عکسی خاطره‌انگیز از دو بازیگر اکشن‌های علمی تخیلی در کنار یکدیگر / این دو بازیگر افسانه‌ای دهه ۱۹۹۰ را می‌شناسید؟

همشهری آنلاین نوشت:با وجود اینکه سال‌ها از نقش‌آفرینی‌های این دو بازیگر در اکشن‌های علمی تخیلی دوران‌سازشان گذشته، اما آنها هنوز در یاد و خاطره سینمادوستان باقی مانده‌اند.

بعضی بازیگران با یک نقش در حافظه‌ها ثبت می‌شوند و تمام دوران کاری‌شان تحت‌الشاع همان نقش قرار می‌گیرد. این بازیگران هر گاه در نقش جدیدی جلوی دروبین می‌روند با همان شاه‌نقشی که شناخته‌شده و اسم‌شان سر زبان‌ها افتاده مقایسه می‌شوند و هیچ‌گاه نمی‌توانند از زیر سایه آن نقش خارج شوند. پیتر ولر در نقش «پلیس‌آهنی» در فیلمی به همین نام و رابرت پاتریک در نقش «تی ـــ ۱۰۰۰» یا همان «مرد جیوه‌ای» در فیلم «نابودگر/ ترمیناتور ۲: روز داوری» جز همین بازیگران هستند که با این نقش‌ها در تاریخ سینما ماندگار شدند و دیگر هیچ نقش‌آفرینی‌شان به اندازه این نقش‌ها مورد توجه قرار نگرفت.

پیتر ولر بازیگر نقش «پلیس‌آهنی» با بازی در نقش الکس مورفی در فیلم «پلیس‌آهنی» (پل ورهوفِن، ۱۹۷۸) به شهرت رسید. الکس مورفی افسر پلیسی است که در درگیری با خلافکاران تا سر حد مرگ مجروح می‌شود و فقط مغزش سالم می‌ماند. در پروژه‌ای که قصدش جایگزینی نیروهای انسانی پلیس با ربات‌ است، اندام‌های ازبین‌رفته مورفی با اندام‌های آهنی جایگزین می‌شود و به این ترتیب پلیس‌آهنی متولد می‌شود؛ مأموری با قابلیت‌های بالا که البته برخلاف خواست مدیران پروژه عواطف و احساسات و قدرت تصمیم‌گیری دارد و یک ربات صرف نیست.

قرار بود آرنولد شوارتزنگر نقش پلیس‌آهنی را بازی کند که این اتفاق نیفتاد و این نقش به پیتر ولر رسید. ولر در دنباله این فیلم با عنوان «پلیس‌آهنی ۲» هم نقشش را تکرار کرد. او در سال ۱۹۹۱ در «سور عریان» ساخته دیوید کراننبرگ که اقتباسی از رمان ویلیام باروز بود هم نقش اصلی را بر عهده گرفت. در سال های بعد او ترجیح داد از سینما فاصله بگیرد و تا مرحله دکترا تحصیل در رشته تاریخ هنر را ادامه داد.

رابرت پاتریک هم زمانی که در فیلم «نابودگر/ ترمیناتور ۲: روز داوری» ساخته جیمز کامرون در نقش «تی ـــ ۱۰۰۰» بازی کرد، بازیگری تقریبا ناشناخته بود که در اتوموبیلش می‌خوابید. حرکات او در تست این نقش کاملا شبیه به رباتی بی‌احساس بود و توانست نظر مساعد کامرون را جلب کند.

پاتریک بعد از این فیلم در فیلم‌های زیادی بازی کرد، اما هیچ‌گاه نتوانست از زیر سایه «تی ـــ ۱۰۰۰» به عنوان رباتی بی‌رحم خارج شود که تا آخرین لحظه فقط به نابودی هدفش فکر می‌کرد.

دیدار پیتر ولر و رابرت پاتریک، دیدار دو بازیگری است که تنها با یک نقش برای همیشه در ذهن سینمادوستان جاودانه شدند و سهم خود را از تاریخ سینما با همان یک نقش گرفتند، نقش‌هایی به‌یادماندنی و اثرگذار که از قضا هر دو هم در فیلم‌های علمی تخیلی و اکشن بودند.

۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1841757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =