ عربستان با دیگر کشورهای آسیایی نیز نتایج جالبی در پی دارد. لیگ امارات با ۲۸۸ میلیون یورو، دومین لیگ باارزش قاره آسیا به شمار می‌رود. پس از آن، جی لیگ ژاپن با ۲۵۱ میلیون یورو در رده سوم است. چهارمین لیگ با ارزش آسیا نیز برای لیگ ستارگان قطر است که حضور بازیکنان نامدار در این کشور باعث شده تا ارزش آن به عدد ۲۳۳ میلیون یورو برسد. لیگ‌های کره جنوبی و چین نیز فاصله کمی از یکدیگر دارند. کی لیگ ارزش ۱۵۸ و سوپر لیگ چین دارای ارزش ۱۵۳ میلیون یورو است. نکته ناراحت‌کننده، حضور ایران در رتبه‌های پایین لیگ‌های باارزش آسیاست و در رتبه هفتم جای دارد. جایی که از دیدگاه ترنسفر مارکت، لیگ ایران ۱۰۷ میلیون یورو ارزش دارد. تقریبا می‌توان گفت که لیگ عربستان ۱۰ برابر لیگ برتر ایران ارزشمندتر است. البته در میان کشورهای مطرح آسیا، استرالیا با ۷۹ میلیون یورو، رتبه پایین‌تری نسبت به ایران دارد. نکته جالب این است که ارزش بازار باشگاه الهلال به تنهایی بیشتر از تمام کشورهای آسیایی (به جز امارات) است. ارزش این تیم سعودی با جذب نیمار، به عدد ۲۶۰ میلیون یورو رسید که ۲.۴ برابر لیگ ایران است. مسئله‌ای که نشان می‌دهد لیگ عربستان علاوه بر امکانات، از لحاظ ارزش بازار نیز با سایر کشورها فاصله زیادی گرفته است.

رونالدو در عربستان؛ بازنشسته‌ها سهم ایران

این پایان کار عربستان نیست

مایکل امنالو، مدیر نقل و انتقالات لیگ عربستان، اذعان کرد که لیگ در طول پنجره نقل و انتقالات تابستانی رویکردی تهاجمی داشته است و اکنون تاکید بر اضافه کردن بازیکنان با کیفیت بالا به خریدهای تابستانی است.
با نزدیک شدن به پنجره نقل و انتقالات ژانویه، تیم‌های عربستانی علاقه‌شان را به جذب رافائل واران و جیدون سانچو از منچستر یونایتد افزایش داده‌اند. همچنین انتظار می‌رود که الاتحاد تلاش دیگری برای جذب محمد صلاح انجام دهد. پیشنهاد ۱۷۰ میلیون یورویی آنها در سپتامبر برای مهاجم لیورپول رد شد. امنالو گفت: «از هر پیشرفتی در ترکیب هر باشگاهی استقبال می‌کنیم. ما معتقدیم که بازیکنان ورودی باید در بالاترین سطح باشند و از باشگاه‌هایی که خریدهایی این چنین داشته باشند کاملا حمایت می‌کنیم. ما در ژانویه نیز حمایت‌های‌مان برای آوردن بازیکنان سطح بالا را ادامه می‌دهیم.»

بیشتر بخوانید؛

۲۵۷ ۲۵۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1840392

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =